Μεγάλο «διπλό» η Δόξα στη Λέρο

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη, την τρίτη της σε ισάριθμα ματς μακριά από την έδρα της πέτυχε η Δόξα Ψίνθου, η οποία πέρασε από τη Λέρο, επικρατώντας της τοπικής Αθλητικής Ένωσης με 2-0 για την 6η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Α’ κατηγορίας Blue Star Ferries.

Η ομάδα του Μιχάλη Μανωλά, παρά το γεγονός ότι έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές στο 67ο λεπτό και ενώ το σκορ ήταν στο 0-0, κατάφερε να φτάσει στα δύο γκολ που τελικά της χάρισαν το «τρίποντο», πανηγυρίζοντας τελικά την επιστροφή στις επιτυχίες.

Το ματς ήταν μοιρασμένο στο πρώτο μέρος, με τους φιλοξενούμενους να έχουν πάντως την πρωτοβουλία των κινήσεων και να προσπαθούν να αναπτύξουν επιθετική δραστηριότητα, η οποία όμως σταματούσε τις περισσότερες φορές στην καλά οργανωμένη άμυνα των παικτών της ΑΕ Λέρου. Οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, αφού το 0-0 παρέμεινε φυσιολογικά μέχρι το φινάλε του πρώτου 45λεπτου.

Στην επανάληψη ο ρυθμός ανέβηκε, καθώς και οι δύο αντίπαλοι προσπάθησαν για το γκολ, ενώ η «πλάστιγγα» φάνηκε να γέρνει υπέρ των γηπεδούχων στο 67’, όταν η Δόξα έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές στον αγωνιστικό χώρο, λόγω της αποβολής του Μπατέστα με δεύτερη κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία. Το γεγονός αυτό πάντως δεν πτόησε τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο 73ο λεπτό με τον Τσομπάνογλου, βάζοντας τις βάσεις για την επικράτηση. Η Λέρος αν και προσπάθησε να «απαντήσει» εκμεταλλευόμενη και το αριθμητικό της πλεονέκτημα, δεν μπόρεσε να απειλήσει σοβαρά την εστία του Τόππου, με το συγκρότημα της Ψίνθου να φτάνει και σε δεύτερο τέρμα στο 85’ με τον Πλύγκο, «κλειδώνοντας» τη νίκη.

*Διαιτησία: Τσοπανάκης, Πατσιαούρας, Βουλγαράκης.

ΑΕ Λέρου: Γκούτογλου, Καστής (46’ Φουντουκάκης), Μπάκης, Καρπάθιος, Παπαχρήστου, Τσάτσος, Ηλίας, Μεραμπελιώτης (79’ Κουρεβέλης), Καράγκιολης (68’ Πλόχωρος), Φουντής, Γιαννουκάς

Δόξα Ψίνθου: Τόππος, Μπαρμπαντώνης, Χ. Ορφανός, Καβουκλής, Παπανικολάου (79’ Καλόψυχος), Τσομπάνογλου, Πλύγκος (87’ Τσούλλος), Οχτάρας, Στελλάς, Δ. Ορφανός