Ήττα για Κολοσσό στο Ο.Α.Κ.Α.

Την ήττα με 95-68 από τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ γνώρισε ο Κολοσσός H Hotels, για την 20η αγωνιστική της Betshop Basket League. Πολύ ανταγωνιστική ήταν η ομάδα μας από την αρχή της αναμέτρησης, καθώς μέσα από την καλή της άμυνα κράτησε χαμηλά τον Παναθηναϊκό και είχε το προβάδισμα (8-11), το οποίο και διατήρησε μέχρι το 7’ (10-13). Εκεί, οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα 5-0, αλλά το τρίποντο του Πίνκστον στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου έβαλε ξανά μπροστά (15-16) τον Κολοσσό. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα, αλλά οι «θαλασσί» ήταν κοντά (23-20). Όμως, στη συνέχεια τα λάθη και η αστοχία έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να κάνουν ένα σερί 14-0 (37-20), μέχρι το 16’. Η δυσκολία του Κολοσσού στην επίθεση συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όπου το σκορ διαμορφώθηκε στο 44-25. Το κακό της ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο πλήρωσε η ομάδας μας και έτσι βρέθηκε στο -27 (52-25), στο 23’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι έγινε πιο ελεύθερο, με τις δύο άμυνες να ήταν χαλαρές και έτσι το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου να ήταν το 72-46. Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ούτε στην τέταρτη περίοδο, με τον Στέργιο Κουφό να δοκιμάζει σχήματα και πρόσωπα ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος και το τελικό σκορ να ήταν το 95-68.
Τα δεκάλεπτα: 15-16, 44-25(ημ.), 72-46, 95-68
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Παπαγιάννης 16, Παπαπέτρου 12, Καλάθης, Τόμας 12, Κιλπάτρικ 4, Γκιστ 8, Καλαϊτζάκης 6 (2), Βουγιούκας 4, Μήτογλου 12, Αντετοκούνμπο 6, Λεκαβίτσιους 4, Λάνγκφορντ 11 (1).
Κολοσσός H Hotels (Κουφός): Μαυροειδής 2, Μπιλλής, Τσούπκοβιτς 9 (1), Δημάκος 4, Μπράουνινγκ 14 (2), Αγγελάκος 2, Ντιγκς, Πίνκστον 8 (1), Λι 12 (1), Ντεμπς 17 (4).