Δύο μετάλλια ο Κατραμάδος στο Βαλκανικό!

Το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ18 έγινε στην Κωνσταντινούπολη με την ελληνική ομάδα να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο. Τα μέλη της αποστολής κατέκτησαν συνολικά 17 μετάλλια εκ των οποίων τα τέσσερα ήταν χρυσά, τα επτά ασημένια και τα έξι χάλκινα.

Μεταξύ των αθλητών που ανέβηκαν στο βάθρο, ήταν και ο Νίκος Κατραμάδος του ΓΣ Νέων Λέρου, ο οποίος με άλμα στα 14,14 μέτρα κατέκτησε την τρίτη θέση στο τριπλούν! Ο νεαρός άλτης βρίσκεται φέτος σε εξαιρετική κατάσταση, κάτι που αποδεικνύει από αγώνα σε αγώνα, πηδώντας όλο και πιο μακριά. Μάλιστα, ο Κατραμάδος κατέκτησε και το ασημένιο μετάλλιο, με την ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ100μ. που κατετάγη δεύτερη!

Η Σπυριδούλα Καρύδη βελτίωσε το πανελλήνιο ρεκόρ στο μήκος και ξεχώρισε για μία ακόμη φορά. Η νεαρή αθλήτρια του Κερκυραϊκού “προσγειώθηκε” στα 6,21 μ. (1,0) και βελτίωσε το 6,20 μ., που κατείχε η Αλίκη Ασκητοπούλου από τις 12 Απριλίου του 2003. Η Καρύδη είναι η κάτοχος του ρεκόρ και στο τριπλούν και ένα από τα μέλη της ομάδας που θα διεκδικήσει τη διάκριση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18 στο Γκιορ τόσο στο μήκος όσο και στο τριπλούν. Η αθλήτρια του Παύλου Σκορδίλη κατέλαβε την 2η θέση στον αγώνα, ενώ είχε άλλο ένα άλμα στα 6,21 μ., με ευνοϊκό όμως άνεμο. Η αθλήτρια νωρίτερα είχε κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο και στο τριπλούν με 12,89 μ., ενώ έτρεξε και με την ομάδα 4Χ100 μ.., που επίσης τερμάτισε δεύτερη.

Το όριο για το Γκιορ σημείωσε στον ακοντισμό η Μαργαρίτα Τσουκαλά. Η νεαρή έχει το όριο και για το 5αθλο, που είναι το βασικό της αγώνισμα, ωστόσο σήμερα πέτυχε 51,18 μ. κατέλαβε την τέταρτη θέση και έδειξε πως είναι εξίσου αποτελεσματική και στον ακοντισμό.

Ο δυνατός αέρας, ο οποίος μάλιστα άλλαζε συνεχώς και η υψηλή θερμοκρασία δημιούργησαν αρκετά προβλήματα στους αθλητές και τις αθλητριες, που μετείχαν στη διοργάνωση. Η χώρα μας κατέλαβε τη δεύτερη θέση στα κορίτσια με 99 βαθμούς, πίσω από την Τουρκία, που είχε 105, ενώ στην ίδια θέση βρέθηκαν και τα αγόρια με 67 βαθμούς έναντι των 168 των Τούρκων.