Ξεκίνησε την απόσβεση ο Γεωργαλλής

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αντώνη Γεωργαλλή που πέτυχε τρία γκολ, η ομάδα του Κλεάνθη, πέρασε από το γήπεδο της Λέρου, επικρατώντας της τοπικής Αθλητικής Ένωσης με σκορ 4-2, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας.
Ο έμπειρος επιθετικός, ηγήθηκε της γραμμής κρούσης των «ροσονέρι», ξεκινώντας άμεσα την απόφαση του ποσού που δαπάνησαν οι άνθρωποι του Κλεάνθη για να τον εντάξουν στο έμψυχο δυναμικό τους, οδηγώντας το σύλλογο στην πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.
Η εικόνα
Η Α.Ε Λέρου ξεκίνησε καλύτερα το ματς πίεσε ψηλά τον Κλεάνθη και κατάφερε στο 30ο λεπτό να προηγηθεί στο σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Διαμαντή Τσάτσου. Ο Κλεάνθης σιγά σιγά προσπάθησε να αντιδράσει και το κατάφερε πριν το τέλος του ημιχρόνου.
Ο Γεωργαλλής στο 45ο λεπτό, εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας το γηπεδούχων στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.
Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν φουριόζοι και κατάφεραν με δύο τέρματα από τον Γεωργαλλή (57ο και 67ο λεπτό) να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη, ενώ ο Αλεξανδρίδης στο 70ο ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1.
Η Α.Ε Λέρου κατέρρευσε αγωνιστικά και το μόνο που άλλαξε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης ήταν το τελικό αποτέλεσμα, καθώς στο 86ο λεπτό, ο Τσάτσος, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, διαμόρφωσε το τελικό 4-2.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Μάριος Ωραιόπουλος, με βοηθούς τους Βουλγαράκη και Μαυρουδή.
Οι συνθέσεις:
Α.Ε. Λέρου: Ταχιράι, Κουσάνης, Καστής, Ντεληγιώργης, Βασιλείου, Τσάτσος, Τσάρας ( 75ο Δράκος), Πλόχωρος, Γιαννουκάς, Καράγκιολης ( 85ο Νικολάου), Ηλίας ( 50ο Ακοκλάνης).
Κλεάνθης: Βαρέλης, Καρίκης (70ο Σορωνιάτης), Δραγάτης (40ο Γεωργάς), Διακίδης, Πελέκης, Ατσίδης, Γιαννίκος, Σκόρπος (80ο Γρηγοριάδης), Αλεξανδρίδης, Παπαδημητρίου, Γεωργαλλής.