Ήττα και 7η θέση για τον Κολοσσό

Ο Άρης ήταν ανώτερος από την αρχή ως το τέλος της αναμέτρησης και με ένα ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο έκλεισε με πανηγυρικό τρόπο τις υποχρεώσεις του για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Basket League, επικρατώντας του Κολοσσό με 83-68.
Με την ήττα που γνώρισαν στην Θεσσαλονίκη οι «θαλασσί» τερμάτισαν στην 7η θέση της βαθμολογίας και στα play off θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό με μειονέκτημα έδρας.
Οι Τζαμέλ Χάγκινς και Τζέικ Κοέν ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, με 13 πόντους έκαστος, ενώ από πλευράς φιλοξενουμένων ξεχώρισαν οι Χρήστος Σαλούστρος και Ουίλ Ντέιβις που σημείωσαν από 12 πόντους.
Ο Κολοσσός μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση, έχοντας το προβάδισμα στα πρώτα τέσσερα λεπτά (5-8). Όμως, στη συνέχεια ο Άρης έκανε ένα σερί 9-0, με αποτέλεσμα να πάει στο +6 (14-8). Αμφότερες οι ομάδες έπαιζαν ελεύθερο μπάσκετ, με τις άμυνες να είναι χαλαρές, αλλά τους «κίτρινους» να διατηρούν το προβάδισμά τους και να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι 28-21. Στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη πάτησαν το… γκάζι και έτσι πήγαν την υπέρ τους διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (35-25),φτάνοντας ακόμη και στο +14 (41-27), το οποίο και συντήρησαν (45-31) μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου λόγω της αστοχίας των «θαλασσί».
Με ένα 10-0 μπήκε ο Κολοσσός στο δεύτερο ημίχρονο, ρίχνοντας τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (45-41), μέσα σε τρία λεπτά. Την αντεπίθεση του Κολοσσού σταμάτησε η καλή άμυνα του Άρη, ο οποίος με ένα σερί 8-0 πήγε σε διψήφιο αριθμό (53-41), αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν εκ νέου με πρωταγωνιστή τον Λαρεντζάκη (56-52). Όμως, στα τελευταία 2:30’’ οι «κίτρινοι» έσφιξαν ξανά την άμυνά τους και έτσι έκλεισαν την περίοδο με ένα 8-0 (64-52).
Ο Κολοσσός έδειχνε να είχε αδειάσει από ενέργεια στο τέταρτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα ο Άρης να διευρύνει συνεχώς την υπέρ του διαφορά και να φτάνει στα μισά στο +19 (74-55). Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με μεγάλη δυσκολία, αλλά όχι οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη που πήγαν ακόμη και στο +20 (77-57). Όπως είναι φυσικό, στον εναπομείναντα χρόνο οι «κίτρινοι» χαλάρωσαν, με τους «θαλασσί» να μειώνουν στους 12 (77-65) και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 83-68.
Τα δεκάλεπτα: 28-21, 45-31, 64-52, 83-68
Άρης (Πρίφτης): Πελεκάνος, Ουάιτ 8 (1), Ουότερς 11 (3), Χάγκινς 13, Μούρτος 11, Ξανθόπουλος 3 (1), Δήμας, Τσούπκοβιτς 3, Φλιώνης 3, Ζάρας 11 (2), Κοέν 13 (2), Σίμτσακ 7.
Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 11 (1), Λίντεν 5 (1), Ρέλεφορντ 11 (2), Σαλούστρος 12 (1), ΜακΓκί 5, Μπιλλής, Μανωλόπουλος 2, Ντέιβις 12, Γεωργαλλής, Αγγελάκος, Άχονεν 2, Λιούις 8 (1).
Αξίζει να αναφέρουμε ότι ομάδα του Αρκαδικού υποβιβάστηκε και θα ακολουθήσει την Καβάλα στην Α2.