Ο Ιπποκράτης έκανε το…2-1!

Ο Ιπποκράτης Κω κέρδισε, χωρίς τη Νιβέιν Ρασίντ, τον Π.Α.Ο.Κ. με 76-69 και έκανε το 2-1 στη σειρά των αγώνων- «αγγαρεία» για τις θέσεις 5-8, στην Α1 Κατηγορία των Γυναικών. Πραγματικά τα όσα συνέβησαν χθες στο κλειστό γυμναστήριο της Κω ήταν πραγματικά απίστευτα για το πρωτάθλημα της Α1 Κατηγορίας. Καταρχήν, ο «δικέφαλος» του βορρά ταξίδεψε στην Κω με πέντε μόλις αθλήτριες απλά για να βγει και μόνο η υποχρέωση. Παρόλα αυτά πάλεψε φιλότιμα, χάρη σε μία πρώην αθλήτρια του Ιπποκράτη, η οποία στην κυριολεξία ήταν μία ομάδα μόνη της. Ο λόγος για τη Δήμητρα Τελίδου, η οποία πέτυχε 53 πόντους (ναι καλά διαβάσατε…) με 9 τρίποντα και κράτησε ζωντανή την ομάδα της στο παιχνίδι. Επίσης, συνέβη και κάτι ακόμη πρωτόγνωρο χθες στο κλειστό γυμναστήριο της Κω. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έμεινε με τέσσερις αθλήτριες, αφού στο 31’ τραυματίστηκε η Αγγελίδου, με τον Ιπποκράτη- προς τιμήν του- να τηρεί το fair-play και να συνεχίζει επίσης με τέσσερις στο παρκέ.
Ο Ιπποκράτης ξεκίνησε αρκετά μουδιασμένα στο πρώτο ημίχρονο με τον ΠΑΟΚ να έχει την Τελίδου σε εξαιρετική κατάσταση αφού κυριολεκτικά τα έβαζε από παντού και έτσι η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατάφερε στο δεκάλεπτο να είναι μπροστά στο σκορ με 18-19 ενώ στο ημίχρονο να χάνει με μόλις τρεις πόντους αφού παρόλο τα ξεσπάσματα του ο Ιπποκράτης δε ξέφευγε στο και το ημίχρονο έληξε με 39-36.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Μιχάλη Καπλανίδη προσπάθησε να πατήσει το γκάζι και ανέβασε την διαφορά στους 16 πόντους όμως και πάλι ο ΠΑΟΚ δια χειρός Τελίδου κράτησε την διαφορά σε λογικά επίπεδα με το σκορ στο 30′ να είναι 60-50. Στο τελευταίο δεκάλεπτο υπήρχε μια πεντάλεπτη διακοπή αφού η Αγγελίδου τραυματίστηκε και δε μπόρεσε να συνεχίσει το ματς και έτσι τόσο ο ΠΑΟΚ όσο και ο Ιπποκράτης (προς τιμήν του) αγωνίστηκαν για τα υπόλοιπα εννέα λεπτά που έμεναν με τέσσερις αθλήτριες. Η Τελίδου συνέχισε το βιολί της, σταμάτησε στους 53 (!!) πόντους και το παιχνίδι έληξε με 76-69 υπέρ του Ιπποκράτη που έκανε έτσι το 2-1 στην σειρά των αγώνων και τώρα θα πάει στη Θεσσαλονίκη για να «καθαρίσει» τη σειρά των αγώνων.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 18-19, 39-36(ημ.), 60-50, 76-69
Διαιτητές: Τσαρούχα- Γρίβα
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Καπλανίδης): Χελιώτη 14(1), Γαβριηλίδου, Μπαλάσα, Πατμίου, Ισκιόγλου 13, Κεχαγιά 21(1), Σβύνου 2, Σαράγια 5(1), Δρεττάκη 2, Κουφογιάννη 19(1).
Π.Α.Ο.Κ. (Αγγελίδης): Τελίδου 53(9), Γαβρίλη 10(2), Αγγελίδου 5(1), Τσελεμπή 1, Κακαγιά