Ξανά «χρυσή» η Ρεμπούλη

Η πλειοψηφία των καλύτερων δρομέων αντοχής βρέθηκε στο στάδιο των Μεγάρων και πήρε μέρος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 10.000 μ. Ανδρών/Γυναικών, Νέων Ανδρών/Γυναικών και Εφήβων. Παρά τον ήλιο και την ζεστή θερμοκρασία, ο πολύ δυνατός άνεμος, συνεχώς γύρω στα 5μ./δευτερόλεπτο, στάθηκε αντίπαλος στην προσπάθεια των αθλητών. Κατά γενική ομολογία αυτό ήταν το μεγαλύτερο εμπόδιο και η μεγαλύτερη κούραση για όλους.

Στις Γυναίκες, μετά από έναν πολύ ωραίο αγώνα με δυνατό συναγωνισμό, πρώτη τερμάτισε η Ουρανία Ρεμπούλη του ΓΣ Νέων Λέρου με 34.57.38. Η Ρεμπούλη κατέκτησε για 4η συνεχόμενη χρονιά τον τίτλο στα 10000 μ. Μετά το τέλος του αγώνα δήλωσε: «Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη. Μετά τον μαραθώνιο που έτρεξα στην Ρόδο ένιωθα κουρασμένη και δεν πίστευα ότι μπορούσα να κερδίσω. Μπήκα στον αγώνα με στόχο να είμαι στην τριάδα αλλά είμαι πάρα πολύ χαρούμενη που κατάφερα να κερδίσω. Ήθελα να επαναλάβω την επιτυχία μου αυτή και για 4η συνεχόμενη χρονιά. Ο αέρας μας δυσκόλεψε πολύ. Είχα στόχο να κρατηθώ στις πρώτες θέσεις μέχρι τα μισά της κούρσας, να αποφύγω και τον αντίθετο άνεμο και μετά να μπω μπροστά και να δώσω τον δικό μου ρυθμό. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά και τελικά κέρδισα».

Για την συνέχεια της σεζόν η Ρεμπούλη είπε: «Έχω στόχο να τρέξω σε κάποιους ακόμα δυνατούς αγώνες, πιθανόν σε μίτινγκ εντός των συνόρων. Φυσικά θέλω να τρέξω και στο Ηράκλειο της Κρήτης, στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο και μετά από αυτήν την νίκη μου πιστεύω ότι θα δώσω το παρόν. Μεγάλος μου στόχος είναι το όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο μαραθώνιο. Μετά από τον μαραθώνιο στη Ρόδο και την καλή επίδοση που σημείωσα κατάλαβα πως είναι εφικτό το όριο και θέλω να το κυνηγήσω. Θέλω να τρέξω σε έναν αγώνα στο εξωτερικό και να έχω την ευκαιρία να κυνηγήσω τον στόχο μου».

Δεύτερη ήταν η Αναστασία Καρακατσάνη με χρόνο 35.33.37. Η αθλήτρια του Δημήτρη Σούλα έτρεχε πρώτη για παραπάνω από το πρώτο μισό της κούρσας αλλά εξαιτίας και του αντίθετου ανέμου κουράστηκε και δεν μπόρεσε να ακολουθήσει την Ρεμπούλη στην αλλαγή του ρυθμού. Στην τρίτη θέση, μετά από σπριντ, ήταν η Παναγιώτα Βλαχάκη με χρόνο 36.15.92. Τέταρτη με 36.19.18 έμεινε η Σοφία Ρήγα. Πέμπτη στις γυναίκες, αλλά πρώτη στις νέες γυναίκες τερμάτισε η Ξανθίππη Ραυτοπούλου με χρόνο 36.58.58. Λίγο πίσω της, στην έκτη θέση ήταν η Ειρήνη Τσουπάκη.

Η Καρακατσάνη εξαρχής προσπάθησε να ξεφύγει, με τη Ρεμπούλη να μην την αφήνει. Για την τρίτη θέση Βλαχάκη και Ρήγα συμβάδιζαν συνεχώς με την Ξανθοπούλου να μένει σε μεγάλο μέρος μαζί τους. Μετά τα 7χλμ είχε ξεκαθαρίσει η πρωτιά για τη Ρεμπούλη με την Καρακατσάνη να είναι πολύ μπροστά από τις απόμενες αθλήτριες, ενώ για το χάλκινο θα έδιναν μέχρι τέλους μάχη Βλαχάκη-Ρήγα με νικήτρια τελικά την πρώτη.

Στα 10000 μ. ανδρών, μετά από πολλές εναλλαγές στην κατάταξη των αθλητών, ο Δήμος Μαγγίνας ήταν πρώτος, για 3η συνεχόμενη φορά και 6η συνολικά, με χρόνο 30.34.86. Ο αθλητής του Χρήστου Παπαχρήστου ξεκίνησε δυνατά από την αρχή και ολοκλήρωσε τον αγώνα στην πρώτη θέση. Δεύτερος ήταν ο ΧριστόφοροςΜερούσης με χρόνο 31.12.01 και τρίτος ήταν ο Κώστας Γκελαούζος, ο οποίος για 8 χιλιόμετρα έτρεχε δεύτερος, με χρόνο 31.25.05. Στην τέταρτη θέση ήταν ο Κώστας Πούλιος με χρόνο 31.31.29. Πέμπτος ήταν ο Γιώργος Μίνο με χρόνο 31.40.20 και νίκησε στο νήμα τον Χαράλαμπο Πιτσώλη, ο οποίος ήταν έκτος στους άνδρες αλλά πρώτος στους νέους άνδρες με χρόνο 31.42.26.

Το πρωτάθλημα ήταν αφιερωμένο στη μνήμη του Βασίλη Μαυραπόστολου, παλιού πρωταθλητή και Βαλκανιονίκη.