Μεγάλη νίκη για Διαγόρα και φουλ για πλέι-οφ!

Την κατάλληλη στιγμή ο ψυχωμένος Διαγόρας επέστρεψε στις νίκες… Οι «κυανέρυθροι» έκαναν κατάθεση ψυχής στο δημοτικό στάδιο, έβγαλαν ενέργεια στο παιχνίδι τους και λύγισαν την αντίσταση των Τρικάλων με 2-0. Έτσι, η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη επέστρεψε στις νίκες, μετά από επτά αγωνιστικές και θα παίξει για την πρόκριση της στα πλέι-οφ, στο τελευταίο παιχνίδι (την προσεχή Τετάρτη) στην Άρτα κόντρα στην ουραγό Α.Ε. Καραϊσκάκης. Οι «κυανέρυθροι» έκαναν μία εξαιρετική εμφάνιση στο δημοτικό στάδιο, ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και πήραν την πολύτιμη νίκη, με την οποία διεκδικούν μία θέση στην πρώτη εξάδα.
Στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Διαγόρας μπήκε αποφασισμένος και βγάζοντας ενέργεια στο παιχνίδι του πίεσε τα Τρίκαλα, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία με το… καλημέρα. Μετά το δεκάλεπτο, τα Τρίκαλα ισορρόπησαν το ματς και προσπάθησαν να «χτυπήσουν» στην κόντρα, με την άμυνα των «κυανέρυθρων» να μην αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα. Μετά το 25’ και πάλι η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη έλεγξε το ρυθμό, πίεσε ξανά ψηλά και κατάφερε να πετύχει το γκολ που τόσο πολύ ήθελε με τον Σμυρλή στο 29ο λεπτό.
Στο β’ ημίχρονο ο Γ.Σ. Διαγόρας ήταν σαφέστατα καλύτερος από τα Τρίκαλα και με το γκολ- «ποιήμα» του Ντοριβάλ με εκτέλεση φάουλ από τα 40 μέτρα «καθάρισε» το ματς στο 63’. Οι «κυανέρυθροι» μετέτρεψαν το παιχνίδι σε παράσταση για ένα ρόλο, θα μπορούσαν να πετύχουν κι άλλα γκολ και μάλιστα για πρώτη φορά φέτος πέτυχαν δύο γκολ στη Ρόδο. Ο «γηραιός» ήταν εξαιρετικός στο παιχνίδι, θα περιμένει σήμερα το ματς Παναχαϊκή- Εργοτέλης, ωστόσο τα πάντα για τα πλέι-οφ, θα κριθούν την Τετάρτη. Ο «γηραιός» πέτυχε το στόχο του και με το παραπάνω και θα πάει στην Άρτα για να παλέψει για την πρόκριση του στα πλέι-οφ της Super League 2.
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
1’: Ο Κονέ αντί να σουτάρει, προτίμησε να δώσει πάσα, η μπάλα έφτασε στον Σμυρλή, που σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.
17’: Χλιαρό σουτ του Λινάρδου, δεν ανησυχεί τον Γιακουμή
23’: Σέντρα του Σανδραβέλη, εντυπωσιακό γυριστό σουτ του Κονέ η μπάλα αρκετά άουτ
27’: Ο Κονέ έκλεψε τη μπάλα, πάσαρε στον Σμυρλή ο οποίος από πλάγια θέση δεν μπόρεσε να σκοράρει
29’: Ωραία προσπάθεια του Σμυρλή, διαγώνιο σουτ και η μπάλα στα δίχτυα… Ο Διαγόρας ανοίγει το σκορ (1-0)!
32’: Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πέλκα, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
34’: Μακρινό δυνατό σουτ του Σιλβάνο, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τσέλιου
40’: Πολύ ωραίο σουτ του Γεωργίου από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα έφυγε μόλις άουτ. Μεγάλη ευκαιρία για τον «γηραιό».
47’: Μεγάλη ευκαιρία του Διαγόρα… Εξαιρετική σέντρα του Κοντοχρήστου, αμαρκάριστος ο Λινάρδος έκανε την κεφαλιά στην αγκαλιά του Γιακουμή.
63’: Απίστευτη εκτέλεση φάουλ του Ντοριβάλ από τα 40 μέτρα, η μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Γιακουμή και…2-0!
66’: Εκτέλεση κόρνερ του ντοριβάλ τακουνάκι του Κωστούλα, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Γιακουμή.
69’: Δυνατό σουτ συρτό σουτ του Κοντοχρήστου, η μπάλα μόλις άουτ
70’: Ο Κονέ έστρωσε στον Σμυρλή, ο οποίος σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.
71’: Κόρνερ του Ντοριβάλ, κεφαλιά καρφωτή του Λινάρδου, η μπάλα άουτ
92’: Σέντρα του Κάκκο, από πλεονεκτική θέση, δεν μπόρεσε να κάνει το 3-0 ο Αθανασίου.
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης (87’ Χότζα), Σμυρλής (Αλάεθ 81’), Λινάρδος (87’ Νάτσης), Ρουγκάλας, Κοντοχρήστος, Αθανασίου, Κονέ (72’ Μανωλάκης), Κωστούλας, Γεωργίου (72’ Κάκκο), Ντοριβάλ.
ΤΡΙΚΑΛΑ (Μπάμπης Μπακαρός): Γιακουμής, Διαμαντόπουλος, Πιαστόπουλος, Ριζογιάννης, Πέλκας, Σκόνδρας, Ντιαλόσι, Σιλβάνο, Αλμπάνης (85’ Χατζηκωνσταντίνου), Ταχάτος (75’ Ζησόπουλος), Πανιδης (60’ Κλεμέντε).