Αήττητοι Σαλονικιός και Amir!

Ακόμη μια νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Παντελής Σαλονικιός στον δεύτερο αγώνα του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Ιππασίας που διεξήχθη στην Κατερίνη. Ο Ροδίτης αναβάτης με τον ίππο του Amir, κατέκτησε την πρώτη θέση στον αγώνα των 80 χιλιομέτρων (4 γύροι των 20χλμ.) με διαφορά 13 λεπτών από τον δεύτερο και περίπου 1,5 ώρας από τον τελευταίο της κατηγορίας του. Στον μόνο γύρο που δύο αθλητές κόντραραν τον Παντελή Σαλονικιό, ήταν στον δεύτερο, αναπτύσσοντας μεγάλες ταχύτητες, όμως στη συνέχεια αποκλείστηκαν και ο Amir με τον αναβάτη του συνέχισαν χωρίς πρόβλημα προς τον τερματισμό. Στον ίδιο αγώνα, η επίσης Ροδίτισσα Ναταλί Πιλατάκη, κατέλαβε την τρίτη θέση.

Ο Σαλονικιός οδηγεί την «κούρσα» και στη βαθμολογία του πρωταθλήματος, καθώς μετά από δύο αγώνες προηγείται με 80 βαθμούς και όπως όλα δείχνουν, δύσκολα θα χάσει και τον φετινό τίτλο. Ο επόμενος αγώνας πρωταθλήματος θα διεξαχθεί τον Απρίλιο στη Λαμία.

Την ροδίτικη αποστολή στην Κατερίνη των Σαλονικιού και Πιλατάκη στήριξε ο κ. Κάλλιστος Διακογεωργίου, τον οποίο και οι αθλητές ευχαριστούν θερμά.