Καλωσόρισες άνοδος ( φωτορεπορτάζ)

Σε ένα κατάμεστο «Οικονομίδειο», οι ποδοσφαιριστές του ΓΑΣ Ιάλυσου, έκαναν το καθήκον τους, επικράτησαν της Θύελλας Ραφήνας με σκορ 3-0 και εξασφάλισα την άνοδο στην Γ’ Εθνική.
Μεγάλη ημέρα η σημερινή, για την ποδοσφαιρική Δωδεκάνησο, καθώς ο νομός μας θα εκπροσωπηθεί, μετά από αρκετά χρόνια στις Εθνικές κατηγορίες της χώρας μας.
Οι ποδοσφαιριστές του Ανδρέα Σταύρου, από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, έδειξαν αποφασισμένοι να μην χάσουν την ευκαιρία που του παρουσιάζεται για την άνοδο.
Έλεγξαν τον ρυθμό και κατάφεραν να ανοίξουν στο 36ο λεπτό, από το σημείο του πέναλτι.
Ο Τσέλιος ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Παναγιώτη Σπάρταλη, με τον διαιτητή Αναστάσιο Παπαπέτρου να δείχνει το σημείο του πέναλτι.
Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ανδρέας Χατζηλιόντας, στέλνοντας με ψυχραιμία την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας το έναυσμα στους φιλάθλους να ξεσπάσουν σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.
Στον 40ο λεπτό, οι «τοξοβόλοι» διπλασίασαν τα τέρματα τους, όταν ο Ανδρέας Χατζηλιόντας εκτέλεσε το κόρνερ και ο αμαρκάριστος, Παντελής Αθανασίου με κεφαλιά, έκανε το 2-0 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.
Στο 57ο λεπτό, ο ΓΑΣ Ιάλυσος, κέρδισε και δεύτερο πέναλτι, όταν ο Τασσόπουλος αυτή την φορά ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Δημήτρη Σταυλά.
Την εκτέλεση ανέλαβε και πάλι ο Ανδρέας Χατζηλιόντας, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.
Αξίζει να αναφέρουμε ότι η Θύελλα Ραφήνας, ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 ποδοσφαιριστές, καθώς στο 66ο λεπτό, ο διαιτητής Αναστάσιο Παπαπέτρου, απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Τασσόπουλο.
Αμέσως, με το ακούστηκε το τελευταίο σφύριγμα του «ρέφερι» της αναμέτρησης, ξέσπασαν ξέφρενη πανηγυρισμοί από τους ποδοσφαιριστές και τους φιλάθλους του «τοξοβόλου» για την κατάκτηση της ανόδου.
Οι συνθέσεις:
ΓΑΣ Ιάλυσος: Λουτριώτης, Μαλλιάκας, Παπαδημήτρης, Αθανασίου (87ο Μαθιός), Ρεκλείτης, Χατζηλιόντας, Σπάρταλης (70ο Χειμωνέττος), Χατζηφούντας (78ο Καρπαθάκης), Σταυλάς, Παφιάκης, Φυλακούρης
Θύελλα Ραφήνας: Κατσιούλης, Τσέλιος (64ο Κατσούγκρης), Ντούνης, Μανουσάκης (60ο Μουλλάκης), Τασσόπουλος, Σερέτης, Χαρακτίδης (46ο Καζάντζης), Ντόσκας, Αθανασόπουλος, Γεραγωτέλης, Δημεσπύρα.