Χαλαρά στον τελικό η Σπανουδάκη

Χαλαρή κούρσα έκανε η Ραφαέλα Σπανουδάκη στην Ταραγόνα της Ισπανίας και στο πλαίσιο των Μεσογειακών Αγώνων, καθώς δίχως να πιεστεί τερμάτισε πρώτη στη σειρά της στα 100 μ. με 11.56 και πήρε την πρόκριση για τον τελικό, που θα διεξαχθεί σήμερα το βράδυ. Η Ροδίτισσα αθλήτρια πέρασε με το δεύτερο χρόνο, αφού γρηγορότερη ήταν η νικήτρια της δεύτερης σειράς, Ορλάν Ομπιζά με 11.43. Στον τελικό των 100 μ. προκρίθηκε και ο Γιάννης Νυφαντόπουλος, που ήταν τρίτος στη σειρά του με 10.64.

Ο αθλητής μας έμεινε αρκετά πίσω στη σεζόν λόγω τραυματισμού, ωστόσο κατάφερε στην Ταραγόνα να πετύχει το στόχο του, που ήταν η πρόκριση στον τελικό. Στην ίδια απόσταση ο Μάκης Στεργιούλης τερμάτισε σε 10.89 και ολοκλήρωσε την παρουσία του στο αγώνισμα.

Ο Μάρκος Γκούρλιας ήταν από τα πρόσωπα της ελληνικής αποστολής, στην πρώτη ημέρα των Μεσογειακών Αγώνων.

Ο πρωταθλητής μας μπορεί να μην ανέβηκε στο βάθρο των νικητών στα 5.000 μ., όμως, με 13.59.59 τερμάτισε έβδομος και σημείωσε μία από τις γρηγορότερες κούρσες της τελευταίας 12ατίας στην απόσταση, στη χώρα μας, ενώ έγινε ο πρώτος Έλληνας που κατεβαίνει το φράγμα των 14.00.00 τα τελευταία δέκα χρόνια. Ο αθλητής είχε δείξει από την αρχή της σεζόν πως είναι σε καλή κατάσταση και σε θέση να κυνηγήσει χρόνους, που θα του επιτρέπουν να βλέπει με αισιοδοξία το μέλλον.

Στον τελικό των 100 μ. εμπ. προκρίθηκε η Ελισάβετ Πεσιρίδου, που άργησε να φύγει στα πρώτα εμπόδια και ανέβασε ρυθμό μετά το δεύτερο μισό της κούρσας. Η έμπειρη αθλήτρια ήταν νικήτρια στη σειρά της με 13.41 και πέρασε με την τρίτη επίδοση στο τελικό του Σαββάτου εκεί όπου θα διεκδικήσει ακόμη και το χρυσό μετάλλιο.