Πρώτες και καλύτερες!

Μετά τη Μικτή Νέων, και η Μικτή Παίδων Δωδεκανήσου κατέκτησε την πρώτη θέση στον 10ο όμιλο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων μετά τη νίκη της με 4-0 κόντρα στην αντίστοιχη της Χίου για την 12η και τελευταία αγωνιστική του τουρνουά που διεξήχθη στην Εύβοια.

Από την πλευρά τους οι Νέοι ολοκλήρωσαν επίσης με νίκη την παρουσία τους στον θεσμό, επικρατώντας της Χίου με 3-1.

Μικτή Παίδων Δωδεκανήσου-Μικτή Παίδων Χίου  4-0

Εύκολη ήταν η νίκη της Μικτής Παίδων Δωδεκανήσου κόντρα στη Χίο με 4-0, αποτέλεσμα που της έδωσε και την πρώτη θέση στη βαθμολογία του 10ου ομίλου και ενώ η ομάδα μας χρειαζόταν μόλις έναν βαθμό για να κατακτήσει την κορυφή.

Στο 10’ ο Τζουανάκης έκανε τη σέντρα και ο Αρίφη με κεφαλιά έκανε το 1-0 για τα Δωδεκάνησα, ενώ στο 15’ και μετά το σουτ του Ζούνη στο οριζόντιο δοκάρι ο Τζουανάκης πέτυχε από κοντά το 2-0. Ο ίδιος παίκτης ήταν αυτός που στο 35ο λεπτό «έγραψε» το 3-0, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Κοντός δύο λεπτά αργότερα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι που κέρδισε ο Καραμανώλης. Η σύνθεση της Μικτής Παίδων Δωδεκανήσου: Καλανδρώνης, Κεχαγιόγλου, Νικόλης (70’ Κοντονικόλας), Χατζηδημητρίου, Κοντός, Ζούνης, Τζουανάκης, Μαγιόγλου, Ζαχαρίας, Καραμανώλης (65’ Πιστόλας), Αρίφης (60’ Μπίλης).

Μικτή Νέων Δωδεκανήσου-Μικτή Νέων Χίου  3-1

Με ακόμη μια νίκη, αυτή τη φορά με αντίπαλο τη Χίο και σκορ 3-1, ολοκληρώθηκε η επιτυχημένη παρουσία της Μικτής Νέων στην Εύβοια και τον 10ο όμιλο, στον οποίο κατέκτησε την πρώτη θέση.

Πρωταγωνιστής του τελευταίου παιχνιδιού της ομάδας μας ήταν ο Άγγελος Φιλιππάκος, που πέτυχε χατ τρικ και οδήγησε τους Νέου στο «τρίποντο». Ο ποδοσφαιριστής του Εθνικού Αρχίπολης «άνοιξε» το δρόμο για τη νίκη στο 8ο λεπτό, ενώ τέσσερα λεπτά μετά πέτυχε το 2-0, βάζοντας τις βάσεις για την επικράτηση. Οι Χιώτες μείωσαν σε 2-1 με τον Βασιλάκη στο 52’, όμως ο Φιλιππάκος με το τρίτο προσωπικό του τέρμα στο 62’ σημείωσε το τελικό 3-1. Η σύνθεση της Μικτής Νέων Δωδεκανήσου: Τσακαλιός, Κόρλος, Αναστασιάδης (46’ Βογιατζιδάκης, Καλλιώρας, Λολάκης, Τρέχας, Θαρρενός (77’ Λόλη), Κανάρης (49’ Σβύνος), Φιλιππάκος, Τριμμάτης, Μαντικός.