Διαγόρας- Χανιά: Μοιρασιά στο δημοτικό στάδιο

Ισόπαλοι με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν Διαγόρας και Χανιά στο δημοτικό στάδιο της πόλης μας, στο παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2.
Ο «γηραιός» προηγήθηκε με τον Μιχάλη Μπαστακό στο 52ο λεπτό, με τους Χανιώτες να ισοφαρίζουν στο 85ο λεπτό με τον Μασένα.
Ο Διαγόρας διατήρησε το αήττητό του από την αρχή της σεζόν, όμως έχασε δύο βαθμούς που θα τον διατηρούσαν στις πρώτες θέσεις του πίνακα.
Η εικόνα
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Διαγόρα να έχει την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, προσπαθώντας να ασκήσει πίεση στην εστία του Κουτζαβασίλη.
Τα Χανιά από την πλευρά τους, έκλεισαν τους διαδρόμους προς την εστία τους και αναζητούσαν χώρους για να αντεπιτεθούν.
Ο «γηραιός» παρά την πίεσή του δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία των φιλοξενούμενων, εκτός από την φάση του 20ου λεπτού, όπου το πλασέ του Ντοριβάλ από καλή θέση πέρασε άουτ.
Από το 30ο λεπτό, οι Χανιώτες ανέβασαν την απόδοσή τους, ισορροπώντας την κατάσταση.
Στο 35ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο να ανοίξουν το σκορ, ωστόσο, η προσπάθεια του Σελινιωτάκη να διώξει την μπάλα, ευτυχώς σταμάτησε στο δοκάρι του Τσέλιου.
Μέχρι το τέλος του πρώτου 45λεπτου δεν προέκυψε κάτι αξιοσημείωτο.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Διαγόρα να είναι καλύτερος, καταφέρνοντας να προηγηθεί στο σκορ με τέρμα του Μιχάλη Μπαστακού στο 52ο λεπτό.
Από εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, ανέβασαν την απόδοσή τους και είχαν τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, αναζητώντας το γκολ της ισοφάρισης.
Οι Χανιώτες αρχικά απείλησαν στο 61ο λεπτό με τον Πλέγα και στην συνέχεια έφτασαν στην ισοφάριση με κοντινή κεφαλιά του Μασένα στο 85ο λεπτό, με το 1-1 να διατηρείται έως και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Γιώργου Λάμπρου.
Φάσεις και γκολ
20ο λεπτό. Μεγάλη ευκαιρία για τον Διαγόρα. Γύρισμα του Γεωργίου στον Ντοριβάλ, πλασέ του Βραζιλιάνου, η μπάλα λίγο δίπλα από την εστία του Κουτζαβασίλη.
35ο λεπτό. Εκτέλεση φάουλ του Κάρλος, ο Σελινιωτάκης στην προσπάθειά του να διώξει, έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι του Τσέλιου.
52ο λεπτό, γκολ. Εκτέλεση φάουλ του Ντοριβάλ, η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Μπαστακό που την έστειλε στα δίχτυα με κοντινό πλασέ, κάνοντας το 1-0 για τον Διαγόρα.
61ο λεπτό. Μεγάλη ευκαιρία για τα Χανιά. Σουτ του Πλέγα μέσα από τη μικρή περιοχή, παραχώρησε κόρνερ ο Ρουγκάλα με σωτήριο τάκλιν.
84ο λεπτό, γκολ. Εκτέλεση φάουλ μέσα στην περιοχή του Διαγόρα, πρώτη κεφαλιά από τον Γρομητσάρη, δεύτερη κεφαλιά από τον Μασένα, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Τσέλιου, με τα Χανιά να ισοφαρίζουν σε 1-1.
Οι συνθέσεις
Διαγόρας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Ρουγκάλας, Σελινιωτάκης (46ο Κωστούλας), Κοντοχρήστος, Μασούρας, Αυγενικού (69ο Αθανασίου), Ντοριβάλ (75ο Αλάεθ), Σμυρλής (69ο Λινάρδος), Γεωργίου (81ο Δημήτρουλας), Μπαστακός.
Χανιά (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Γρομητσάρης, Ζιούλης, Ρέντζας, Σωτηράκος, Κάρλος (75ο Παναγιωτούδης), Πλέγας, Βασιλόγιαννης (57ο Μασένα), Βρετός (66ο Δημητριάδης), Κάσσος, Διαμαντόπουλος (57ο Σουντουρά).