Γ’ Εθνική Κατηγορία: Μοιρασιά στο «Οικονομίδειο»

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν ΓΑΣ Ιάλυσος και Α.Ε. Κηφισιάς, καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 2-2 στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας στον 4ο όμιλο.
Σε ένα χορταστικό παιχνίδι, οι «τοξοβόλοι» κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ, ωστόσο η Α.Ε. Κηφισιάς έφερε τα πάνω κάτω πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο ανατρέποντας το σκορ (2-1), όμως οι ποδοσφαιριστές του Ηλία Φυντάνη πίεσαν στον δεύτερο ημίχρονο, έφτασαν στην ισοφάριση και είχαν ευκαιρία να κερδίσουν το παιχνίδι, που τελικά ολοκληρώθηκε στο ισόπαλο 2-2, που κρίνεται δίκαιο βάσει της συνολικής εικόνας των δύο ομάδων.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΓΑΣ Ιάλυσος να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, πιέζοντας την εστία της Α.Ε. Κηφισιάς για να ανοίξει το σκορ, κάτι που κατέφερε στο 14ο λεπτό με δράστη τον Παναγιώτη Σπάρταλη.
Από εκείνο το χρονικό σημείο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, με τέρματα των Καρακώστα (24ο λεπτό) και Φαρινόλα (40ο ).
Στο δεύτερο ημίχρονο οι «τοξοβόλοι» μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πίεσαν για να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης.
Ο Ηλίας Φυντάνης έκανε πιο επιθετική την ομάδα του με την είσοδο του Γιαννόπουλου στην θέση του Καρπαθάκη και ο ΓΑΣ Ιάλυσος στο 72ο λεπτό ισοφάρισαν σε 2-2 με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Παναγιώτη Σπάρταλη.
Οι «τοξοβόλοι» μέχρι το τέλος της αναμέτρησης πίεσαν για να πετύχουν το γκολ που θα του έδινε την νίκη , ωστόσο σπατάλησαν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν με κορυφαία αυτή του 92ου λεπτού, όταν την κεφαλιά του Κοκκίνη απομάκρυνε πάνω στην γραμμή ο Χαϊκάλης.
Αξίζει να αναφέρουμε ότι μετά το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Κακρίδη, ο Κοκκίνης αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα (κόκκινη)
7ο λεπτό, καλό σουτ του Χαϊκάκη, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Παπαδόπουλου.
14ο λεπτό, γκολ. Ωραία κάθετη πάσα του Ρεκλείτη έβγαλε σε θέση βολής τον Παναγιώτη Σπάρταλη που με εντυπωσιακό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.
24ο λεπτό, γκολ. Κόρνερ του Μακρίδη στο πρώτο δοκάρι, είχε αποδέκτη της μπάλας τον Καρακώστα που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παπαδόπουλου , ισοφαρίζοντας σε 1-1 για την Α.Ε. Κηφισιάς.
28ο λεπτό, απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δελαπόρτα, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της Α.Ε. Κηφισιάς.
40ο λεπτό, γκολ. Σέντρα του Μακρίδη στο πίσω δοκάρι, ο Φαρινόλα έκανε ανενόχλητος την κεφαλιά, δίνοντας το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (2-1).
52ο λεπτό, δυνατό σουτ Παυλίδη έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Γουμάγια, χτύπησε στο κάθετο δοκάρι και επέστρεψε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.
57ο λεπτό, σέντρα του Παφιάκη, κεφαλιά του Δελαπόρτα η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
73ο λεπτό, γκολ. Σέντρα του Δελαπόρτα, η μπάλα έφτασε στον Σπάρταλη που απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και πλάσαρε εύστοχα ισοφαρίζοντας σε 2-2 για τον ΓΑΣ Ιάλυσος.
77ο λεπτό, ωραίο σουτ του Φαρινόλα μέσα από την περιοχή, έδιωξε δύσκολα ο Παπαδόπουλος.
85ο λεπτό, αδύναμο πλασέ του Σπάρταλη από πλεονεκτική θέση, μπλόκαρε ο Γουμάγιας.
89ο λεπτό, ο Γιώργος Δελαπόρτα ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον τερματοφύλακα της Α.Ε. Κηφισιάς, με τους γηπεδούχους να ζητάνε πέναλτι όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης Κακρίδη έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.
92ο λεπτό, κόρνερ του Γιαννόπουλου, ο Κοκκίνης έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να έχει κατεύθυνση προς τα δίχτυα, όμως πάνω στην γραμμή τέρματος έδιωξε με κεφαλιά ο Χαϊκάλης.
ΓΑΣ Ιάλυσος: Παπαδόπουλος, Κοκκίνης, Λίτσος, Καρπαθάκης (62ο Γιαννόπουλος), Ρεκλείτης, Παφιάκης, Σπάρταλης, Χατζηφούντας, Παυλίδης, Δελαπόρτας, Αρχοντούλης
Α.Ε. Κηφισιάς: Γουμάγιας, Ρέτζης, Έσλερ, Τεγούσης, Καρακώστας, Μουσταφίδης, Φαρινόλα (84ο Νίκολα), Σάμιος, Μακρίδης, Παναγιωτόπουλος (68ο Παλιαρούτας), Χαϊκάλης.