Μικτές ομάδες: Πρόκριση για την Κ16, πικρό «αντίο» για την Κ14

Ανάμεικτα συναισθήματα άφησε πίσω του το ταξίδι των μικτών ομάδων της Δωδεκανήσου στη Σύρο, όπου αντιμετώπισαν το απόγευμα της Δευτέρας τα αντιπροσωπευτικά συγκροτήματα της ΕΠΣΔ Κυκλάδων στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της πρώτης φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων της ΕΠΟ.
Το κακό δεύτερο ημίχρονο της Κ14 αποδείχθηκε μοιραίο, καθώς της κόστισε την ήττα με 4-1 και μαζί την πρωτιά, η οποία κατέληξε στις Κυκλάδες μία αγωνιστική πριν από το φινάλε.
Αντίθετα, η Κ16 στάθηκε περίφημα, κέρδισε το δικό της παιχνίδι με 3-1 και εξασφάλισε την πρόκρισή της.
Τα αντιπροσωπευτικά συγκροτήματα της Δωδεκανήσου θα ολοκληρώσουν τις υποχρεώσεις τους για την πρώτη φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος της προσεχή Τρίτη, υποδεχόμενες στο Ε.Α.Κ. τις ομάδες της Σάμου.
Κ16
Αποφασισμένοι να μην αφήσουν το παραμικρό περιθώριο αμφισβήτησης της ανωτερότητάς τους μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι ποδοσφαιριστές του Γιώργου Τριχιά, φτάνοντας στο 0-3 πριν καλά καλά συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο της συνάντησης.
Μόλις 40 δευτερόλεπτα μετά την πρώτη σέντρα, ο Λουιζάκης βρήκε μόνος του απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα και έκανε το 0-1 με άψογο πλασέ, ενώ στο 5’ και μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Παπαχαραλάμπους «έγραψε» το 0-2 με καρφωτή κεφαλιά.
Στο 14’ ήρθε η σειρά του Πούπα να χριστεί σκόρερ με απ’ ευθείας εκτέλεση κόρνερ (0-3), ενώ το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο 30’ με ωραίο σουτ του Βαλέτα.
Η μικτή Δωδεκανήσου συνέχισε να ελέγχει την κατάσταση στον αγωνιστικό χώρο και στο 63’ έφτασε κοντά σ’ ένα τέταρτο τέρμα, όταν ο Πούπα «σημάδεψε» με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ το οριζόντιο δοκάρι.
ΕΠΣ Κυκλάδων
Τσιγώνιας (75’ Ντουμάζιος), Μαυρίδης (29’ Ψαρράς), Ντρέου, Βετσάι (46’ Κοτσέλης), Ρούτσι, Χανιώτης, Μανθόπουλος (29’ Καρτίμπελης), Βαλέτας, Καβαλάρης, Ζουμής, Καραγιάννης (46’ Νίπολλι)
ΕΠΣ Δωδεκανήσου
Ποβάζνι, Καματερός (79’ Καρασάββας), Χύσα Κ., Στόλης, Καρνέζος, Πούπα (79’ Ελευθερίου), Κρητικός (61’ Παπαμανώλης), Λουιζάκης, Χύσα Μ. (61’ Λελέκης), Παπαχαραλάμπους, Ψαρρής (87’ Αλιμερκάι)
Κ14
Στα αποδυτήρια… ξεχάστηκε μετά τη ανάπαυλα του ημιχρόνου η μικτή Δωδεκανήσου, κάνοντας εύκολη τη ζωή των γηπεδούχων.
Κατά τη διάρκεια του ισορροπημένου πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 30’ με σουτ του Καρούση μέσα από τη μεγάλη περιοχή, με τον Αυγέρη να απαντάει επτά λεπτά αργότερα, επίσης με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, έπειτα από ψηλοκρεμαστή μπαλιά του Κοσμίδη.
Με το ξεκίνημα της επανάληψης οι οικοδεσπότες έφτασαν στο 2-1 με κεφαλιά του Ορφανού και στη συνέχεια κυριάρχησαν, φτάνοντας σε άλλα δύο τέρματα με τον Κααπέλα, στο 59’ και στο 67’.
Κοιλιακούδης, Γκίργκις (54’ Σιδερής), Πρέκας, Κωστόπουλος, Μαρούδης, Μουταφίδης (64’ λ.τ. Μπουντούρης), Ζαχαρίου (41’ Μωραΐτης), Σκιαδάς, Ορφανός, Καρούσης (77’ Μουστάκας), Καπέλας
Παζίνας, Συμεωνίδης, Μπίντα (75’ Χριστοφόρου), Ροδίτης, Σεχιπραήμογλου, Βαλασιάδης (60’ Κατσούλης), Κοσμίδης, Πανούσης, Αυγέρης, Τσιρίλλο (60’ Σιμάτης), Χριστοδούλου (48’ Καστρουνής, 75’ Κιλασίν)