Διαγόρας- Εργοτέλης: 0-2: Χαμένη ευκαιρία για τον «γηραιό»

Μετά την εκτός έδρας νίκη επί της Ζακύνθου, ο Διαγόρας δεν μπόρεσε να προσθέσει ακόμα ένα θετικό αποτέλεσμα στην συλλογή του, καθώς γνώρισε την ήττα με σκορ 2-0 από τον Εργοτέλη στο δημοτικό στάδιο της πόλης μας στο εξ αναβολής παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2 στο 2ο όμιλο (Νότιο).
Ο «γηραιός» έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανέβει κι άλλο βαθμολογικά και πλέον στρέφει την προσοχή του στην εντός έδρας κυριακάτικη αναμέτρηση με τον Ο.Φ. Ιεράπετρας στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής.
Οι «κυανέρυθροι» ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τους «κιτρινόμαυρους» της Κρήτης, ωστόσο, δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν την υπεροχή τους.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εργοτέλης πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και με τέρματα του Κωνστανάσιου και του Ποζατζίδη κατέκτησε το «τρίποντο».
22ο λεπτό. Καλό σουτ του Γιώργου από τα όρια της περιοχής, η μπάλα κόντραρε και στο πόδι του Μίκο και κατέληξε κόρνερ, το οποίο δεν έφερε αποτέλεσμα για τον «γηραιό».
31ο λεπτό. Σουτ από τον Αμπντουλαχί, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Μπίντσης.
43ο λεπτό. Αδύναμο σουτ του Μπουρσέλη, μπλόκαρε εύκολα ο Μπίντσης.
48ο λεπτό. Τεράστια ευκαιρία για το Διαγόρα. Ωραία ατομική προσπάθεια και γύρισμα του Μπαστιάνου, η μπάλα έφτασε στον Γιώργου που έκανε το πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής, ωστόσο ο Τσέλιος απομάκρυνε εντυπωσιακά με τα πόδια.
65ο λεπτό, γκολ. Κάθετη πάσα του Κοκκίνη, που μόλις είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι, στον Κωστανάσιο, ο οποίος με ωραίο πλασέ από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, νίκησε τον Μπίντση κάνοντας το 1-0 για τον Εργοτέλη.
68ο λεπτό. Ωραίο γύρισμα του Ποζατζίδη, η μπάλα πέρασε από τον τερματοφύλακα Μπίντση, αλλά απομακρύνθηκε από τον Τσιαντούλα.
83ο λεπτό. Μακρινή μπαλιά προς τον Κόνραντ, βγήκε από την εστία του και απομάκρυνε ο Μπίντσης.
87ο λεπτό. Διπλή ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Ο Κόνραντ πάσαρε στον Κοκκίνη, ο οποίος από θέση τετ-α-τετ δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπίντση, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Κοκκίνης με νέο πλασέ, έστειλε την μπάλα άουτ.
90ο λεπτό. Νέα ευκαιρία για τον Εργοτέλη, με τον Μπίντση να απομακρύνει εντυπωσιακά το πλασέ του Κόνραντ.
93ο λεπτό, γκολ. Ο Ποζατζίδης βρέθηκε ανενόχλητος στην περιοχή του Διαγόρα και με ωραίο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για τον Εργοτέλη.
ΠΑΕ Διαγόρας (Γιάννης Προβίδας): Μπίντσης, Τοπάλ, Καρατάσιος, Ρουγκάλας, Σινγκ, Γιώργου (70ο λ.τρ. Μπούμπας), Μουμίν, Λαμπίρης, Τσιαντούλας, Ζούνης, Μπαστιάνος.
ΠΑΕ Εργοτέλης (Νίκος Μπαδήμας): Tσέλιος, Κατσούρι (46ο Ντουμάνης),, Ποζατζίδης Κόλα, Μίκο, Βουτσάς, Αμπντουλαχί (58ο Πέιος), Μπουτσάκης (88ο Σερβιλάκης), Κωστανάσιος (88ο Νεράλ), Μπουρσέλης (64ο Κοκκίνης), Κόνραντ.
Αξίζει να αναφέρουμε ότι πριν την σέντρα της αναμέτρησης, αντιπροσωπεία του Συνδέσμου Οργανωμένων Φιλάθλων του Διαγόρα «Θύρα 6», χάρισε μία ανθοδέσμη στον τερματοφύλακα του Εργοτέλη Θεμιστοκλή Τσέλιο, δείχνοντας με αυτό τον τρόπο ότι οι φίλαθλοι δεν ξέχασαν την παρουσία του ταλαντούχου γκολκίπερ στον «γηραιό».