Τα ονόματα των αθλητών και προπονητών, που θα ενταχθούν στις κατηγορίες σχεδιασμού της νέας χρονιάς, επικύρωσε το διοικητικό συμβούλιο της ομοσπονδίας κατά τη χθεσινή του συνεδρίαση.

Πέντε βασικές κατηγορίες με συνολικά 58 αθλητές και αθλήτριες και τρεις κατηγορίες, που αφορούν στις προεθνικές ομάδες Νέων Α/Γ, Εφήβων/Νεανίδων και Παίδων/Κορασίδων περιλαμβάνει ο φετινός σχεδιασμός. Χωρισμένοι σε τρεις κατηγορίες είναι οι συνολικά 28 ομοσπονδιακοί τεχνικοί, οι οποίοι θα συνεργαστούν τη νέα χρονιά με την ομοσπονδία.

Σε αυτόν βρίσκονται και αθλητές συλλόγων της Δωδεκανήσου, όπως η Νικόλ Κυριακοπούλου και η Μαρία Γάτου του ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009, η Ουρανία Ρεμπούλη του ΓΣ Νέων Λέρου, η Μαρία Πιννή του ΓΑΣ Υγεία Ρόδου, η ροδίτισσα Μαρία Παρδαλού που αγωνίζεται με τα χρώματα του ΑΟ Μυκόνου, ενώ στην προεθνική Νέων Γυναικών βρίσκεται η Άλκηστις Γεωργίου του ΓΑΣ Υγεία Ρόδου.

Αναλυτικά:

  ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ 01/10/2015- 31/09/2016
Α΄ Κατηγορία  
  ΑΘΛΗΤΗΣ- ΤΡΙΑ ΕΠΙΔΟΣΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ
1 Νικολέττα Κυριακοπούλου  (Επί Κοντώ) 4,83μ Π.Ρ. 3η Παγκ.Α/Γ,5ηΕυρ.Κλειστού
2 Κατερίνα Στεφανίδη   (Επί Κοντώ) 4,77μ 2η Ευρ.Κλειστού,15ηΠαγκ.Α/Γ
3 Αντώνης Μάστορας   (Ύψος) 2,31μ 2ος Ευρ.Κλειστού
4 Λυκούργος Τσάκωνας    (200μ.) 20.09 11ος Παγκ.Α/Γ
B΄ Κατηγορία
1 Κωνσταντίνος Φιλιππίδης  (Επί Κοντώ) 5,91μ Π.Ρ. 5ος Ευρ.Κλειστού
2 Λούης Τσάτουμας    (Μήκος) 8,09μ 4ος Ευρ.Κλειστού
3 Εμμανουήλ Καραλής  (Επι κοντώ) 5.25μ 3ος Παγκόσμιο Παίδων
4 Κώστας Δουβαλίδης    (110 μ. εμπ.-60μ.εμπ.) 13.33 Π.Ρ. 6ος Ευρ.Κλειστού,24ος παγκ.Α/Γ
5 Κώστας Μπανιώτης   (Ύψος) 2,31μ 14ος Παγκ.Α/Γ,12οςΕυρ.Κλειστού
6 Παρασκευή Παπαχρήστου  (Τριπλούν) 13,99μ 1η Ευρ.ομαδ. Α΄Κατηγορίας
Γ΄  Κατηγορία
1 Ζαχαρίας Τσαμουδάκης   (10000μ.Βάδην) 41:38:00 5ος Ευρ. Ε/Ν
2 Γιάννης Κυριαζής  (Ακοντισμός) 78,41μ 4ος Ευρ.Ε/Ν
3 Μαρία Μπελιμπασάκη  (100 μ. – 200 μ.) 23.12/43.80 23ηΠαγκ.Α/Γ
4 Τατιάνα Γκουσίν  (Υψος) 1,87μ(κλ) 16η  Ευρ.Νέων/Όριο αγώνα στόχο
5 Αναστασία Μαρινάκου  (800-1500μ.) 4.18.19 4ηΕυρ.Ε/Ν,8ηΕυρ.Ε/Ν(3000μ)
6 Μιχαήλ Αναστασάκης  (Σφυροβολία) 73,23μ 4ος Ευρ.Νέων
7 Παρασκευάς Μπατζάβαλης  (Ακοντισμός) 81,04μ 6ος Ευρ.Νέων
8 Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ   (20-50ΚΜΒάδην) 1:22:43/3:51:38 5ος Ευρωπ.Κυπ. Βάδην
9 Μιλτιάδης Τεντόγλου  (Μήκος) 7.73μ 5ος Παγκοσμιο Π/Κ
10 Νικόλας Σκαρβέλης  (Σφαιροβολία) 19,82μ/18,96μ 6ος Ευρ.Νέων
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΡΟΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ
1 Σοφία Υφαντίδου   (Έπταθλο)-World list 30η 6113 19η Παγκ.Α/Γ,2ηΕυρ.Κύπελλο
2 Ουρανία Ρεμπούλη  (Μαραθώνιος) 2:39:50  
3 Χάιδω Αλεξούλη  (Μήκος)-World list 32η 6,69μ 2η Βαλκανικό Πρωτ.Α/Γ
4 Αντιγόνη Ντρισμπιώτη  (20000μ ΒΑΔΗΝ) 1:33:51 28ηΕυρ.Κύπελλο Βάδην
5 Δέσποινα Ζαπουνίδου  (20ΚΜΒάδην) 1:33:07  
6 Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου  (Δισκοβολία) 61,40μ 23η Παγκ.Α/Γ
7 Σοφία Ρήγα  ( Μαραθώνιος) 2:39:52  
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΣΤΗΡΙΞΗΣ
  ΑΘΛΗΤΗΣ- ΤΡΙΑ ΕΠΙΔΟΣΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ
1 Ηλιάννα Κοροσίδου  ( Σφυροβολία) 66,47  
2 Γεωργία Κοκλώνη  100-4Χ100 11.47/43.80  
3 Ανδριάννα Φέρρα  200-4Χ100 23.61/43.80  
4 Μαρία Γάτου  100-4Χ100 11.70/43.80  
5 Ελισσάβετ Πεσιρίδου  100εμπ 4Χ100 13.31/43.80  
6 Ελένη Φιλάνδρα    (800 μ.) 2.03.36 16η Ευρ.Κλειστού
7
Δημήτρης Μπαλταδούρος  (Τριπλούν)
16,60μ 2ος Βαλκανικό Πρωτ.Α/Γ
8 Ανδρέας Δημητράκης  (800-1500μ.) 3.42.47/1.49.75  
9 Σπύρος Λεμπέσης (Ακοντισμός) ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΕΝΟΣ  
10 Γιώργος Τρέμος   (Δισκοβολία) 59,35μ  
11 Ειρήνη Βασιλείου  (400μ) 53.50 2η Βαλκανικό Πρωτ.Α/Γ
12 Λορέλα Μάνου  (Επί Κοντώ) 4,40μ 2η Βαλκανικό Πρωτ.Α/Γ
13 Μάρκος Γκούρλιας  (1500μ-3000μ) 8.08.57 4ος Βαλκανικό Πρωτ.Κλειστού
14 Παναγιώτης Μπουζιάνης  (Σφαιροβολία) 17.70  
15 Κώστας Νακόπουλος  (800-1500μ.) 1.49.24/3.48.14 1ος Βαλκ. Πρωτ.Α/Γ
16 Ιωάννα Ζάκκα  -Ύψος 1,81μ  
17 Ευφροσύνη Θεοδώρου  (400μ.εμπ.) 58.51 23η Ευρ.Νέων
18 Μαρία Παρδαλού  (3000μ. Στιπλ) 10.34.14  
19 Παναγιώτης Μάντης  -Δέκαθλο 7173 βαθμούς  
20 Αναστασία Καρακατσάνη  (5000-10000μ.) 16.35.95  
21 Στέλλα Λεδάκη  (Επί Κοντώ) 4,40μ (κλ) 1η Βαλκανικό Πρωτ.Α/Γ κλειστού
22 Δημήτρης Πατσουκάκης  (Επί Κοντώ) 5,42μ Τραυματισμένος
23 Νίκη Πανέττα  (Τριπλούν) ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΕΝΗ  
24 Ευαγγελία Γαλένη  (Μήκος) 6,28μ  
25 Ευθυμία Κολοκυθά  (Μήκος) 6,34μ  
26 Μαρία Πιννή  (100μ.εμπ.) 13.56  
27 Ευθύμιος Στεργιούλης  (100-4χ100μ.) 6.68(60μ κλ.) Τραυματισμένος
28 Μιχαήλ Μερτζανίδης  (Μήκος) 7,70μ  
29 Ιωάννης Νυφαντόπουλος  100/4Χ100 10.41  
30 Παναγιώτης Ανδρεάδης  100/4Χ100 10.49  
31 Βίκτωρας Κρεμμύδας  (100μ-4Χ100μ) 10.57  
32 Κων/νος Ντεντόπουλος -20ΚΜ Βάδην 1.26.44  
33 Νικόλαος Ξενικάκης -Μήκος 7.63  
34 Ιωάννης Λουλάς  (400μ.εμπ.) 52.12 Με προβλήματα τραυματισμών
35 Αικατερίνη Κυριακοπούλου  (Ύψος) 1,81μ(κλ.) Με προβλήματα τραυματισμών
36 Νικόλαος Τσιώκος  (Τριπλούν) 15,50μ (κλ.) Με προβλήματα τραυματισμών
37 Εμμανουήλ Μακρής  (Τριπλούν) 16.06  
38 Δημήτρης Γράβαλος  (400 μ) 47.79  
39 Πέτρος Κυριακίδης  (400 μ) 47.51  
40 Μιχάλης Δαρδανελλιώτης  (400 μ) 47.59  
41 Κωνσταντίνος Νάκος  (400 μ εμπόδια) 51.95  
42 Χριστίνα Αλβερτσιάν  (τριπλούν) 13.27  
43 Παρασκευή Μακρή  (τριπλούν) 13.17  
44 Στυλιανή Τζικανούλα  (έπταθλο) 5337 βαθμοί  
45 Ολυμπία Πετσούδη (100 μ. εμπ.) 13.76  
46 Χριστόφορος Μερούσης (μαραθώνιος) 2.19.00  
47 Γεώργιος Τσάκωνας (μήκος) 7.78  
48 Αθηνά Κοίνη  ( 3000μ στίπλ) 9.28.42  
49 Δημοσθένης Μαγγίνας  (5.000μ- 10.000μ) 14.20.10/30.34.86  
50 Ευαγγελία Σοφάνη  (Σφαιροβολία) 16.20  
51 Δημήτρης Τσιάμης  (Τριπλούν) 16.28  
52 Άννα Βασιλείου  (400μ) 54.96  
53 Ευαγγελία Ζυγόρη  (400μ) 54.99  
54 Νικολάος Ευθαλιάδης  ( Ακοντισμός) 74.25  
55 Αλεξία Κανάκη  (400μ-400εμπ.) 55,33-60.10  
56 Αργυρώ Πιντή  (400μ-4×400) 55.60  
57 Μαρία – Ριγκέλτα Λιτσέvη  (400 εμπ.) 59.88  
58 Παναγιώτης Τρυβίζας  (100μ,4×100μ) 10.50  

 

Προεθνική Νέων Ανδρών/Γυναικών

Α/Α ΟΜΑΔΑ ΕΥΡ.ΠΡΩΤ.ΝΕΩΝ 2017 ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΓΕΝ. ΕΠΙΔΟΣΗ 2015
1 Ηλιάνα Κοροσίδου -Σφυροβολία Κώστας Κοροσίδης 1995 66,47μ
2 Γεωργία Στεφανίδη -Επί Κοντώ USA 1995 4,15μ
3 Αικατερίνη Βαγενά -Επί Κοντώ Βασίλης Μεγαλοοικονόμου 1995 4,15μ
4 Σταματία Σκαρβέλη -Σφαιροβολία USA 1995 15,78μ
5 Ιωάννα Ζάκκα -Ύψος Γιάννης Κουτσογιαννόπουλος 1996 1,81μ
6 Κωνσταντίνος Κωνσταντής -400μ.εμπ Κώστας Ψαράκης 1995 52.04
7 Ιωάννης Βαίτσης  -20ΚΜ Βάδην Ναπολέων Κεφαλόπουλος 1995 1:29:39
8 Άλκηστις Γεωργίου – 100μ.εμπ. Χρήστος Τσιτουρίδης 1995 13.94
9 Ιβάν Μενγκλέμπεη – Σφυροβολία Γιάννης Κοντονιάσιος 1995 65,38μ
10 Παναγιώτα Βενιέρη -100μ Κώστας Βογιατζάκης 1995 11.83
11 Δέσποινα Μουρτά -400μ Κω/να Μπορνιβέλη 1996 54.70(14)
12 Παναγιώτης Μάντης -Δέκαθλο Μανώλης Ασπραδάκης 1995 7173 βαθμούς
13 Φράντσι Λατιφλάρι -Σφαιροβολία Γιώργος Μποτσκαριώβ 1996 17,31μ
14 Κυριάκος Ζώτος -Σφαίρα/Δίσκος Δημήτρης Μιχελαράκης 1996 16.68/50.55
15 Δήμος Τσούγιας /110μ.εμπ. Ιωάννα Σιώμου 1996 13.86
16 Χρήστος Κοτίτσας /800μ Βουλγαρία 1996 1.50.60
17 Γρηγόρης Καπρινιώτης /Δέκαθλο Παναγιώτης Γούλας 1995 6754 βαθμοί

Σχολιασμός άρθρου

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ