Νίκη με αύρα… από το «Οικονομίδειο»

Στα νικηφόρα αποτελέσματα, επέστρεψε ο ΓΑΣ Ιάλυσος, καθώς επικράτησε του Ερμή Ζωνιανών με σκορ 2-0, στο εξ αναβολής παιχνίδι της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας στον 4ο όμιλο.
Οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου, εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο το «Οικονομίδειο», δείχνοντας ότι μέσα στην έδρα τους, είναι το απόλυτο αφεντικό.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΓΑΣ Ιάλυσο να έχει τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και την κατοχή της μπάλας, προσπαθώντας να επιβάλει τον ρυθμό του.
Οι «τοξοβόλοι» το κατάφεραν, χωρίς όμως να μπορέσουν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις κοντά στην περιοχή του Ερμή Ζωνιανών, με το πρώτο 20λεπτό να περνάει, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο για τις δύο ομάδες.
Από εκείνο το χρονικό σημείο και έπειτα οι ποδοσφαιριστές του Γιώργου Σάββενα ανέβασαν κι άλλο την απόδοσή τους φτάνοντας στο γκολ που τους έδωσε το προβάδισμα, καθώς στο 39ο λεπτό ο Παντελής Αθανασίου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.
Μάλιστα, ο ΓΑΣ Ιάλυσος θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο τέρμα πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, όμως την προσπάθεια του Παναγιώτη Σπάρταλη στο 44ο λεπτό, σταμάτησαν ο τερματοφύλακας του Ερμή, Καρακούτσης και το κάθετο δοκάρι.
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, καθώς ο ΓΑΣ Ιάλυσος τούς έδωσε χώρο, προκειμένου να παίξει με αντεπιθέσεις. Γενικά ο ρυθμός της αναμέτρησης δεν ήταν καλός στο δεύτερο ημίχρονο, με τους πρωταθλητές Δωδεκανήσου να εκμεταλλεύονται ακόμα μία ευκαιρία , με τον Βαγγέλη Ρεκλείτη, μετά από προσπάθεια του Δημήτρη Σταυλά στο 83ο λεπτό και να διαμορφώνουν το τελικό 2-0.
Τα γκολ
39ο λεπτό, έγινε το γέμισμα μέσα στην περιοχή του Ερμή Ζωνιανών, με τον Μαρίνου να κάνει την κεφαλιά πάσα στον Παντελή Αθανασίου και αυτός με νέα κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ για τους «τοξοβόλου».
83ο λεπτό, ο Δημήτρης Σταυλάς με ωραία ατομική προσπάθεια από τα δεξιά, «πέρασε» δύο αμυντικούς μέσα στην περιοχή του Ερμή Ζωνιανών, «γύρισε» την μπάλα στον Ρεκλείτη που σε κενή εστία την έσπρωξε στα δίχτυα για το 2-0.