ΚΟΛΟΣΣΑΡΑ στο β’ ημίχρονο και πρώτη νίκη!

Ένας…εξαιρετικός Κολοσσός στο β’ ημίχρονο έκανε ότι ήθελε τον Απόλλωνα Πάτρας (επιμέρους σκορ 43-19!) και κέρδισε με 73-56 τον Απόλλωνα Πάτρας, πετυχαίνοντας την πρώτη του φετινή νίκη στη Basket League. Οι Ροδίτες μεταμορφώθηκαν προς το καλύτερο και πανηγύρισαν και μάλιστα με εμφατικό τρόπο την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, έχοντας κορυφαίο τον Αμερικανό Ουίλιαμς. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη ”έπνιξε” στο β’ ημίχρονο τους Πατρινούς, δεν τους άφησε να πάρουν ανάσα και επέβαλε πλήρως το ρυθμό της, αλλάζοντας τα δεδομένα του α’ ημιχρόνου, όπου ο Απόλλων είχε το προβάδισμα με 30-37. Όταν μάλιστα οι Ροδίτες βρέθηκαν στο -9 (30-39), πάτησαν το κουμπί, άλλαξαν την εικόνα τους και ”έσπασαν το ρόδι” σε ένα ιδιαίτερα κρίσιμο παιχνίδι.
Η εικόνα του Κολοσσού βελτιώθηκε άρδην στο β’ ημίχρονο… Η μηχανή της ροδίτικης ομάδας πήρε μπροστά για τα καλά μετά το 30-39, που ήταν και η μέγιστη τιμή στο παιχνίδι και διαμορφώθηκε με δύο βολές του Κόουλμαν. Το τρίτο φάουλ του Δίπλαρου αποσυντόνισε τους Πατρινούς, με τον Κολοσσό να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοση του και να κάνει σερί 11-0, μετατρέποντας το σκορ σε 41-39 (24’) και αναγκάζοντας το Νίκο Βετούλα να ζητήσει τάιμ-άουτ. Ο Απόλλων έβγαλε αντίδραση και προσπέρασε με τον Κόουλμαν (45-46 στο 26’), αλλά με τον εξαιρετικό Ουίλιαμς να σκοράρει όπως θέλει οι Ροδίτες έκαναν το σκορ 50-46 και 53-49 (29’), πριν μειώσει με τρίποντο ο Τσαλμπούρης σε 53-52, που ήταν και το αποτέλεσμα του γ’ δεκαλέπτου.
Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη ξεκίνησε πολύ δυνατά και στην τελευταία περίοδο και με δύο «κολλητά» τρίποντα από τους Μέσιτσεκ και Ποτ, ξέφυγε με +7 (59-52 στο 33’). Οι «θαλασσί» πέρασαν «χειροπέδες» στα ατού του Απόλλωνα Πάτρας, ο Ουίλιαμς ήταν «καυτός» και ο Κολοσσός έλεγξε απόλυτα το ρυθμό, κάνοντας ότι θέλει στο παρκέ. Το σκορ έγινε 66-54, ο Απόλλων δεν μπόρεσε να επανέλθει ποτέ και η διαφορά εκτινάχθηκε στο +17 για τους Ροδίτες, που ήταν εξαιρετικοί και απολαυστικοί στο β’ ημίχρονο.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 21-25, 30-37(ημ.), 53-52, 73-56
Διαιτητές: Κορομηλάς- Τζιοπάνος- Ζακεστίδης
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος, Μέσιτσεκ 13(2) Μομίροφ 2, Ουίλιαμς 19(5), Μαργαρίτης 9(1), Μπιλλής, Μίλερ 6, Τιλί 5, Χατζηδάκης 2, Σλαφτσάκης 4, Ποτ 11(1).
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Κόουλμαν 16(2), Μπάρφιλντ 4, Τσιακμάς, Τσαλμπούρης 14(1), Διαμαντάκος 3, Δίπλαρος 6(2), Μολφέτας, Ντέιβις 13(3), Κλίβελαντ.