Τελικός Κυπέλλου Δωδεκανήσου: Το τρόπαιο στον «γηραιό» (Φωτορεπορτάζ)

Ο Διαγόρας είναι ο κυπελλούχος Δωδεκανήσου για την σεζόν 2018-2019, καθώς επικράτησε στον 72ο τελικού του Κυπέλλου Δωδεκανήσου του Απόλλωνα Καλυθιών με σκορ 2-0 στο δημοτικό στάδιο της πόλης μας.
Ο «γηραιός» επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί που του είχε αποδοθεί πριν από την αναμέτρηση, κατακτώντας ακόμα ένα τρόπαιο στην πλούσια ιστορία του.
Ο Διαγόρα πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού από το πρώτο λεπτό, πιέζοντας την εστία του Απόλλωνα.
Η υπεροχή του καρποφόρησε στο 29ο λεπτό, με τον Γεωργίου να κάνει το 1-0 με ωραία κεφαλιά που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας ανέβασε την απόδοση του ισορροπώντας την κατάσταση μέχρι και το 70ο λεπτό, χωρίς όμως να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία.
Ο Διαγόρας πήρα ξανά τον έλεγχο της αναμέτρησης και κατάφερε στο 82ο λεπτό να διπλασιάσει τα τέρματα του με τον Παγώνη με το 2-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.
Τα γκολ
29ο λεπτό. Σέντρα του Γλυνού από τα αριστερά όπως επιτίθεται ο Διαγόρας, η μπάλα στην «καρδιά» της άμυνας του Απόλλωνα και ανενόχλητος Γεωργίου έκανε την κεφαλιά στέλνοντάς την στα δίχτυα του Ροδίτη για το 1-0.
82ο λεπτό. Φάουλ – σέντρα του Χατζησάββα, σύγχυση στην άμυνα των Καλυθενών με τον Παγώνη με κοντινή προβολή να στέλνει την μπάλα στα δίχτα για το 2-0.
Διαιτησία
Πολύ καλή διαιτησία του Μανώλη Κυρίτση και των βοηθών του Μανώλη Κόττορου και Μιχάλη Χατζημανώλη.
Οι συνθέσει

Απόλλωνας Καλυθιών: Ροδίτης, Διακουράκης, Παγκράτης ( 86ο Γιορδαμνής), Φωτεινής, Φυλακούρης ( 86ο Καντιμοίρης), Φλεβάρης, Χατζηκοσμάς, Γεωργιάδης, Μπαϊρακτάρης, Ιντρίζι, Θεοδοσίου ( 88ο Σαββούλης Α.).
Διαγόρας: Σικαλιάς, Βέρτζος, Παγώνης, Προβατίδης, Γιώργου (90ο Ευαγγελιδάκης), Καρπαθάκης ( 59ο Ντουαλά), Χατζησάββας ( 88ο Μεντί), Γλυνός, Δήμας, Γεωργίου ( 81ο Αντωνίου), Πινιώτης.
• Περισσότεροι από 1500 φίλαθλοι βρέθηκαν στις εξέδρες του δημοτικού σταδίου για να παρακολουθήσουν τον τελικό του Κυπέλλου Δωδεκανήσου, ανάμεσα τους ο πρόεδρο της ΕΠΟ κ. Ευάγγελος Γραμμένος, ο αντιπρόεδρος της ΕΠΟ κ. Αστέριος Αντωνίου, ο ταμίας της ΕΠΟ κ. Περικλής Λασκαράκης, το μέλος και πρόεδρο της Επιτροπής Ανάπτυξης της ΕΠΟ κ. Κωνσταντίνος Βρακάς και οι δύο εμβληματικοί αρχηγοί της Εθνικής Ομάδας Θοδωρής Ζαγοράκης και Γιώργος Καραγκούνη.
• Στο ημίχρονο βραβεύθηκαν οι οικογένεια του αείμνηστου Γιώργου Τσοπανάκη, καθώς ο τελικό ήταν αφιερωμένος στην μνήμη του. Η Blue Star για την στήριξή της στα τοπικά πρωταθλήματα του νομού μας, όπως και οι παλαίμαχοι ποδοσφαιριστές Αργύρης Παπαδιός και Νίκος Ταχραμάνης.