Ατυχίες για τον «Ίκαρο» στα Δουνέικα

Τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν και τόσο καλά για τους οδηγούς της Λέσχης Μοτοσυκλέτας Ρόδου «Ίκαρος» στα Δουνέικα Ηλείας (μια από τις δυσκολότερες πίστες του πρωταθλήματος), όπου και διεξήχθη ο 5ος αγώνας του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος MotoCross, αφού οι πτώσεις που είχαν ο Φραγκίσκος Ζούνης και ο Άρης Τσαρνάς τους άφησαν πίσω στην κατάταξη του αγώνα.

Πιο αναλυτικά στην κατηγορία ΜΧ1 ο Άρης Τσαρνάς στο Α σκέλος πήρε με άνεση την 3η θέση, αλλά τα πράγματα δεν πήγαν καλά στο 2ο σκέλος, αφού αναγκάστηκε να εγκαταλείψει μετά από πτώση που είχε στον πρώτο γύρο του αγώνα.

Στην ΜΧ2-ΜΧ2Τ η ατυχία χτύπησε στο Α σκέλος τον Φραγκίσκο Ζούνη ο οποίος είχε πτώση στην εκκίνηση του αγώνα και άλλες δύο κατά την διάρκειά αυτού στην προσπάθειά του να καλύψει το χαμένο έδαφος, με αποτέλεσμα τερματίσει τελικά στο σκέλος εκτός βαθμολογούμενης 15άδας λόγω βλάβης στα χειριστήρια της μοτοσυκλέτας του. Στο ίδιο σκέλος ο Νίκος Λυρίου πήρε την 5η θέση. Στο 2ο σκέλος τα αποτελέσματα ήταν φυσιολογικά για τους δύο οδηγούς κατακτώντας την 4η θέση ο Νίκος Λυρίου και την 7η ο Φραγκίσκος Ζούνης (1η στην ΜΧ2Τ)

Στην κατηγορία ΟΡΕΝ ο Φίλιππας Γιακουμάκης στο Α σκέλος (που διεξήχθη το Σαββάτο) πήρε την 4η θέση και στο 2ο πήρε την 6η θέση.

Επόμενος αγώνας του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος MotoCross στις 20 & 21 Ιουνίου στα Γιαννιτσά.

Αναλυτικά η αποστολή του Ίκαρου που πήρε μέρος 5ο αγώνα του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος MotoCross:

Γιακουμάκης Φίλιππος-Αντώνιος #3, Κατηγορία ΟΡΕΝ, ΚΤΜ SXF 350, με χορηγούς τους: Racing Design, Faliraki MotoCross Park, Aletras Games

Ζούνης Φραγκίσκος #37, Κατηγορία MX2T, YAMAHA YZ 125, με χορηγούς τους: GRC Power Factory, Μεταφορές Χατζηδιάκος, Ατσικνούδας Ελαστικά, Racing Design, Faliraki MotoCross Park

Λυρίου Νίκος #161, Κατηγορία MX2, YAMAHA YZF 250, με χορηγούς τους: Yamaha Μοτοδυναμική, MB Racing.gr, Big Balls MX, Rodos Speedlines, Blue Star Ferries, Μilonidis Ελαστικά, Hprint.gr, Ρολόγια Βεργωτής Δημήτρης, Lyriou Moto Shop

Τσαρνάς Ανάργυρος (Άρης) #91, Κατηγορία MX1, YAMAHA YZF 450, με χορηγούς τους: Racerx.gr, Παπανικολάκης Μότο, Ταβέρνα “Ολυμπία”, Παναγιώτης Χαδούλης “Piaggio Moto”, Καφενείο “Στελάρας”, ARGO ΨΑΡΟΜΠΑΣ, “Νικόλας” Ο Ψαράς, Πρωινό Cafe, Κρεοπωλείο Φως, Κώστογλου Stores, Πενταφούντης LG, Ζαχαρίας Κάννης Ρακομελάδικο “Άλλα κι άλλα”.