Πήρε το ντέρμπι με τον Ιάλυσο και το προβάδισμα στον όμιλο η Ρόδος (φωτορεπορτάζ)

Η Ρόδος ήταν η μεγάλη νικήτρια του σημερινού ντέρμπι στο Δημοτικό Στάδιο με αντίπαλο τον Ιάλυσο, του οποίου και επικράτησε με 2-1 και βρίσκεται πλέονμόνη πρώτη στη βαθμολογία του 2ου ομίλου της Α’ κατηγορίας Blue Star Ferries.

Το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά και σε αυτό συντέλεσε και ο δυνατός αέρας που δυσκόλεψε τις προσπάθειες των παικτών και των δύο ομάδων, ενώ είχε και επεισόδια, καθώς στο 59ο λεπτό το ματς διεκόπη για πέντε λεπτά, λόγω έντασης και συνεχών αντεγκλήσεων μεταξύ των παικτών εντός του αγωνιστικού χώρου.

Το σκορ για τα «ελάφια» άνοιξε στο 9ο λεπτό ο Παυλίδης με ωραίο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ενώ ο Ιάλυσος ισοφάρισε στο 54’ με τον Σπάρταλη. Ο τελευταίος αποβλήθηκε στο 59’ κατά τη διάρκεια της έντασης, με τη Ρόδο να φτάνει σε δεύτερο τέρμα στο 69’ με τον Τσιούνη. Ο Τρίγκας άφησε και αυτός την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές στο 86’, όμως το αποτέλεσμα δεν άλλαξε και οι «πράσινοι» πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Λεωνίδας Φραγκιαδάκης (Μπερδεμπές, Σαρρής).

Ρόδος: Ψωμιάδης, Σ. Καντιμοίρης, Θεοδωρέλλης, Δαλκίδης, Παυλίδης (33′ λ.τ. Γεωργιάδης), Τρίγκας, Τσιούνης, Ανυφαντής, Γ. Καντιμοίρης (70′ Χατζηβαλσάμης), Δήμας, Αμανατίδης (76′ Αλεξανδρίδης)

Ιάλυσος: Λουτριώτης, Μαλλιάκας, Φυλακούρης, Παφιάκης, Σταυλάς, Ρεκλείτης, Γκινής, Χατζφούντας, Χατζηλιόντας (73′ Μαθιός), Αθανασίου (46′ Σπάρταλης), Καρπαθάκης (81′ Μπιγκό)

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα των παιχνιδιών των τοπικών μας πρωταθλημάτων είχαμε τα εξής αποτελέσματα: