Θεσπρωτός- Διαγόρας: 1-4: «Καρέ» με ανατροπή και καλά Χριστούγεννα

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα της Super League 2 πέτυχε ο Διαγόρας, καθώς επιβλήθηκε στο δημοτικό στάδιο Ηγουμενίτσας του τοπικού Θεσπρωτού με σκορ 4-1, στο πλαίσιο της εμβόλιμης 8ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου (Βόρειου).
Ο «γηραιός» παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, αντέδρασε και με μεγάλο πρωταγωνιστεί τον Γιάννη Παραστατίδη που πέτυχε δυο γκολ, οδηγήθηκε στο «τρίποντο». Τα άλλα δύο γκολ του Διαγόρα σημείωσαν ο Μανιώτης και ο Γκάτα. Το τέρμα των γηπεδούχων σημείωσε ο Κωνσταντίνου, ο οποίος επιβλήθηκε στο 33ο λεπτό.
Ο Θεσπρωτός ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι, έχοντας την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής έως και το 21ο λεπτό, καταφέρνοντας να ανοίξει το σκορ με τον Κωνσταντίνου.
Οι ποδοσφαιριστές του Διαγόρα… ξύπνησαν με το γκολ που δέχθηκαν και ανέβασαν την απόδοσή τους, ισορροπώντας την κατάσταση, ενώ απείλησαν τους γηπεδούχους στο 25ο λεπτό με τον Τσιαντούλα.
Στο 33ο λεπτό ο Θεσπρωτός έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές, έπειτα από την αποβολή του Κωνσταντίνου, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι «κυανέρυθροι». Ο Διαγόρας, που ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, έφτασε στην ισοφάριση στο 37ο λεπτό με τον Γιάννη Παραστατίδη (1-1), ενώ με την συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (45ο λεπτό) ο ίδιος ποδοσφαιριστής διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα αλλά και του «γηραιού» πετυχαίνοντας το 2-1.
Ο Διαγόρας ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ακριβώς όπως τελείωσε το πρώτο, με γκολ, καθώς στο 47ο λεπτό, οι «κυανέρυθροι» κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Ρίζου, με τον Μανιώτη να ευστοχεί… από τα ένδεκα βήματα, σημειώνοντας το 3-1.
Οι ποδοσφαιριστές του Πάρη Ανδράλα έχοντας και το αριθμητικό πλεονέκτημα, δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα στην συνέχεια, έχοντας τον έλεγχο της αναμέτρησης, χωρίς βέβαια να δημιουργήσουν την μεγάλη φάση, όπως και οι γηπεδούχοι.
Στην εκπνοή του αγώνα, ο «γηραιό» πέτυχε ακόμα ένα γκολ με τον Γκάτα στο 93ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.
6ο λεπτό: Ο Ρίζος εκτέλεσε το κόρνερ για τους γηπεδούχους, η μπάλα έφτασε στον Αδαμάκη, όμως το σουτ του κατέληξε άουτ.
18ο λεπτό: Ο Κωνσταντίνου βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή του Διαγόρα, αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο.
21ο λεπτό: Γκολ για τον Θεσπρωτό. Ο Τρομπούκης πάσαρε στον Κωνσταντίνου, με τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Γαλάνη, κάνοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους.
23ο λεπτό: Ευκαιρία για τον Θεσπρωτό. Η κεφαλιά του Αδαμάκη, έπειτα από πάσα του Μίγγου, κατέληξε δίπλα από τα δοκάρια του «γηραιού».
25ο λεπτό: Ο Διαγόρας έφτασε κοντά στην ισοφάριση. Ο Τσιαντούλας από καλή θέση, έκανε το πλασέ, με τον Τσιμόπουλο να απομακρύνει την μπάλα με τα πόδια.
33ο λεπτό: Οι γηπεδούχοι μένουν με δέκα ποδοσφαιριστές, καθώς ο Κωνσταντίνου αντίκρισε την κόκκινη κάρτα από το διαιτητή της αναμέτρησης Στέλιο Λεωνίδα και αποβλήθηκε.
37ο λεπτό: Ο Διαγόρας ισοφαρίζει σε 1-1. Ο Παραστατίδης με ωραία ατομική ενέργεια και πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσιμόπουλου, φέρνοντας το παιχνίδια στα ίσια.
40ο λεπτό: Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ρίζο, ο Γαλάνης μπλοκάρει την μπάλα χωρίς πρόβλημα.
45ο λεπτό: Γκολ για τον «γηραιό» που παίρνει το προβάδισμα στο σκορ. Ο Παραστατίδη με δυνατό σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Τσιμόπουλου κάνοντας το 2-1 για το Διαγόρα.
47ο λεπτό: Πέναλτι για το Διαγόρα, έπειτα από σουτ του Μαγκάκη και χέρι του Ρίζου. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μανιώτης στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων, πετυχαίνοντας το 3-1 για τους «κυανέρυθρους».
52ο λεπτό: Καλή στιγμή για τον Θεσπρωτό, ωστόσο ο Δρίτσας δεν πρόλαβε την μπάλα έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μίγγου.
55ο λεπτό: Ο Βουργουτζής έκανε την κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Τσιμόπουλου.
56ο λεπτό: Ο Γαλάνης μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα την μπάλα σε κεφαλιά του Αδαμάκη.
65ο λεπτό: Δυνατό σουτ του Τσιαντούλα με την μπάλα να καταλήξει άουτ.
80ο λεπτό: Σουτ του Καβαλιέρι, μπλοκάρει ο Τσιμόπουλος.
90+3ο λεπτό: Τέταρτο γκολ για τον «γηραιό». Ωραία πάσα του Οικονομίκου στον Γκάτα που πλάσε εύστοχα διαμορφώνοντας το τελικό 4-1 για το Διαγόρα.
Θεσπρωτός: Τσιμόπουλος, Βασιλάκης (71ο Λύγκας), Γώγος, Ρίζος, Τρομπούκης (60ο Παππάς), Μίγγος, Πανταζέλος, Ρούσης (63ο λ.τρ. Οικονομίκος), Δρίτσας (60ο Χατζάκος), Κωνσταντίνου, Αδαμάκης (60ο Μπίκας).
Διαγόρας: Γαλάνης, Μαγκάκης, Τάτσης, Πετράκης, Μανιώτης, Καραμάνης (59ο Καβαλιέρι), Παπαϊωάννου (84ο Γκάτα), Μπούμπας, Παραστατίδης, Τσιαντούλας, Βουργουτζής (69ο Οικονομίκος).