«Διπλό» στην Κω ο Α.Σ.Τ.Ι.Ρ.

Ο Α.Σ.Τ.Ι.Ρ. ήταν ο νικητής το δωδεκανησιακό ντέρμπι, καθώς επικράτησε στην Κω του Φιλίνου με 2-1 για την 8η Αγωνιστική στην Γ’ Κατηγορία Γυναικών, στο ματς που έγινε στο Νέο Στάδιο Ανταγόρας.

Το ντέρμπι ανάμεσα στον Φιλίνος και τον Α.Σ.Τ.Ι.Ρ. ξεκίνησε με τις φιλοξενούμενες να πιέζουν από την αρχή του παιχνιδιού και να καταφέρνουν μόλις στο 9′ να προηγηθούν στο σκορ, όταν η Μιχαλοπούλου μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε από την Σταμόγλου και τον Ωραιόπουλο να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε η Χέλστρομ στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία του Φιλίνος για το 0-1. Οι φιλοξενούμενες συνέχισαν να πιέζουν στην συνέχεια, αλλά οι Μιχαλοπούλου και Χέλστρομ δεν κατάφεραν να περάσουν το εμπόδιο της Σταμόγλου.

Ο Φιλίνος πίεσε κυρίως από στημένες φάσεις έτσι στο 24′ η Νικολοπούλου εκτέλεσε το φάουλ με την Δεστούνη να μπλοκάρει σταθερά. Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στο 31′ όταν αυτή την φορά η Κορκή εκτέλεσε το φάουλ με την γκολκίπερ του Α.Σ.Τ.Ι.Ρ. να επεμβαίνει ξανά. Οι «Ροδίτισσες» απείλησαν πριν το ημίχρονο στο 39′,αλλά το σουτ της Κούγιου πέρασε λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι της Σταμόγλου, με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και πάλι με τους καλύτερους οιωνούς για τις φιλοξενούμενες,κ αθώς κατάφεραν και πάλι να σκοράρουν όταν η Μιχαλοπούλου έκανε την σέντρα την Σταμόγλου να διώχνει, αλλά στην επαναφορά από το ύψος του πέναλτι η Παπαβασιλείου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2. Στην συνέχεια του ματς μέχρι το 62’ ο Α.Σ.Τ.Ι.Ρ. είχε και πάλι τις ευκαιρίες για να πετύχει το τρίτο τέρμα, όμως οι Μιχαλοπούλου, Χέλστρομ και Διακίδη να μην καταφέρουν να σκοράρουν το τρίτο τέρμα.

Έτσι στο 76′ ο Φιλίνος κατάφερε να μειώσει το σκορ σε 1-2 με την Κορκή να μπαίνει από τα δεξιά, να σεντράρει αλλά η Καλαμαρά στην προσπάθειά της να διώξει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας της.

Διαιτησία: Ωραιόπουλος, Αχιόλας, Μοσχάτος.

Φιλίνος Κω: Σταμόγλου, Νικολοπούλου, Ασλανίδη (77′ Ντέλιου Δ), Χοχλαστού (55′ Γιμελά), Παναγοπούλου, Ντέλιου Μ, Λάλλα, Γερασίμου, Κορκή, Χατζημιχαήλ (56′ Κώστογλου), Μορέτον

Α.Σ.Τ.Ι.Ρ.: Δεστούνη, Κοτσάνη, Κρητικού, Καλαμαρά, Παπαμιχαήλ, Γαιτάνου, Μιχαλοπούλου, Χέλστρομ, Κούγιου (89′ Λυμπεροπούλου), Γάτη (64′ Ταμπακιανού), Παπαβασιλείου (56′ Διακίδη)

Η Ολυμπιάδα Υμηττού κέρδισε με 2-1 τον Α.Ο. Πειραιά και ανέβηκε στην κορυφή του 8ου ομίλου της Γ’ Κατηγορίας (8η αγωνιστική), ενώ ο Α.Σ.Τ.Ι.Ρ. επέστρεψε στην τρίτη θέση μετά τη νίκη επί του Φιλίνου Κω. Αξίζει να σημειωθεί ότι εκκρεμεί το παιχνίδι Α.Ο. Πειραιά- Φιλίνος Κω, το οποίο έχει προγραμματιστεί για την προσεχή Κυριακή.