Της έγιναν συνήθεια οι νίκες!

Από νίκη σε νίκη βαδίζει η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ροδίων Άθλησις. Την Κυριακή το βράδυ επικράτησε στο κλειστό γυμναστήριο της Κρεμαστής και του Κλεάνθη Παραδεισίου με 3 – 1 σετ. Η νίκη των φιλοξενούμενων κρίνεται δίκαιη καθώς ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης. Έχοντας περισσότερες λύσεις αλλά και μεγαλύτερη εμπειρία, οι παίκτες του Νίκου Μακρή συνέχισαν το εντυπωσιακό τους σερί νικών το οποίο ξεκίνησε από την …περσινή αγωνιστική περίοδο. Το παιχνίδι πάντως είχε να προσφέρει πολλές συγκινήσεις στον φίλαθλο κόσμο που το παρακολούθησε. Ειδικά στο δεύτερο σετ όπου παίχθηκε ένα πραγματικό ντέρμπι. Ο Κλεάνθης ήξερε πως με δύο σωστές επιθέσεις θα έφερνε τον αγώνα στα ίσια. Και αυτό έκανε. Έπαιξε σωστή άμυνα, προσεκτική επίθεση και έτσι κατάφερε να πάρει το 2ο σετ με 27-25. Αλλά αυτό τελικά δεν αρκούσε. Η αρχή του 3ου σετ βρήκε τις δύο ομάδες να μοιράζονται τους 18 πρώτους πόντους (9-9), αλλά εκεί οι φιλοξενούμενοι έδειξαν την κλάση τους. Η πολύ καλή υποδοχή αλλά και άμυνα στις δυνατές επιθέσεις του Κλεάνθη τους έφεραν στο +5 (11-16) και στη συνέχεια στη νίκη.
Τα σετ του αγώνα: 8-25 (17′), 27-25 (20′), 14-25 (19′), 7-25 (15′)
Διαιτητές: Σ. Πάττας, Κ. Τζάνος, Ν. Χατζησταυρίδης
ΑΕΣ ΚΛΕΑΝΘΗΣ: Τρίχας Γ., Τζανουδάκης Ν., Ανδρέου Γ., Γιακουμάρος Γ., Βολοτσάκης Κ., Λολάκης Ε., Πότσου Ν., Μανής Α.
ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ: Μακρής Ν., Κοτιτσας Δ., Σκορδούλης Ι., Καρπαθάκης Κ., Μοσχούς Χ., Γκένοφ Ν., Μαυράκης Κ., Καλαϊτζής Γ., Μπαρδής Β., Κοκκολάκης Ε.
Κορασίδες: Νίκησε ο Διαγόρας
Μόνο στα πρώτα δυο σετ (και κυρίως στο πρώτο) κατάφεραν οι κορασίδες του Κλεάνθη να προβάλλουν αντίσταση στον Διαγόρα. Αυτό όμως δεν ήταν τελικά αρκετό για να τις κάνει να αποφύγουν την ήττα με σκορ 3 – 0 σετ σε παιχνίδι που έγινε στο κλειστό γυμναστήριο της Κρεμαστής. Μετά από αυτή τη νίκη, οι «κυανέρυθρες» βρίσκονται μαζί με τον Κλεάνθη στην κορυφή της βαθμολογίας.
Τα σετ του αγώνα: 22 – 25 (30’), 19 – 25 (30’), 10 – 25 (20’)