Α.Ο. Αγήνορας: Πρωταθλήτρια Ελλάδας η Ροξάνα Μένα

• Στην 8αδα πλασαρίστηκαν οι Τσιολάκη, Κοντός και Γκελερής

Εξαιρετική παρουσία από τον Α.Ο. Αγήνορα στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Τζούντο Παίδων- Κορασίδων.
Ο σύλλογος του νησιού μας συμμετείχε με δύο αθλήτριες και δύο αθλητές, με την Ροξάνα Μένα να στέφετε πρωταθλήτρια Ελλάδας στην κατηγορία των Κορασίδων Β’ στα -52 κιλά.
Από εκεί και πέρα, η Ιόλη- Μαρία Τσιολάκη, ο Γιώργος Γεκλερής και Κωνσταντίνος Κοντός πλασαρίστηκαν μέσα στην πρώτη 8αδα στις κατηγορίες τους, με τον Α.Ο. Αγήνορα να εκδίδει ανακοίνωση προς ενημέρωση αναφέροντας τα εξής:
«Με ένα χρυσό μετάλλιο και τρεις ακόμη εξαιρετικές εμφανίσεις, επέστρεψε την Κυριακή 12-3-2023 η αποστολή του Αγήνορα. Ο σύλλογος της Ρόδου, συμμετείχε με δύο αθλητές και δύο αθλήτριες στους τελικούς του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Παίδων/Κορασίδων Α΄ και Β΄, που διεξήχθη στο ΔΑΚ Λουτρακίου, στις 11 και 12 Μαρτίου 2023. Στην τελική φάση συμμετείχαν οι 16 καλύτεροι αθλητές από κάθε κατηγορία, που ανεδείχθησαν από τους προκριματικούς αγώνες Βορείου και Νοτίου Ελλάδος. Συνολικά συμμετείχαν 341 τζουντόκα (180 στο Π/Κ Β΄ από 54 σωματεία και 161 στο Π/Κ Α΄ από 52 σωματεία), σε μια διοργάνωση με συναρπαστικούς αγώνες.
Η αποστολή έφτασε στο Λουτράκι την Παρασκευή το απόγευμα, για την ζύγιση των δύο αθλητριών της κατηγορίας Κορασίδων Β΄, που αγωνίστηκαν το Σάββατο. Την Κυριακή, κατά την δεύτερη ημέρα των αγώνων, αγωνίστηκαν οι δύο αθλητές των κατηγοριών Παίδων Α΄.
Αναλυτικά:
Η Μένα Ροξάνα με τρομερή εμφάνιση και αποφασιστικότητα, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των Κορασίδων Β΄ -52 κιλά νικώντας με Ippon (πτώση) όλες τις αντιπάλους της! Η 12χρονη τζουντόκα είχε προκριθεί τον Φεβρουάριο οριακά, λόγω του τραυματισμού της και η συμμετοχή της ήταν αμφίβολη, μέχρι και μια εβδομάδα πριν τους αγώνες. Πέρασε άνευ αγώνος (μπάι) στον δεύτερο γύρο και μετά… σάρωσε όποια βρέθηκε στο δρόμο της! Στο δεύτερο γύρο νίκησε σε 1 λεπτό και 47 δευτερόλεπτα με Ippon, την Καρμπαλιώτη Π. του Ολυμπιονίκη Καλαμάτας. Στον ημιτελικό αντιμετώπισε την Φυλάκη Ρ. του Αρίσταρχου, επικρατώντας με Ippon σε 53 δευτερόλεπτα! Στον τελικό η εκπληκτική Μένα, με χαρακτηριστική άνεση επιβλήθηκε επί της Λεβαδίτη Π. του ΑΟΤΑ σε… 12 δευτερόλεπτα με Ippon, κατακτώντας την 1η θέση στην κατηγορία της και το δικαίωμα συμμετοχής με την Εθνική Ελλάδος σε διεθνείς διοργανώσεις ως Πρωταθλήτρια στα -52 κιλά Κορασίδων Β΄.
Η Τσιολάκη Ιόλη-Μαρία, μια από τις μικρότερες αθλήτριες της διοργάνωσης, έχασε στις λεπτομέρειες την ευκαιρία να ανέβει στο βάθρο, στην κατηγορία των Κορασίδων Β΄ -36 κιλά. Με δύο μπάι βρέθηκε στον ημιτελικό, αντιμετωπίζοντας την Λουρεντζάτου Ι. των Σπαρτιατών, όπου ηττήθηκε με δύο wazari μετά από αμφίρροπο αγώνα. Στον τελικό για την τρίτη θέση αντιμετώπισε την Δαμοράκη Ι. των Μαχητών Βύρωνα, χάνοντας με Ippon. Η νεαρή τζουντόκα κατέκτησε τελικά την 5η θέση στην κατηγορία της κάνοντας μια καλή εμφάνιση στην πρώτη της συμμετοχή στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα και κυρίως μαζεύοντας εμπειρίες από αγώνες υψηλού επιπέδου.
Ο Γκελερής Γιώργος αγωνίστηκε στην κατηγορία των Παίδων Α΄ -42 κιλά. Στον πρώτο γύρο αντιμετώπισε τον Ασκίδη Κ. του SAKURA χάνοντας με osaekomi λίγο πριν το τέλος του αγώνα. Μπήκε στα Repechage όπου σε έναν συναρπαστικό αγώνα ο νεαρός τζουντόκα πάλεψε τραυματισμένος στη μύτη και στο αριστερό χέρι, στο golden score (παράταση) για σχεδόν 7 λεπτά, μέχρι να φτάσει στη νίκη στον προημιτελικό για την 3η θέση νικώντας τον Πιλάτη Σ. του Ωρίωνα! Λόγω εσφαλμένου προγραμματισμού, κλήθηκε να παλέψει στον ημιτελικό για την 3η θέση μετά από μόλις 4 λεπτά, αντιμετωπίζοντας τον Αναστασίου Α. του Α.Ο. Ραφήνας. Ο μαχητικός Γκελερής παρά τον τραυματισμό και την εξάντλησή του, έφτασε τον αγώνα πάλι… στο golden score, όπου ηττήθηκε με αυστηρή τρίτη ποινή (shido), κατακτώντας τελικά την 7η θέση.
Ο Κοντός Κωνσταντίνος πάλεψε στην κατηγορία των Παίδων Α΄ -60 κιλά, μια ιδιαίτερα δύσκολη και απαιτητική κατηγορία. Στον πρώτο γύρο, νίκησε με Ippon τον Βαλσάμη Ι. του Α.Σ. Όλυμπος. Στην επόμενη φάση ηττήθηκε με osaekomi μετά από αμφίρροπο αγώνα από τον Ραχμανίδη Α. του Α.Ο. Μαγνησίας. Μπήκε στα Repechage όπου νίκησε τον Κουρτίδη Α. των Διόσκουρων, για να βρεθεί στον ημιτελικό για την 3η θέση, με αντίπαλο τον Ράλλη Α. του SHIAI CLUB. Λόγω εσφαλμένου προγραμματισμού, κλήθηκε να αγωνιστεί όπως και ο Γκελερής, με μόλις 4 λεπτά διάλειμμα μεταξύ των αγώνων και ενώ ο προπονητής του κοουτσάριζε τον συναθλητή του, που ήδη πάλευε! Παρά τα παράπονα και την παράκληση για ολιγόλεπτη καθυστέρηση, ο διαιτητής δεν επέτρεψε μια μικρή αναβολή του αγώνα, με αποτέλεσμα ο Κοντός να αγωνιστεί στο πιο κρίσιμο παιχνίδι, χωρίς την παρουσία και τις οδηγίες του προπονητή και να ηττηθεί με Ippon, κατακτώντας τελικά την 7η θέση.
Την αποστολή του Αγήνορα Ρόδου στο Λουτράκι, συνόδευσε ο προπονητής κ. Μιχάλης Κοντός Καθηγητής Φυσικής Αγωγής (μαύρη ζώνη, 3dan), η υπεύθυνη της γραμματείας της σχολής κ. Καλλιόπη Μήσιου Καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής και οι γονείς των αθλητών.
Ο σύλλογος συγχαίρει όλους τους αθλητές για την πολύ καλή εμφάνιση και τις εξαιρετικές θέσεις που κατέκτησαν στις κατηγορίες που αγωνίστηκαν και ευχαριστεί θερμά τους γονείς, για την στήριξη και την εμπιστοσύνη τους».