Sportradar: Αυτοί είναι οι 12 ελληνικοί αγώνες στους οποίους ο «ύποπτος στοιχηματισμός» επιβεβαιώθηκε από σκορ και αποτέλεσμα

Στην Επιτροπή Μορφωτικών Υποθέσεων της Βουλής βρίσκεται ο φάκελος της UEFA / sportradar που αφορά 23 ύποπτα ματς τα οποία διεξήχθησαν τα περισσότερα κατά τη σεζόν 2022 – 2023 αλλά και κατά την περίοδο 2023 – 2024.
Σε αυτόν συμπεριλαμβάνονται ματς της Super League 2, εκ των οποίων τα δύο είναι για τη φετινή αγωνιστική περίοδο, αλλά και ένα φετινό ματς Κυπέλλου (Χανιά – ΟΦΗ: 3-5).
Στους ύποπτους αγώνες εμπλέκονται τρεις ομάδες της Super League 1 (ΟΦΗ, Πανσερραϊκός, Κηφισιά), με τα παιχνίδια των δύο τελευταίων να αφορούν ματς της περυσινής περιόδου, όταν αγωνίζονταν στη S.L.2.
Η εφημερίδα «ΜΠΑΜ στα γεγονότα» δημοσίευσε αποσπάσματα από τις αναφορές τις sportradar και το SoccerPlus αναλύοντας αυτά τα στοιχεία, παρουσιάζει τους 12 αγώνες στους οποίους ο «ύποπτος στοιχηματισμός επιβεβαιώθηκε» και τους δέκα αγώνες στους οποίους ο «ύποπτος στοιχηματισμός» δεν επιβεβαιώθηκε από την εξέλιξη του σκορ ή και το αποτέλεσμα του αγώνα, αναφέροντας και τί είδους στοιχηματισμός είχε γίνει κατά περίπτωση.
Σε όλες τις περιπτώσεις που υπήρξε «επιβεβαίωση» στις εκθέσεις αναφέρεται ότι οι παίκτες του στοιχήματος «γνώριζαν» ενώ υπάρχουν περιπτώσεις αγώνων όπως του αγώνα Ολυμπιακός Β’ – Επισκοπής, για τον οποίον η έκθεση αναφέρει ότι παίκτες της Επισκοπής «είχαν γνώση».
Οι 12 αγώνες στους οποίους επιβεβαιώθηκε ο «ύποπτος στοιχηματισμός»:
2/3/2023: Ολυμπιακός Β’ – Επισκοπή (3-0): Επιβεβαιώθηκε ο στοιχηματισμός να δεχθεί η Επισκοπή δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και να ηττηθεί με διαφορά τριών γκολ.
18/4/2023: Παναχαϊκή – Ηλιούπολη (2-2): Επιβεβαιώθηκε ο στοιχηματιμός για την επίτευξη δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και τεσσάρων συνολικά.
19/3/2023: Ο.Φ. Ιεράπετρας – Ηλιούπολη (1-1)
3/5/2023: Καλλιθέα – Παναχαϊκή (3-1): Επιβεβαιώθηκαν ο στοιχηματισμός για over 2.5, ότι θα επιτευχθούν τουλάχιστον τρία γκολ και ότι η Παναχαϊκή θα ηττηθεί με δύο γκολ διαφορά.
6/5/2023: Ολυμπιακός Β’ – Ο.Φ. Ιεράπετρας (3-2): Επιβεβαιώθηκε ο έντονος live στοιχηματισμός για ήττα του OΦΙ στα τελευταία λεπτά παρότι έως το 79′ το ματς ήταν ισόπαλο 2-2.
6/5/2023: Πανσερραϊκός – Απόλλωνας Πόντου (3-0): Επιβεβαιώθηκε ο έντονος στοιχηματισμός για ήττα του Απόλλωνα με διαφορά τριών γκολ.
19/5/2023: Ηλιούπολη – Αιγάλεω (2-3): Επιβεβαιώθηκε ο «άκρως ύποπτος στοιχηματισμός» να μπουν τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο και να νικήσει το Αιγάλεω στο τέλος. Το α’ ημίχρονο έληξε 2-1 υπέρ τη Ηλιούπολης και στο τέλος νίκησε το Αιγάλεω με 3-2.
28/5/2023: ΑΕΚ Β’ – Παναχαϊκή (4-1): Επιβεβαιώθηκε ο «άκρως ύποπτος στοιχηματισμός» να δεχθεί η Παναχαϊκή τουλάχιστον ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο το οποίο έληξε με 1-0 υπέρ της ΑΕΚ Β’.
2/6/2023: Καλαμάτα – Ο.Φ. Ιεράπετρας (3-0): Επιβεβαιώθηκε η έντονη στοιχηματική δραστηριότητα που αναπτύχθηκε στο 36′ του αγώνα για να χάσει ο ΟΦΙ αρχικά με δύο και στη συνέχεια με τρία γκολ διαφορά. Το 3-0 έγινε με πέναλτι στο 90′.
17/6/2023: ΑΕΛ – Διαγόρας (5-0): Επιβεβαιώθηκε ο live στοιχηματισμός να ηττηθεί ο Διαγόρας αρχικά με τουλάχιστον τρία και στη συνέχεια με τέσσερα γκολ διαφορά.
11/11/2023: Καμπανιακός – Λεβαδειακός (0-2): Επιβεβαιώθηκε ο στοιχηματισμός στο να δεχθεί γκολ ο Καμπανιακός στο πρώτο ημίχρονο.
9/10/2023: Χανιά – ΟΦΗ (3-5): Επιβεβαιώθηκε ο στοιχηματισμός για τουλάχιστον ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο – επιτεύχθηκαν δύο γκολ.
Οι δέκα αγώνες στους οποίους δεν επιβεβαιώθηκε ο «ύποπτος στοιχηματισμός»:
13/3/2023: Απόλλωνας Σμ. – Ο.Φ. Ιεράπετρας (1-1): Δεν επιβεβαιώθηκε ο στοιχηματισμός στο over (να επιτευχθούν συνολικά τουλάχιστον τρία γκολ).
19/4/2023: Κηφισιά – Προοδευτική (1-1): Δεν επιβεβαιώθηκε ο στοιχηματισμός στη νίκη της Κηφισίας και στο OVER 2,5 και στο τελικό αποτέλεσμα. Επιβεβαιώθηκε ο στοιχηματισμός στο OVER 1,5 στο α’ ημίχρονο.
19/4/2023: Ηρακλής – Μακεδονικός (0-0): Δεν επιβεβαιώθηκε ο στοιχηματισμός στην επίτευξη γκολ από τον Ηρακλή στο πρώτο ημίχρονο.
21/4/2023: ΠΑΟ Ρουφ – Ολυμπιακός Β’ (1-2): Δεν υπάρχουν επαρκή στοιχεία για την κλιμάκωση του αγώνα ως οριστικά χειραγωγημένου .
23/4/2023: Απόλλωνας Σμ. – Επισκοπή (3-1): Δεν υπάρχουν επαρκή στοιχεία για την κλιμάκωση του αγώνα ως οριστικά χειραγωγημένου.
23/4/2023: ΑΕΛ – Αλμωπός Αριδαίας (2-0): Δεν επιβεβαιώθηκε ο στοιχηματισμός για over 2,5 στο τελικό αποτέλεσμα.
24/4/2023: Ο.Φ. Ιεράπετρας – Κηφισιά (0-1): Δεν επιβεβαιώθηκε ο στοιχηματισμός να ηττηθεί ο ΟΦΙ με δύο γκολ διαφορά.
15/5/2023: Ο.Φ. Ιεράπετρας – Παναχαϊκή (2-1): Παρότι η Παναχαϊκή προηγήθηκε υπήρξε έντονος live στοιχηματισμός για ήττα της Παναχαϊκής με δύο γκολ διαφορά, που δεν επιβεβαιώθηκε εν συνόλω.
18/6/2023: Ηλιούπολη – Ο.Φ. Ιεράπετρας (2-3): Δεν επιβεβαιώθηκε ο στοιχηματισμός για επίτευξη δύο γκολ και ήττα του ΟΦΙ στο α’ ημίχρονο το οποίο έληξε 0-1. Ωστόσο το πρώτο ημίχρονο αφαιρέθηκε πρόωρα από ασιατικές στοιχηματικές εταιρείες.
11/11/2023: Καλαμάτα – Τηλυκράτης (3-0): Δεν επιβεβαιώθηκε ο στοιχηματισμός για τουλάχιστον δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Πηγή: soccerplus.gr