Κύπελλο Δωδεκανήσου: Προκρίθηκαν τα φαβορί

Με την διεξαγωγή τεσσάρων αναμετρήσεων, άνοιξε η αυλαία της 2ης φάσης του Κυπέλλου της Δωδεκανήσου, με τις ομάδες που τους είχε αποδοθεί ο τίτλος του φαβορί πριν από την έναρξη των παιχνιδιών, εύκολα ή δύσκολα να προκρίνονται στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.
Συγκεκριμένα, τα εισιτήρια για την 3η φάση πήραν οι Κλεάνθης, Φοίβος, Κλεόβουλος και Αστέρας Μασάρων.
Απόλλωνας Καλυθιών- Κλεάνθης: 1-2
Αγχωτική νίκη- πρόκριση για τον Κλεάνθη απέναντι στον Απόλλωνα Καλυθιών, καθώς χρειάστηκε ένα γκολ του Κώστα Καλημέρη στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης για να επιβληθεί της ομάδας του Χρυσόστομου Χάσταλη.
Οι «ροσονέρι» προηγήθηκαν στο 32ο λεπτό με τέρμα του Στάθη Αλεξανδρίδη, με τους Καλυθενούς να ισοφαρίζουν στο 81ο λεπτό με τον Σταύρο Σαπαλίδη, πριν ο Κώστας Καλημέρης διαμορφώσει το τελικό 2-1 στο 93ο λεπτό.
Αναγέννηση Έμπωνα- Φοίβος: 2-5
Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες, ο Φοίβος επικράτησε της Αναγέννησης Έμπωνα με σκορ 5-2 και προκρίθηκε στην 3η φάση της διοργάνωσης.
Τα γκολ για την ομάδα του Μιχάλη Πολιά σημείωσαν οι Σωκράτης Ορφανίδης ( 14ο και 82ο λεπτό), Δημήτρης Χαρτοφύλλης ( 29ο και 36ο λεπτό) και Κυριάκος Καραγεωργίου (85ο λεπτό), ενώ τα γκολ της Αναγέννησης πέτυχαν οι Γιώργος Κρομμύδας (53ο λεπτό) και Βασίλης Σακαρέλλης ( 89ο λεπτό).
Δαμάγητος- Κλεόβουλος: 2-3
Με δυσκολία προκρίθηκε στην επόμενη φάση του θεσμού ο Κλεόβουλος, επικρατώντας του Δαμάγητου με σκορ 3-2, πετυχαίνοντας το νικητήριο τέρμα τέσσερα λεπτά πριν την λήξη.
Οι Λινδιακοί προηγήθηκαν στο 21ο λεπτό με τέρμα του Νίκου Κολιοκώστα, με την ομάδα του Θεολόγου να ανατρέπει την σε βάρος της κατάσταση με γκολ του Δημήτρη Καραγιάννη ( 31ο λεπτό) και Χρήστου Χωρίτη (65ο λεπτό). Ωστόσο, ο Κλεόβουλος με αντεπίθεση διαρκείας στα τελευταία λεπτά κατάφερε να προκριθεί, με τους Αλέκο Κακλαμάνο στο 70ο λεπτό και Δήμο Παπαοικονόμου στο 86ο λεπτό να διαμορφώνουν το τελικό 3-2.
Ευαγόρας- Αστέρας Μασάρων: 1-3
Εύκολη πρόκριση για τον Αστέρα Μασάρων στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, μετά από την νίκη του με σκορ 3-1 επί του Ευαγόρα.
Το συγκρότημα του Σάββα Σταυρίδης έκανε το 1-0 στο 22ο λεπτό με τον Ηλία Μπαϊρακτάρη, με τον Βαγγέλη Λερογιάννη να σκοράρει στο 81ο και 86ο λεπτό, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0, πριν ο Παντελής Καμπούρης σκοράρει για τον Ευαγόρα στο 87ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.