Έσβησε το αρνητικό πρόσημο

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης στις αποσκευές της, επιστρέφει από την Τήλο η ομάδα του Εθνικού Αρχίπολης, μετά από την επικράτηση της με σκορ 3-0 απέναντι στον τοπικό Αθλητικό Σύλλογο για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Κατηγορίας στον 1ο όμιλο.
Η ομάδα του Φιλήμονα Μιχαλάκη, σημείωσε την δεύτερη νίκη της, στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές, σβήνοντας το αρνητικό πρόσημο που είχε στον βαθμολογικό πίνακα, μετά από την ποινή που της είχε επιβληθεί από την περασμένη σεζόν.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Εθνικό Αρχίπολης να μπαίνει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και την κατοχή τις μπάλας, αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους του Α.Σ. Τήλος.
Η πίεση των Αρχιπολενών καρποφόρησε στο 12ο λεπτό, όταν ο Κρεκούκιας ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Κυριάκο Σακελλάρη με τον διαιτητή της αναμέτρησης, Νίκο Διακοφιλιππή να δείχνει το σημείο του πέναλτι, απόφαση η οποία προκάλεσε τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων .
Την εκτέλεση ανέλαβε ο Θεόδωρος Λυριστής, κάνοντας το 1-0 για τον Εθνικό. Οι Αρχιπολενοί κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, όταν στο 23ο λεπτό μετά από κόρνερ, ο Θεόδωρος Λυριστής με κεφαλιά έκανε το 2-0, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.
Στην συνέχεια ο Εθνικός έδωσε χώρο στους γηπεδούχου, οι οποίοι ανέβασαν την απόδοση τους, χωρίς όμως κάτι το αξιοσημείωτο μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Τηλιακοί συνέχισαν την πίεση τους προκειμένου να μειώσουν το σκορ, με τους Αρχιπολενούς να ψάχνουν χώρους για να αντεπιτεθούν. Σε μία από τις αντεπιθέσεις τους οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και τρίτο τέρμα, όταν στο 65ο λεπτό ο Μπεγκάσι με κοντινή προβολή διαμόρφωσε το τελικό 3-0 υπέρ του Εθνικού.
Πάντως ο Α.Ε. Τήλος είχε την ευκαιρία να μειώσει στο 80ο λεπτό, όμως η εκτέλεση πέναλτι του Ξύπα κατέληξε άουτ.
Χωρίς το μεγάλο λάθος η διαιτησία του Νίκου Διακοφιλιππή και των βοηθών του Μοσχάτου και Ορφανού.
Α.Σ. Τήλος: Κωστής, Βασιλόπουλος, Ρούκο, Σακελλάρης Κ., Κωστίδης ( 45ο Ορφανός), Χριστοφής, Νικολής, Οίκουτας, Μόσχου ( 53ο Ξύπας), Σακελλάρης Η. ( 75ο Χαλιός), Οικονόμου.
Εθνικός Αρχίπολης: Καρπαθάκης, Μπαρμπαντώνης ( 90ο Κωστομοίρης), Μπόσινας, Χατζηνικόλας, Μαυριός, Θυριάκης, Κρεκούκιας ( 86ο Τσαγγάρης), Μπεγκάσι, Λυριστής Μ., Χατζηπαυλής, Λυριστής Θ. ( 30ο λ.τρ. Κουφός).