Άντεξε για ένα ημίχρονο στην Καλλιθέα ο Κολοσσός!

Για ένα ημίχρονο άντεξε ο Κολοσσός κόντρα στον Παναθηναϊκό και στη συνέχεια ηττήθηκε εύκολα με σκορ 89-47, στο Παλέ ντε Σπορ της Καλλιθέας. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έπαιξε με τρεις σημαντικές απουσίες (Κατσίβελης, Ντίξον, Χατζηδάκης), προσπάθησε φιλότιμα, αλλά στο β’ ημίχρονο ο Παναθηναϊκός (δεν αγωνίστηκαν οι Μπέικον και Λι) ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και πήρε εύκολα τη νίκη, κάνοντας το sweep στην α’ φάση των πλέι-οφ. Αυτό ήταν και το τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς για τον Κολοσσό, ο οποίος έπαιξε σχεδόν σε… άδειο γήπεδο.
Εξαιρετικός ήταν ο Κολοσσός στο α’ δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τον Παναθηναϊκό… Οι «θαλασσί» έλεγξαν απόλυτα το ρυθμό του αγώνα και με αιχμή του δόρατος τον Κένταλ κατάφεραν να προηγηθούν με +8, που ήταν και η μέγιστη τιμή. Από την αρχή του αγώνα η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν σοβαρή και έβγαλε ενέργεια στο παιχνίδι της. Οι «θαλασσί» προηγήθηκαν με 4-0, για να αντιδράσει ο Παναθηναϊκός και να προηγηθεί με 4-6 και 7-8 (5’), σε παιχνίδι που δεν είχε καλό ρυθμό. Μετά τα μέσα της περιόδου, οι Ροδίτες ήταν καλύτεροι και μετέτρεψαν το ισόπαλο 10-10 σε… 17-10 (8’) με δίποντο του Γιαννόπουλου. Οι «πράσινοι» πλησίασαν με τον Γριγκόνις σε 17-13, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις και έκλεισαν το α’ δεκάλεπτο με +8 (21-13), παρουσιάζοντας ένα πολύ καλό πρόσωπο απέναντι στον… άγευστο Παναθηναϊκό.
Στο β’ δεκάλεπτο η ομάδα του Χρήστου Σερέλη βελτίωσε την άμυνα της και αρχικά βρήκε λύσεις με τον Γκουντάιτις… Με έξι συνεχόμενους πόντους του Λιθουανού, οι Αθηναίοι μείωσαν σε 21-19 (13’), αφήνοντας άποντο τον Κολοσσό για τρία λεπτά. Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στο διάστημα αυτό και ισοφάρισε σε 23-23 (16’), για να απαντήσει ο Κολοσσός και να κάνει το 27-23. Από κει και πέρα οι «πράσινοι»… «έτρεξαν» σερί 0-9 και προηγήθηκαν με 27-32, με τους Ροδίτες να παθαίνουν αφλογιστία. Οι «θαλασσί» πέτυχαν μόλις έξι πόντους στο β’ δεκάλεπτο και ο Παναθηναϊκός 19, με τους φιλοξενούμενους να έχουν κορυφαίους τους Γκουντάιτις και Γκριγκόνις.
Στο β’ ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να «τελειώσει» το παιχνίδι και μεταμορφωμένος προς το καλύτερο, τα κατάφερε από το γ’ δεκάλεπτο. Με τον Γκριγκόνις να παίρνει το όπλο του, οι «πράσινοι» έκαναν σερί 0-13 σε δύο λεπτά και ξέφυγε με 27-45!Αυτό ήταν αρκετό για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να ξεφύγει στο σκορ και να πάρει εύκολα τη νίκη. Το σερί μεγάλωσε (29-51 στο 24’), με τον Παναθηναϊκό να κυριαρχεί πλήρως στο παρκέ (31-54 στο 25’ και 35-56 στο 26’ ). Το γ’ δεκάλεπτο τελείωσε με 40-64 και τον Παναθηναϊκό να είναι εξαιρετικός, κάνοντας επιμέρους σκορ 13-32.
Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε τυπική σημασία αφού τα πάντα είχαν κριθεί… Ο Κολοσσός δεν μπόρεσε να αντιδράσει στην ανωτερότητα του Παναθηναϊκού και με προσπάθεια του Αγραβάνη η διαφορά έφτασε τους 30 πόντους (41-71 στο 32’). Η ψαλίδα άνοιξε κι άλλο (45-80 στο 37’), με το «τριφύλλι» να προηγείται και με +42 παίρνοντας άνετα την πρόκριση στη Ρόδο. Από τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Γκριγκόνις και τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Γκουντάιτις και Ουίλιαμς. Από τον Κολοσσό του α’ ημίχρονου καλύτεροι ήταν οι Σμιθ και Γιαννόπουλος.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 21-13, 27-32(ημ.), 40-64, 47-89
Διαιτητές: Μάνος- Σταματόπουλος- Κατραχούρας
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Παπαθεοδώρου): Σμιθ 14(2), Μορέιρα 2, Χρυσικόπουλος 6, Γιανγκ 2, Κόφεϊ 6, Ιορδάνου 4, Τιγκ 2, Γιαννόπουλος 11(1), Χατζηνικόλας.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Καλαϊτζάκης Π. 8(1), Παπαγιάννης 5, Μποχωρίδης 3(1), Ουίλιαμς 11(3), Αγραβάνης 10(1), Καλαϊτζάκης Γ. 11, Πονίτκα 5, Γκριγκόνις 23(5), Μαντζούκας 3(1), Γκουντάιτις 10.