Κύπελλο Δωδεκανήσου: «Μάγκες» από τα Κοσκινού

Μνήμες του ένδοξου παρελθόντος ξύπνησαν στα Κοσκινού, καθώς ο τοπικός Διγενής προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Δωδεκανήσου, μετά από την νίκη του με σκορ 2-1 στην διάρκεια της παράτασης, απέναντι στον Φοίβο Κρεμαστής.
Οι Κοσκινιάτες παρότι ήταν το αουτσάιντερ του παιχνιδιού και βρέθηκαν να αγωνίζονται με έναν λιγότερο ποδοσφαιριστή από το 53ο λεπτό, ανέτρεψαν τα δεδομένα και πανηγύρισαν την μεγάλη πρόκριση σκοράροντας στα τελευταία λεπτά της παράτασης.
Στον άλλο προημιτελικό, ο Διαγόρας επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί που του είχε αποδοθεί πριν από το παιχνίδι και δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει του Αστέρα Παστίδας με σκορ 4-0 και να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά του θεσμού.
Διαγόρας- Αστέρας Παστίδας: 4-0
Οι ποδοσφαιριστές του «γηραιού» είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης από τα πρώτα λεπτά και στην πρώτη ουσιαστικά επιθετική τους προσπάθεια άνοιξαν το σκορ, όταν στο 3ο λεπτό ο Γιάννης Καλημέρης έκανε το 1-0.
Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεσή τους και στο 35ο λεπτό έκαναν το 2-0, που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου, με κοντινή προβολή του Παναγιώτη Τσαγκάρη.
Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα του Διαγόρα να έχει τον έλεγχο, σημειώνοντας ακόμα δύο τέρματα.
Αρχικά στο 63ο ο Στέργος Χατζηκοσμάς που μόλις είχε περάσει αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο, πλάσαρε εύστοχα για το 3-0 και στο 72ο λεπτό ο Τάσος Κιοσέογλου με διαγώνιο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 4-0 για τον Διαγόρα, που πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.
Διαγόρας: Κεφάλας, Πομπού, Καλημέρης, Πεταυράκης, Χειμωνέττος ( 70ο Κόρλος), Αθανασίου Π., Αθανασίου Α., Μαθιός, Τσαγκάρης, Κιοσέογλου ( 75ο Γεωργαλλής), Μαρίνου (61ο Χατζηκοσμάς).
Αστέρας Παστίδας: Ροδανάκης, Χαριτάκης, Καρύδης, Ισκάς, Λικομέντι, Μπάρδης ( 72ο Αποστολάτος), Πάπα, Πολυχρόνης ( 37ο λ.τρ. Λολάκης), Καλαγρής, Φελεσάκης (65ο Κυρίτσης), Κυπριώτης.
Διγενής- Φοίβος Κρεμαστής: 2-1 στην παράταση ( 1-1 κ.δ.)
Οι Κοσκινιάτες μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πήραν τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, πιέζοντας την εστία του Φοίβου για να ανοίξουν το σκορ.
Σε μία από τις επιθέσεις τους οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν, όταν στο 32ο λεπτό ο Αντώνης Διακάκης έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα για το 1-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αποβολή για τον Διγενή, καθώς στο 53ο λεπτό ο Αλέξανδρος Μάνο αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα. Το αριθμητικό πλεονέκτημα εκμεταλλεύτηκε ο Φοίβος που πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης και έφτασε στο γκολ της ισοφάρισης στο 70ο λεπτό με κοντινή προβολή του Μιχάλη Μόσχου, με το 1-1 να μένει μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Θωμά Πατσιόπουλου, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.
Στο 17ο λεπτό η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε, καθώς ο Αποστόλης Μάτσης αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε και στο 119ο λεπτό οι γηπεδούχοι πέτυχαν το γκολ που τους έδωσε την πρόκριση στα ημιτελικά. Ο Αντώνης Κατωτικίδης εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας των Κρεμαστενών και από θέση τετ α τετ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το 2-1 για τον Διγενή μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.
Διγενής: Νικολέττος, Χατζηνικόλας ( 66ο Τζουανάκης), Κώτης, Μάνο, Ζαχαριάς, Κατσούλης ( 56ο Κούτσι), Αμπελάς, Μοσκιού ( 72ο Κατωτικίδης), Πλαγγέντης, Διακάκης, Χουτεσιώτης.
Φοίβος: Τόππος, Ταφάνι, Ορφανίδης Σ., Φελεγκάκης, Καραγεωργίου (30ο λ.τρ. Μήτρου), Παϊζάνος, Αξιώτης, Παλάζης, Τρέχας ( 65ο Γιαννακόπουλος), Μόσχος, Ορφανίδης Ν. ( 38ο λ.τρ. Μάτσης).