Κάθε αρχή και δύσκολη για τον Σταυρό Καλυθιών

Πρεμιέρα με ήττα έκανε η γυναικεία ομάδα του Σταυρού Καλυθιών την Κυριακή στου Ρέντη, καθώς ηττήθηκε από την Αγία Παρασκευή με 4-1 για την 1η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ Εθνικής κατηγορίας.

Η ομάδα του νησιού μας δεν κατάφερε να φύγει με ένα θετικό αποτέλεσμα, καθώς προερχόταν από μακρύ ταξίδι από την Παρασκευή με το καράβι από Ρόδο για Πειραιά, ενώ αγωνίσθηκε το μεσημέρι του Σαββάτου με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει για την κατάσταση στην οποία βρέθηκαν οι παίκτριες του Σταυρού.

Όσον αφορά την αναμέτρηση, η «Σάντα» μπήκε δυνατά και μόλις στο 8′ άνοιξε το σκορ με ένα ωραίο σουτ της Πετράκη από την αριστερή πλευρά. Στη συνέχεια η Αγία Παρασκευή ήλεγξε το ρυθμό του αγώνα και έφτανε εύκολα στην αντίπαλη περιοχή χωρίς όμως να γίνεται ιδιαίτερα απειλητική. Στο 35′ με στημένη φάση η Κορομπίλια διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα της με απευθείας φάουλ έξω από την περιοχή. Το 2-0 έμελλε να είναι και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Αγία Παρασκευή έκλεισε το Σταυρό στα καρέ της και συνέχισε να πιέζει, όμως σε μια αντεπίθεση το γκολ ήρθε τελικά για τον Σταυρό, οποίος μείωσε με την Αξιώτη. Λίγα λεπτά αργότερα η Τοπαλίδη με κοντινό πλασέ μέσα από την περιοχή απάντησε αυξάνοντας και πάλι το σκορ για την Αγία Παρασκευή και στο 85′ η ίδια παίκτρια έγραψε το τελικό 4-1.

Σταυρός Καλυθιών: Γιοχαλά, Τερζοπούλου, Γρηγοριάδη, Τομάζου, Κιόττου, Ντελάκη, Παυλίδη, Μαλλιάκα, Αξιώτη, Παπαμιχαήλ, Ματθαίου Χοτζαι, Ζωγογιάννη

Αγία Παρασκευή: Πίττα, Σταυροπούλου, Αραπάκου, Βιτούλα, Κορομπίλια, Μπάδα, Πετράκη, Καλτσή, Τοπαλίδη, Καμαβάνου, Παπαμήτρου

Πάντως στις τάξεις του Σταυρού το κλίμα δεν χάλασε, με τα κορίτσια της ομάδας να επισημαίνουν ότι «χάθηκε η πρώτη μάχη, αλλά όχι ο πόλεμος», ενώ ο τεχνικός της ομάδας Νώντας Αξιώτης, δήλωσε:

«Το σκορ μας αδικεί γιατί τα κορίτσια ενώ έχαναν με 2-0, μείωσαν το σκορ και έτσι το παιχνίδι παίχτηκε στα ίσα μέχρι και το 80ο λεπτό, καθώς από εκείνο το σημείο και έπειτα δεν άντεξαν την πίεση».