Δυναμίτη …στον Αστέρα

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας, με σκορ 1-0 πέτυχε ο Καλυμνιακός με αντίπαλο τον Αστέρα Μασάρων, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής .
Οι «σφουγγαράδες» αν και ανέτοιμοι ακόμα αγωνιστικά, καθώς ξεκίνησαν προπονήσεις αργότερα από όλες τις ομάδες της μεγάλης κατηγορίας, κατάφεραν να πάρουν το πολύτιμο τρίποντο, εκμεταλλευόμενοι το πάθος που έβαλαν μέσα στο γήπεδο, αλλά και την κακή αγωνιστική εικόνα των Μασαρενών.
Το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση υπέρ του Καλυμνιακού, πέτυχε στο 40ο λεπτό ο Σταμάτης Κάννης.
Αξίζει να αναφέρουμε ότι οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 ποδοσφαιριστές, καθώς στο 85ο λεπτό ο Κλάψης είδε δύο συνεχόμενες κίτρινες κάρτες από τον διαιτητή Μάριο Ωραιόπουλο για έντονη διαμαρτυρία.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Μάριος Ωραιόπουλος με βοηθούς τους Πατσιούρα και Κρικόγλου.
Οι συνθέσεις:
Καλυμνιακός: Ζερβός, Πιλάτος, Φράγκος, Κανέλλης, Κλάψης, Μούστος, Καμπούρης (72ο Τρικοίλης Σ.), Χουρδάς Δ. (65ο Ζεμπιλλάς), Βεζυρόπουλος Μ. (50ο Χουρδάς Σακ.), Κάννης, Τρικοίλης Γ.
Αστέρας Μασάρων: Τόππος, Κιλασίν Ε., Κιλασίν Χ., Σκούμπρος, Διονυσακόπουλος, Μπαϊρακτάρης, Λαουδίκος (90ο Νικήτας), Πατσιαούρας, Χατζημανώλης (60ο Δεληγιάννης), Λούππος (46ο Μίρτσεβ), Πλαγγέντης Λ.