Η Ειρήνη Σφυρίου με τη Φαμπιόλα Τερζίου και ο Στέλιος Χαριστής με συμπαίκτη τον 15χρονο Δημήτρη Καλιόζη ήταν οι νικητές στο 2ο τουρνουά μπιτς βόλεϊ Ανδρών και Γυναικών του «Κυπέλλου Δωδεκανήσου 2020» που διεξήχθη με επιτυχία το σαββατοκύριακο στο Δ.Α.Κ. Καλλιπάτειρα. Το τουρνουά διοργάνωσε με επιτυχία η ΤΕ Ε.Ο.ΠΕ. Δωδεκανήσου με την αρωγή της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου και του Δ.Ο.Π.Α.Ρ, τη χορηγία των επιχειρήσεων «Εργαστήριο Ξυλουργικών Εφαρμογών Γιώργος Γκιζέττης» και «Ξυλοσοφία Στάθης Μαθιουδάκης», «Vargas Sport” και την υποστήριξη των “Blue Star Ferries”, των παγωτών “κρι-κρι” και της κάβας “Κυριακούλης”.
Στις γυναίκες, η Ειρήνη Σφυρίου και η Φαμπιόλα Τερζίου αν και δυσκολεύτηκαν στο 2ο σετ του τελικού απέναντι στις Μαρία Βομβύλα και Κατερίνα Χανιωτάκη (25-23)κατέκτησαν, χωρίς να χάσουν σετ, το χρυσό μετάλλιο ανάμεσα σε 13 ομάδες. Ο Στέλιος Χαριστής με τον Δημήτρη Καλιόζη έμειναν αήττητοι έως το τέλος και νικώντας στον τελικό τους Κώους Στράτο Μπιλλή και Κώστα Κορδιστό κατέκτησαν την 1η θέση στους άνδρες. Αναλυτικά:
ΓΥΝΑΙΚΕΣ
ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ
1η: Φαμπιολα Τερζίου/ Ειρήνη Σφυριου
2η: Μαρία Βομβύλα/Κατερίνα Χανιωτάκη
3η: Γκίκα Ανθή/Στρατάκη Μίρκα
4η: Σουσάρι Πάολα/ Τερζίου Αριέτα
5η: Άννα Καπετάν Γεωργίου/Μιχαηλία Λαζαρίδου
6η: Σταματίνα Γκιζέττη/Ραφαέλα Ζωγράφη
7η: Νικολέτα Γκίκα/Κάλλια Θαρρενάκη
8η: Σταυρούλα Καλιόζη/Σεβγκή Τσερκές
9η: Αγγελική Αγγελή/Βαλσαμίνα Τσιράκου
10η: Καθολική Κουκιά/Ραφαέλα Κουκιά
11η: Γεράκη Ειρήνη Ελευθερία/Μαριέττα Κόρμπα
12η: Σταυρούλα Μαργαρίτη/Μαριλιάνα Σούρδη
13η: Αλέξια Γκιάτα/Παρασκευή Τσιλιμίγκα
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Αγώνες Ομίλων
Αγγελή/Τσιράκου – Σουσάρι/Τερζίου Α 1-2 (21-14,18-21,6-15)
Καπετάν Γεωργίου/Λαζαρίδου – Μαργαρίτη/Σούρδη 2-1 (21-17,17-21,15-12)
Γεράκη/Kορμπα – Βομβύλα/Χανιωτάκη 0-2 (10-21,13-21)
Γκιάτα/Τσιλιμίγκα – Γκίκα Α/Στρατάκη 0-2 (2-21,16-21)
Κουκιά/Κουκιά – Σφυρίου/Τερζίου Φ 0-2 (14-21,16-21)
Ταμπλό νικητών (ο νικητής κατακτά την 1η θέση στον όμιλο και ο ηττημένος τη 2η)
Γκιζέττη/Ζωγράφη – Σουσάρι/Τερζίου Α 0-2 (14-21,19-21)
Καλιόζη/Τσερκες – Καπετάν Γεωργίου/Λαζαρίδου 0-2 (14-21,20-22)
Γκίκα Ν/Θαρρενάκη – Βομβύλα/Χανιωτάκη 0-2 (6-21,10-21)
Γκίκα Α/Στρατάκη – Σφυρίου/Τερζίου Φ 0-2 (13-21,11-21)
Ταμπλό ηττημένων (ο νικητής κατακτά την 3η θέση στον όμιλο και ο ηττημένος τη 13η στο τουρνουά)
Κουκιά/Κουκιά – Γκιάτα/Τσιλιμίγκα 2-1 (17-21,20-22,12-15)
Προκριματική φάση (12 ομάδες): Οι νικητές προκρίνονται στα προημιτελικά (8αδα) και οι ηττημένοι κατατάσσονται στην 9η θέση)
Γκιζέττη/Ζωγράφη – Μαργαρίτη/Σούρδη 2-0 (21-17,21-17)
Καλιόζη/Τσερκες – Αγγελή/Τσιράκου 2-1 (21-16,11-21,16-14)
Γκίκα Ν/Θαρρενάκη – Κουκιά/Κουκιά 2-0 (23-21,21-16)
Γκίκα Α/Στρατάκη – Γεράκη/Kορμπα 2-0 (21-8,21-17)
Προημιτελική φάση (8 ομάδες): Οι νικητές προκρίνονται στους ημιτελικούς (4αδα) και οι ηττημένοι κατατάσσονται στην 5η θέση)
Σουσάρι/Τερζίου Α – Γκίκα Ν/Θαρρενάκη 2-0 (21-13,21-06)
Σφυρίου/Τερζίου Φ – Καλιόζη/Τσερκες 2-0 (21-06,21-06)
Βομβύλα/Χανιωτάκη – Γκιζέττη/Ζωγράφη 2-0 (21-12,21-17)
Καπετάν Γεωργίου/Λαζαρίδου – Γκίκα Α/Στρατάκη 0-2 (16-21,09-21)
ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ
Σφυρίου/Τερζίου Φ – Σουσάρι/Τερζίου Α 2-0 (21-11,21-13)
Βομβύλα/Χανιωτάκη – Γκίκα Α/Στρατάκη 2-0 (21-17,21-17)
ΤΕΛΙΚΟΣ
Σφυρίου/Τερζίου Φ – Βομβύλα/Χανιωτάκη 2-0 (21-11,25-23)
ΑΝΔΡΕΣ
ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ
1η: Δημήτρης Καλιόζης/Στέλιος Χαριστής
2η: Κώστας Κορδιστός/Στράτος Μπιλλής
3η: Στάθης Μαθιουδάκης/Λέντσι Ορμενάι
4η: Γιώργος Γκιζέττης/Νίκος Μακρής
5η: Γιάννης Λάλουσης/Αλμπάν Τερζίου
6η: Βασίλης Γκλάρας/Αλέξανδρος Πάντσος
7η: Γάννης Ζησιμόπουλος/Γώργος Ζησιμόπουλος
8η: Φρατζέσκος Γεωργίου/Γιώργος Καρίπης
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
ΑΓΩΝΕΣ ΟΜΙΛΩΝ
Μαθιουδάκης/Ορμενάι -Ζησιμόπουλος/Ζησιμόπουλος 2-0 (21-16,21-15)
Γκιζέττης/Μακρής – Γκλάρας/Πάντσος 2-0 (21-17,21-10)
Καλιόζης/Χαριστής – Κορδιστός/Μπιλλής 2-0 (21-18,21-19)
Λάλουσης/Τερζίου – Γεωργίου/Καρίπης 2-0 (21-08,21-06)
Μαθιουδάκης/Ορμενάι – Γκιζέττης/Μακρής 2-1 (21-19,17-21,19-17)
Ζησιμόπουλος/Ζησιμόπουλος – Γκλάρας/Πάντσος 0-2(19-21,17-21)
Καλιόζης/Χαριστής – Λάλουσης/Τερζίου 2-1 (21-15,19-21,15-06)
Κορδιστός/Μπιλλής – Γεωργίου/Καρίπης 2-0 (21-08,21-11)
Προημιτελική φάση: Οι νικητές προκρίνονται στους ημιτελικούς και οι ηττημένοι κατατάσσονται στην 5η θέση)
Γκιζέττης/Μακρής – Γκλάρας/Πάντσος 2-0 (21-16,21-14)
Λάλουσης/Τερζίου – Κορδιστός/Μπιλλής 0-2 (19-21,11-21)
ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ
3.Μαθιουδάκης/Ορμενάι – Κορδιστός/Μπιλλής 1-2 (17-21,21-16,13-15)
4.Καλιόζης/Χαριστής – Γκιζέττης/Μακρής 2-0 (21-17,21-14)
ΤΕΛΙΚΟΣ
Καλιόζης/Χαριστής – Κορδιστός/Μπιλλής 2-0 (21-08,21-15)

Σχολιασμός άρθρου

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ