Νέοι για «φίλημα» στον Άγιο Ανδρέα!

Με μεγάλη συμμετοχή 320 από 40 σωματεία όλης της χώρας, ολοκληρώθηκαν οι Πανελλήνιες Ημέρες Νεολαίας που διοργανώθηκαν από την Ε.Ο.Π στις εγκαταστάσεις του Αγίου Ανδρέα το περασμένο σαββατοκύριακο. Η καταιγίδα του Σαββάτου ήταν η αιτία να μη διεξαχθεί ο αγώνας δεξιοτεχνίας των Μίνι. Την Κυριακή ο ιδιόρρυθμος καιρός δεν επηρέασε τους αγώνες.

Η Ομοσπονδία ευχαριστεί θερμά τον Δήμαρχο Αθηναίων κύριο Καμίνη, τον εντεταλμένο Δημοτικό Σύμβουλο – Υπεύθυνο για τις Κατασκηνώσεις κύριο Μοντιάνο, τον Διευθυντή των Κατασκηνώσεων του Δήμου Αθηναίων κ. Σταματογιαννόπουλο και όλο το προσωπικό των Κατασκηνώσεων, για την άψογη φιλοξενία . Επίσης ευχαριστεί την Τροχαία Κερατέας για τον αγώνα αντοχής Παμπαίδων – Παγκορασίδων στο Μαρκόπουλο, καθώς επίσης και όλους τους χορηγούς της διοργάνωσης.

Όσον αφορά τους αθλητές από τη Ρόδο που πήραν μέρος στους αγώνες, οι επιτυχίες ήταν και πάλι αρκετές, με τους «μικρούς» ποδηλάτες μας να πραγματοποιούν πολύ καλές εμφανίσεις.

Την καλύτερη εμφάνιση όλων έκανε η Παναγιώτα Μπέντα του Διαγόρα, που κατέκτησε την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία 4Χ Μίνι Μεγάλα Κορίτσια. Στην ίδια κατηγορία η Ειρήνη Λουκαΐδη του Άθλου κατέλαβε την 7η θέση. Στην κατηγορία 4Χ Μίνι Μεγάλα Αγόρια, ο Μιλτιάδης Χαρόβας του Διαγόρα ήταν 12ος , ο Αριστείδης Κουτούνης του Ροδήλιου 16ος, ο Αλμπέρτος Κοτσιφός (Διαγόρας) 22ος  και ο Νίκος Κυπραίος (Ροδήλιος) 23ος.

Στο αγώνισμα της ατομικής χρονομέτρησης στην ίδια κατηγορία, η Ειρήνη Λουκαΐδη έφτασε μια «ανάσα» από τα μετάλλια, όμως κατέλαβε τελικά την 4η θέση, ενώ η Παναγιώτα Μπέντα ήταν 15η.

Στην κατηγορία 4Χ Μίνι Μικρά για τα κορίτσια, η Ειρήνη Σακελλαρίδη του Διαγόρα κατέκτησε την 11η θέση, ενώ στα αγόρια, ο Σάββας Τρούλλης του Άθλου τερμάτισε 14ος. Ο Κωνσταντίνος Κούρος του Ροδήλιου πήρε την 19η θέση. Στην ατομική χρονομέτρηση της ίδιας κατηγορίας, η Σακελλαρίδη στα κορίτσια ήταν ξανά 11η , ενώ στα αγόρια ο Σάββας Τρούλλης κατέλαβε την 10η. Ο Γιώργος Κούρος του Ροδήλιου πήρε την 12η θέση, ενώ ο Κωνσταντίνος Κούρος την 18η. Αριστοτέλης Χατζηβασιλείου και Δημήτρης Χατζηκώστας του Διαγόρα, κατέλαβαν την 35η και 36η θέση αντίστοιχα, ενώ ο επίσης «κυανέρυθρος» Γρηγόρης Ποταμιανός την 42η και ο Ιωάννης Κουρμαδιάς (Διαγόρας) την 46η.

Στο αγώνισμα της αντοχής Παγκορασίδων, ο Εισοδεία Λουτσιού του Ροδήλιου μετά από εξαιρετική εμφάνιση κατέκτησε την 4η θέση, ενώ ο Μαρία Ρεγκλή του ίδιου συλλόγου ήταν 7η και η Μαρία Χατζηνικολάκη του Άθλου 12η. Στην 17η θέση κατάφερε να τερματίσει η Φωτεινή Νικήτα του Ροδήλιου. Στην ατομική χρονομέτρηση Παγκορασίδων η Φωτεινή Νικήτα κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο καταλαμβάνοντας την 3η θέση, με την Εισοδία Λουτσιού να μένει στην 6η και τη Μαρία Ρεγκλή στην 8η. Ενδέκατη ήταν η Μαρία Χατζηνικολάκη και 19η η Κατερίνα Σακελλαρίδη του Διαγόρα.

Πολύ καλές επιδόσεις σημείωσαν οι αθλητές του Άθλου στην αντοχή Παμπαίδων, καθώς οι Στυλιανός Πατηνιώτης, Αθανάσιος Βάγης και Αλέξανδρος Ντεγεώργης κατέλαβαν την 5η, 6η και 7η θέση αντίστοιχα. Οι Νίκος Δράκος και Σταμάτης Σαββάκης του Ροδήλιου ήταν στη 12η και 13η θέση, ενώ ο Γρηγόρης Γρηγορίου του Άθλου στην 20η. Ο Ιάκωβος Κούρος του Ροδήλιου πήρε την 39η θέση. Στην ατομική χρονομέτρηση Παμπαίδων, ο Σταμάτης Σαββάκης τερμάτισε στην 12η θέση, ο Στυλιανός Πατηνιώτης στην 16η, ο Αθανάσιος Βάγης στην 27η, ο Νίκος Δράκος στην 29η και ο Ιάκωβος Κούρος στην 31η. Ο Αλέξανδρος Ντεγεώργης κατέλαβε την 41η θέση, ο Γρηγόρης Γρηγορίου την 48η και ο Ανδρέας Μαλανδράκης του Ροδήλιου την 68η. Οι Γεράσιμος Γατζιάς και Τσαμπίκος Πολυχρόνης του Άθλου κατέλαβαν την 95η και 87η θέση, αντίστοιχα, ενώ Σπύρος Στούπας (Άθλος) ήταν 100ος.