“Αυτοκτόνησε” και αποκλείστηκε ο Κολοσσός!

Ιδανικός… αυτόχειρας αποδείχθηκε στη Λάρισα ο Κολοσσός, ο οποίος έχασε ένα δικό του παιχνίδι στην παράταση (83-82, κ.α. 72-72) και αποκλείστηκε από την ημιτελική φάση της Basket League. Οι «θαλασσί» προηγήθηκαν με +9 (61-70), μόλις 2.24’ πριν από το τέλος της κανονικής περιόδου, ωστόσο έκαναν όλα τα λάθη μαζεμένα, με αποτέλεσμα η Λάρισα με καλάθι του Μούντι να οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί οι Ροδίτες έπαιξαν ουσιαστικά χωρίς… ψηλούς παίκτες, πάλι θα μπορούσαν να κερδίσουν, αλλά μόλις 1.2’’ πριν το τέλος ο Φλόιντ έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να οδηγήσει τον Κολοσσό σ’ ένα τεράστιο διπλό. Πραγματικά κρίμα…
Εξαιρετική παρουσία είχε ο Κολοσσός στο α’ δεκάλεπτο… Παίζοντας πολύ συγκεντρωμένα στην άμυνα και έχοντας πολυφωνία στο σκοράρισμα, οι «θαλασσί» έλεγξαν το ρυθμό και μάλιστα προηγήθηκαν ακόμη και με +12, που ήταν η μεγαλύτερη τιμή του αγώνα. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη έκανε ιδανικό ξεκίνημα (0-6 στο 1’) και με δίποντο του Ποτ ξέφυγε 2-10 (3’)… Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν (6-12 στο 5’), αλλά με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Τιλί και Μομίροφ, ο Κολοσσός ξέφυγε με 6-18. Σε χρονικό διάστημα δύο λεπτών η Λάρισα με κορυφαίο τον Μούντι έκανε σερί 8-0 και μείωσε σε 14-18 για να τελειώσει το α’ δεκάλεπτο με κάρφωμα του Μίλερ (14-20).
Στη συνέχεια, οι «θαλασσί» μπήκαν ξανά δυνατά στο παρκέ και με συνεχόμενους πόντους του Φλόιντ ξέφυγαν και πάλι με διψήφιο αριθμό (16-26 στο 12’). Με όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ, οι Ροδίτες μέχρι και τα μέσα της περιόδου ήταν καλύτεροι (22-31 στο 16’), με την ομάδα όμως του Φώτη Τακιανού να απαντάει με 7-0 σε ένα λεπτό και με τρίποντα από τους Ζάρα και Μούντι μείωσε σε 29-31. Μάλιστα με δύο βολές του Καράμπελα, οι Θεσσαλοί ισοφάρισαν 31-31. Ο Κολοσσός με τον πολύ καλό Τιλί και δύο βολές του Μίλερ έκλεισε το α’ ημίχρονο με 32-35, όντας καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι «θαλασσί» πήραν διπλάσια ριμπάουντ από τη Λάρισα (13-26), έχοντας μάλιστα το απόλυτο στις βολές (9/9).
Το γ’ δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο με τον Κολοσσό να βρίσκει λύσεις με τους Σλαφτσάκη και Φλόιντ μετά το 25’. Οι δύο ομάδες έδωσαν πολλές μάχες, με τον Κολοσσό να προηγείται 37-40 και τη Λάρισα να ισοφαρίζει σε 42-42 με τον Ζάρα (23’). Με τον Φλόιντ, οι Ροδίτες ξέφυγαν με 44-49 (26’), με τον Σλαφτσάκη στη συνέχεια να κρατάει μπροστά στο σκορ τον Κολοσσό (51-57 στο 28.30’). Η Λάρισα με βολές των Τσαϊρέλη και Κρουμπάλι κατάφερε να μειώσει σε 54-59, με το πρόβλημα για τον Κολοσσό να είναι τα τέσσερα φάουλ του Μαργαρίτη.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο «έσπασαν καρδιές», με τον Κολοσσό να έχει καθαρό μυαλό, συγκέντρωση και τον Στέφαν Ποτ με τον Βαγγέλη Μαργαρίτη στα κρίσιμα σημεία. Ο Κολοσσός προηγήθηκε με 57-61 (31’) και 58-63 με τον Ποτ (34’). Οι δύο ομάδες σκόραραν με δυσκολία λόγω άγχους, με τον Σέρβο πόιντ-γκαρντ να κάνει το 58-65 (35’). Ο Ζάρας με τρίποντο έδωσε… ζωή στη Λάρισα (61-65), αλλά ο Μαργαρίτης πέτυχε ίσως το πιο μεγάλο σουτ το αγώνα κάνοντας το σκορ 61-68 στο 36’. Μάλιστα ο ίδιος με δίποντο έκανε το 61-70, μόλις 2.24 πριν το τέλος, αστοχώντας στη συμπληρωματική βολή από το φάουλ που κέρδισε. Ο Τσαϊρέλης με 2/2 βολές μείωσε σε 63-70 (38’). Ο Ποτ αστόχησε σε δίποντο στο 1.36’, ενώ στη συνέχεια ο Κρουμπάλι έχασε λέι-απ, αλλά η κατοχή παρέμεινε για τη Λάρισα. Ο Ζάρας αστόχησε σε τρίποντο, με τον Τσαϊρέλη να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ, να σκοράρει και να παίρνει και το φάουλ, κάνοντας το 66-70 (στο 1.16’).
Ο Μομίροφ έκανε τραγικό λάθος και ο Καράμπελας με εύκολο λέι-απ στον αιφνιδιασμό διαμόρφωσε το 68-70 στα 59’’. Στα 41’’ ο Μούντι έκοψε τον Φλόιντ, ενώ στην επαναφορά ο Τιλί αστόχησε σε δίποντο στα 36’’. Ευτυχώς για τους Ροδίτες ο Τσαϊρέλης αστόχησε σε σχετικά εύκολη προσπάθεια στα 20’’, ενώ ο Τιλί πήρε το ριμπάουντ και κέρδισε φάουλ. Ευστόχησε στη δεύτερη βολή κάνοντας το σκορ 68-71. Ο Μούντι με 2/2 βολές στα 13’’ έκανε το 70-71, ενώ ο Φλόιντ πέτυχε μόνο την πρώτη βολή διαμορφώνοντας το 70-72. Στο 2.6’ πριν το τέλος ο Μούντι με ωραία προσπάθεια ισοφάρισε και οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση (72-72), με τον Κολοσσό να «αυτοκτονεί» στην κυριολεξία στην κανονική περίοδο.
«ΕΣΠΑΣΑΝ» ΚΑΡΔΙΕΣ
Στην παράταση «έσπασαν καρδιές», με τον Κολοσσό να… ξεμένει από παίκτες αφού έπαιζε χωρίς ψηλό, αφού συμπλήρωσαν σταδιακά πέντε φάουλ οι Τιλί και Μαργαρίτης, ενώ ο Μίλερ είχε αποβληθεί από την κανονική περίοδο. Για πρώτη φορά στο παιχνίδι η Λάρισα προηγήθηκε με 74-72, με τον Κολοσσό να ισοφαρίζει σε 77-77 (2.58’ πριν το τέλος). Με τον Μάριτς η Λάρισα έκανε το σκορ 81-78 και 83-80 με δύο βολές του Μπερζινς. Ο Οικονομόπουλος στα 17’’ με 2/2 βολές μείωσε σε 83-82, ενώ ο Μούντι έκανε λάθος, αλλά δεν το εκμεταλλεύθηκε ο Φλόιντ, ο οποίος αστόχησε στο 1.2’’ πριν το τέλος. Η κατοχή ήταν στον Κολοσσό, με τον Μομίροφ να αστοχεί σε δύσκολη προσπάθεια. Αυτό ήταν και το τέλος της φετινής σεζί για τη ροδίτικη ομάδα, που έκλεισε άδοξα τη χρονιά.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 14-20, 32-35(ημ.), 54-59, 72-72(κ.α.), 83-82
Διαιτητές: Φούφης- Κάρδαρης- Μαλαμάς
ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Κρουμπάλι 10, Τσαϊρέλης 10, Γκριν, Ζάρας 18(4), Καράμπελας 7(1), Παπαντωνίου 3(1), Μπέρζινς 4, Μάριτς 16, Μούντι 15(2).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Καντζούρης): Πράπας, Μομίροφ 5(1), Ουίλιαμς 6(1), Μαργαρίτης 7(1), Μίλερ 6, Τιλί 13(2), Φλόιντ 23, Χατζηδάκης 1, Σλαφτσάκης 6, Ποτ 13(1), Οικονομόπουλος 2.