Έχασε ιστορική ευκαιρία ο Κολοσσός!

Πραγματικά κρίμα… Ο Κολοσσός έχασε μέσα από τα χέρια του, την ευκαιρία να πετύχει μία ιστορική νίκη απέναντι στον πρωταθλητή Ελλάδας Προμηθέα Πάτρας, αλλά στο τέλος ηττήθηκε με 58-56. Οι «θαλασσί» ήταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ στο α’ ημίχρονο, όταν και προηγήθηκαν με +18 (23-41), ωστόσο όταν χρεώθηκε με το 4ο φάουλ ο Αρφαράς (στο 23′), δεν έκαναν τίποτα στο παρκέ και σημείωσαν μόλις 15 πόντους στο β’ ημίχρονο (35-15 το επιμέρους σκορ), με αποτέλεσμα να χάσουν ένα «δικό τους» παιχνίδι. Ότι ακριβώς έγινε στα προκριματικά με τον Εργοτέλη, συνέβη και σήμερα στην Κοκκινιά, με τον Κολοσσό να είναι στο +6 (1.45’ πριν το τέλος) και στο φινάλε να χάνει με δύο πόντους ένα «καθαρά» δικό του παιχνίδι, με βάση την εικόνα του αγώνα. Η ομάδα του Γιάννη Τσακίρη ήταν πραγματικά συγκινητική στο α’ ημίχρονο και έπαιξε σαν τη «γάτα με το ποντίκι» τον Προμηθέα Πάτρας. Η συνέχεια όμως δεν ήταν καλή, οι Ροδίτες έριξαν στροφές και η εικόνα του αγώνα ήταν πανομοιότυπη με την αναμέτρηση κόντρα στον Εργοτέλη.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 15-15, 23-41(ημ.), 43-50, 58-56
Διαιτητές: Ψαριανός- Θεοδωρόπουλος
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Μελίγδης): Καρκούλιας 3, Ράγκος 9(1), Βασιλόπουλος 3, Βασιλείου 18(3), Σιδεράκος, Κουρέπης 10(1), Ταχυρίδης 15, Κοσώνης.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Τσακίρης): Αμπελάς 5, Φυλτζανίδης 4, Διακοκωνσταντής, Κωστάκης 5(1), Αρφαράς 21(5), Τριανταφύλλου 17(1), Καλλιάρας 4, Αργύρης.