Ρόδος- Επισκοπή: 0-0: «Λευκή» ισοπαλία στο δημοτικό στάδιο

Μακριά από τις νίκες έμεινε για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι η Ρόδος, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς σκορ (0-0) με αντίπαλο την Επισκοπή, στην εντός έδρας εξ αναβολής αναμέτρηση της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2 στο 2ο όμιλο (Νότιο).
Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Επισκοπή να χάνει δύο σημαντικές ευκαιρίες για να πάρει προβάδισμα στο σκορ, ωστόσο το πλάσε του Νοικοκυράκη στο 7ο λεπτό, πέρασε μόλις άουτ, ενώ η προσπάθεια του Σουμπασάκη στο 7ο λεπτό, βρήκε σε ετοιμότητα τον Θεοδωράκη που απομάκρυνε την μπάλα.
Μετά το 10ο λεπτό, η Ρόδος ανέβασε την απόδοσή της και ισορρόπησε το παιχνίδι.
Τα «ελάφια» πίεσαν και δημιούργησαν δύο ευκαιρίες, αρχικά με το αδύναμο πλασέ του Δελαπόρτα στο 29ο λεπτό, να καταλήγει στην αγκαλιά του Καλογεράκη και στην συνέχεια με τον Σταματελόπουλο στο 45ο λεπτό, που από ευνοϊκή θέση δεν κατάφερε να πλασάρει, καθώς τον πρόλαβε ο Γκονζάλβες, με τους «πράσινους» να διαμαρτύρονται, ζητώντας πέναλτι στην συγκεκριμένη φάση για αντικανονικό μαρκάρισμα.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Επισκοπή ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του, σπαταλώντας σημαντική ευκαιρία στο 61ο λεπτό, με τον Θεοδωράλη να σταματά την προσπάθεια του Νοικοκυράκη.
Οι ποδοσφαιριστές της Ρόδου προσπάθησαν να αντιδράσουν, χωρίς όμως να τα καταφέρουν, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται ισόπαλο χωρίς τέρματα.
Οι φάσεις
1ο λεπτό. Ευκαιρία για την Επισκοπή. Γύρισμα του Σουμπασάκη, πλασέ του Νοικοκυράκη μέσα από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Θεοδωράκη.
7ο λεπτό. Νέα ευκαιρία για την Επισκοπή. Ωραία ατομική ενέργεια και γύρισμα του Νοικοκυράκη από τα δεξιά, πλασέ του Σουμπασάκη από την μικρή περιοχή και μεγάλη επέμβαση του Θεοδωράκη που κρατάει το μηδέν για την εστία του.
14ο λεπτό. Μακρινό σουτ του Νικολόπουλου, η μπάλα πέρασε άουτ.
16ο λεπτό. Νέο σουτ από τον Νικολόπουλο, η μπάλα θα κοντράρει στα πόδια του Γκονζάλβες και θα καταλήξει στην αγκαλιά του Καλογεράκη.
19ο λεπτό. Κεφαλιά του Γκονζάλβες, μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Θεοδωράκη.
29ο λεπτό. Ωραία ενέργεια από τον Σταματελόπουλο, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έπεσε μετά από την πίεση του Μπαρμπόσα και στη συνέχεια της φάσης ο Δελαπόρτας με αδύναμο πλασέ έστειλε τη μπάλα στο κέντρο της εστίας, όπου μπλόκαρε ο Καλογεράκης.
45ο λεπτό. Ευκαιρία για τη Ρόδο. Κάθετη πάσα του Δελαπόρτα στον Σταματελόπουλο, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Καλογεράκη, ωστόσο πριν προλάβει να πλασάρει κόπηκε από το ωραίο τάκλιν του Γκονζάλβες που ακολούθησε τη φάση.
51ο λεπτό. Μακρινό πλασέ του Εμπόι από μακρινή θέση, η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Θεοδωράκη.
59ο λεπτό. Εκτέλεση κόρνερ του Σκόνδρα, καρφωτή κεφαλιά του Μπαρμπόσα στο δεύτερο δοκάρι, μπλόκαρε σταθερά ο Θοδωράκης.
61ο λεπτό. Μεγάλη ευκαιρία για την Επισκοπή. Κάθετη πάσα του Σουμπασάκη, πλασέ του Νοικοκυράκη από θέση τετ-α-τετ, έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ ο Θεοδωράκης.
80ο λεπτό. Καλή στιγμή για τη Ρόδο, με το πλασέ του Βουργουτζή να καταλήγει άουτ.
Ρόδος (Γιώργος Κόλτζος): Θεοδωράκης, Καψάλης (46ο Βουργουτζής), Μακρυδημήτρης, Σάαντο, Καραγεώργης (68ο Μίγγος), Χύσι, Μάρκοβιτς (79ο λ.τρ. Σουλάι), Δελαπόρτας, Νικολόπουλος, Σταματελόπουλος (79ο Αδαμάκης), Μαρκόφσκι (68ο Τσάβες) .
Επισκοπή (Γιάσμινκο Βέλιτς): Καλογεράκης, Μπαρμπόσα, Γκονζάλβες, Τσάβος (93ο Κακούλης), Πολυχρόνης, Εμπόι, Τριντάντε, Σουμπασάκης, Νοικοκυράκης, Σκόνδρας (78ο Καραγιάννης), Σταθόπουλος (54ο Νταρζίσιο).