Εντυπωσιακό θέαμα πρόσφεραν οι ομάδες που αγωνίστηκαν στο τουρνουά μικτών ομάδων που πραγματοποιήθηκε το σαββατοκύριακο στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Καλλιπάτειρα. Διοργανωτής ήταν ο Ροδιακός Σύλλογος Φίλων Πετοσφαίρισης ‘Τελχινίς’ και υποστηρικτές οι επιχειρήσεις, ‘Ξυλοσοφία – Στάθης Μαθιουδάκης’, ‘Εργαστήριο Ξυλουργικών Εφαρμογών – Γιώργος Γκιζέττης’, ‘ΑΝΤΩΝΗΣ – Γενικές Οικοδομικές Εργασίες’, Vargas Sport, Blue Star Ferries και ‘παγωτά κρι-κρι’.
Στο τουρνουά που ήταν υπό την αιγίδα της ΤΕ ΕΟΠΕ Δωδεκανήσου, της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου και του ΔΟΑΠΡ αγωνίσθηκαν 15 ζευγάρια σε 26 συνολικά αγώνες από τους οποίους οι 6 κρίθηκαν στο τάι μπρέικ. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν η Ελισάβετ Αμορανίτη και ο Λέντσι Ομενάι αφού στον τελικό επικράτησαν με 2-0 σετ (21-19,21-17) της Αγγελικής Αγγελή και του Μιχάλη Γεράκη. Στον μικρό τελικό η Ραφαέλα Κουκιά και ο Δημήτρης Καλιόζης νίκησαν τους Καθολική Κουκιά και Ηλία Ρέγκλη και κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο.
Αναλυτικά:
1η: Ελισάβετ Αμορανίτη/Λέντσι Ορμενάι
2η: Αγγελική Αγγελή/Μιχάλης Γεράκης
3η: Ραφαέλα Κουκια/Δημήτρης Καλιοζης
4η: Καθολική Κουκια/Ηλιας Ρεγκλης
5η: Πάολα Σουσάρι/Γιάννης Φλεβάρης
6η: Σταματίνα Γκιζέττη/Γιώργος Γκιζέττης
7η: Νένα Κουκουγκελη/Αντώνης Χατζηγεωργίου
8η: Άννα Μηλοπούλου/Αλέξανδρος Πάντζος
9η: Κέλυ Δαουτοπούλου/Στάθης Μαθιουδάκης
10η: Σταυρούλα Καλιόζη/Δημήτρης Μανώλης
11η: Κόνη Κλαδίτη/Θεόφιλος Ζωίδης
12η: Σταυρούλα Μαργαρίτη/Βασίλης Γκλάρας
13η: Σεβγκή Τσερκές/Στέλιος Χαριστής
14η: Μαρία Λαμπρουση/Παναγιώτης Μαρκοπουλος
15η: Μαρίνα Διακομανώλη/Βασίλης Μουρούτσος
Αποτελέσματα:
Αγώνες ομίλων:
Δαουτοπούλου/Μαθιουδάκης-Κλαδίτη/Ζωίδης 2-0 (31-14,21-13)
Γκιζέττη/Γκιζέττης-Διακομανώλη/Μουρούτσος 2-0 (21-6,21-6)
Κουκια Ρ/Καλιοζης-Μηλοπούλου/Πάντζος 2-1 (19-21,21-13,15-7)
Τσερκές/Χαριστής-Αγγελική/Γεράκης 0-2 (9-21,13-21)
Σουσάρι/Φλεβάρης-Μαργαρίτη/Γκλάρας 2-0 (21-16,21-14)
Καλιόζη/Μανώλης-Κουκουγκελη/Χατζηγεωργίου 1-2 (21-18,17-21,17-19)
Κουκια Κ/Ρεγκλης-Λαμπρουση/Μαρκοπουλος 2-0 (21-18,21-17)
Ταμπλό νικητών
(ο νικητής κατακτά την 1η θέση στον όμιλο και ο ηττημένος τη 2η)
Αμορανίτη/Ορμενάι-Δαουτοπούλου/Μαθιουδάκης 2-0 (21-14,21-11)
Γκιζέττη/Γκιζέττης-Κουκια Ρ/Καλιοζης 2-0 (25-23,21-10)
Αγγελική/Γεράκης-Σουσάρι/Φλεβάρης 2-0 (21-13,21-13)
Κουκουγκελη/Χατζηγεωργίου-Κουκια Κ/Ρεγκλης 2-0 (21-13,21-11)
Ταμπλό ηττημένων
(ο νικητής κατακτά την 3η θέση στον όμιλο και ο ηττημένος τη 13η στο τουρνουά)
Μηλοπούλου/Πάντζος-Διακομανώλη/Μουρούτσος 2-0 (21-12,21-5)
Μαργαρίτη/Γκλάρας-Τσερκές/Χαριστής 2-0 (21-13,21-18)
Λαμπρουση/Μαρκοπουλος-Καλιόζη/ Μανώλης 1-2 (18-21,21-17,8-15)
Προκριματική φάση (12 ομάδες)
Οι νικητές προκρίνονται στα προημιτελικά (8αδα) και οι ηττημένοι κατατάσσονται στην 9η θέση)
Δαουτοπούλου/Μαθιουδάκης-Μηλοπούλου/Πάντζος 0-2 (14-21,16-21)
Κουκια Ρ/Καλιοζης-Κλαδίτη/Ζωίδης 2-0 (21-9,21-10)
Σουσάρι/Φλεβάρης-Καλιόζη/ Μανώλης 2-1 (14-21,21-15,15-8)
Κουκια Κ/Ρεγκλης-Μαργαρίτη/Γκλάρας 2-1 (21-13,19-21,15-4)
Προημιτελική φάση (8 ομάδες)
(Οι νικητές προκρίνονται στους ημιτελικούς (4αδα) και οι ηττημένοι κατατάσσονται στην 5η θέση)
Αμορανίτη/Ορμενάι-Σουσάρι/Φλεβάρης 2-0 (21-11,21-17)
Κουκουγκελη/Χατζηγεωργίου-Κουκια Ρ/Καλιοζης 0-2 (17-21,12-21)
Αγγελική/Γεράκης-Μηλοπούλου/Πάντζος 2-0 (21-12,21-14)
Γκιζέττη/Γκιζέττης-Κουκια Κ/Ρεγκλης 1-2 (21-15,14-21,12-15)
Ημιτελικοί
Αμορανίτη/ΟρμενάιvsΚουκια Ρ/Καλιοζης 2-0 (19-21,12-21)
Κουκια Κ/Ρεγκλης-Αγγελική/Γεράκης 0-2 (17-21,15-21)
Μικρός Τελικός (3η – 4η θέση)
Κουκια Κ/Ρεγκλης-Κουκια Ρ/Καλιοζης 0-2 (19-21,12-21)
Τελικός (1η – 2η θέση) Αμορανίτη/Ορμενάι-Αγγελική/Γεράκης 2-0 (21-19,21-17)

Σχολιασμός άρθρου

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ