Έπαιξε όσο χρειαζόταν…

Έπαιξε όσο χρειαζόταν για να πάρει τη νίκη και να επιστρέψει στις επιτυχίες… Ο Α.Σ.Κ. Ιβίσκος λύγισε την αντίσταση του Ζέφυρου με 79-66, αφού ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Η ομάδα της Ανάληψης συνήλθε κάπως μετά το πρώτο δεκάλεπτο και χωρίς να πιάσει μεγάλη απόδοση, κατάφερε να πάρει τη νίκη. Μάλιστα η διαφορά άγγιξε και το +20 κατά τη διάρκεια της τελευταίας περιόδου, για να μειώσει στο φινάλε η ομάδα του Χρήστου Μπίλια. Οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι στο α’ δεκάλεπτο και αιφνιδίασαν τους αντιπάλους τους, που μπήκαν μουδιασμένα στο παρκέ. Έτσι το σκορ έγινε 14-7 (7’) και 20-16 (10’). Στη συνέχεια, η ομάδα του Παντελή Μισσού βρήκε λύσεις με τους Δούβαλη, Τσαλίκη και Μπιλλιά, με αποτέλεσμα να πάρει το προβάδισμα και να προηγηθεί με +6 στο ημίχρονο (33-39).
Στην «επανάληψη», ο Α.Σ.Κ. Ιβίσκος κατάφερε να ξεφύγει με διψήφια διαφορά (49-60), αλλά ο Ζέφυρος με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Σπανουδάκη μείωσε σε 55-60 στο γ’ δεκάλεπτο και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Στο φινάλε ΌΜΩς οι «πράσινοι» έμειναν από δυνάμεις, η διαφορά άγγιξε και το +20 για να τελειώσει το παιχνίδι με διαφορά 13 πόντων για την ομάδα της Ανάληψης. Αξίζει να σημειωθεί ότι με τους νικητές δεν έπαιξαν οι Μαρουλλάκης και Μαρινάκης και με τους ηττημένους ο Μήτσης. Πλέον ο Ζέφυρος θα χρειαστεί νίκη με +8 στο αυριανό ντέρμπι με την Καλλιθέα για να τερματίσει τέταρτος.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 20-16, 33-39(ημ.), 55-60, 66-79
Διαιτητές: Ξανθός- Νικηφορίδης
ΖΕΦΥΡΟΣ (Μπίλιας): Δεληγιάννης 4(1), Χαρκιανάκης 2, Κοντός 1, Ηλιού 12, Δεληγιαννάκης 3, Μπάμπος 3(1), Σπανουδάκης 18(4), Φράγκος 9, Μουκέντι 6(2), Μητσού 8.
Α.Σ.Κ. ΙΒΙΣΚΟΣ (Μισσού): Ιμερλίου, Μητσού 2, Ντρέρης, Τσαλίκης 14(4), Λιβιεράτος 10(1), Μπιλλιάς 14, Τσιτσούλας 6, Φυλτζανίδης, Δούβαλης 21, Μαρουλλάκης Γ. 7, Καμπουράκης, Καραγιάννης 5(1).