Αποτελούν τις ελπίδες αναγέννησης του ελληνικού στίβου και αν κρίνουμε από τα ποσοστά συμμετοχών στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, η φετινή χρονιά σε σχέση με τις προηγούμενες ήταν άκρως επιτυχημένη. Τα νέα αστέρια έλαμψαν σε εθνικά και διεθνή στάδια χαρίζοντας επιτυχίες και αποκτώντας εμπειρίες για ένα ακόμα πιο δυναμικό μέλλον.

Οι κορυφαίοι για το 2015 στις κατηγορίες δρόμου Παίδων και Κορασίδων αναδείχθηκαν και σε αυτούς βρίσκονται και αρκετοί Δωδεκανήσιοι αθλητές, που φέτος πραγματοποίησαν πολύ καλές εμφανίσεις στα αγωνίσματα τους. Αναλυτικά τα αγωνίσματα, όπου εντός της πρώτης δεκάδας βρίσκονται αθλητές από το νομό μας:

ΠΑΙΔΕΣ

3.000μ.
1. Χρήστος Παπούλιας (ΓΣ Πανιώνιος) 8:54.77 – 21 Ιουνίου, Πανελλήνιο
2. Χρήστος Χριστόπουλος (ΑΚΟ Λιβαδειάς) 8:58.42 – 21 Ιουνίου, Πανελλήνιο
3. Γιώργος Σταμούλης (ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας) 9:03.23 – 21 Ιουνίου, Πανελλήνιο
4. Ντένις Γκιούρα (ΑΕ Έσπερος 2004) 9:07.68 -21 Ιουνίου, Πανελλήνιο
5. Γιώργος Μούκας (ΓΑΣ Χολαργού) 9:10.55 – 21 Ιουνίου, Πανελλήνιο
6. Χρήστος Στεφανιώτης (ΓΣ Πίνδαρος Θηβών) 9:11.69 – 21 Ιουνίου, Πανελλήνιο
7. Θεόδωρος Αρωνιάδας (ΓΕ Αγρινίου) 9:11.92 – 23 Απριλίου, Β’Σχολικό
8. Νικόλαος Σάκης (ΑΕΚ) 9:12.99 – 21 Ιουνίου, Πανελλήνιο
9. Γιώργος Μανουσάκης (ΓΣ Χαλανδρίου) 9:14.90 – 21 Ιουνίου, Πανελλήνιο
10. Νικήτας Γιαννούκας (ΑΣ Καζώνης Καλύμνου) 9:20.61 – 21 Ιουνίου, Πανελλήνιο

400μ εμπόδια
1. Γιώργος Καλογεράκης (ΟΦΗ) 53.47 – 21 Ιουνίου, Πανελλήνιο
2. Μιχάλης Αξαρλής (ΓΑΣ Παιανίας) 53.92 – 5 Αυγούστου, Ελλάδα-Κύπρος
3. Ιερόθεος Δρίτσας (ΑΟ Μεγάρων) 55.02 -21 Ιουνίου, Πανελλήνιο
4. Κωνσταντίνος Κουτράκος (ΓΣ Σπαρτιατικός) 56.26 – 6 Μαΐου, Πανελλήνιο σχολικό
5. Εμμανουήλ Πατρουδάκης (ΟΦΗ) 56.82 – 21 Ιουνίου, Πανελλήνιο
6. Θεοφάνης Χριστόπουλος (ΓΣ Χαλανδρίου) 57.01 – 17 Μαΐου, Διασυλλογικοί Ελληνικό
7. Ευθύμιος Καραγιώργος (ΓΣ Διαγόρας Ρόδου) 57.13 – 21 Ιουνίου, Πανελλήνιο
8. Αλέξανδρος Δούμπας (ΑΟ Δόξα Περδίκκας) 57.52 – 21 Ιουνίου, Πανελλήνιο
9. Γιώργος Παπαδόπουλος (ΓΣ Λαγκαδά) 57.89 – 21 Ιουνίου, Πανελλήνιο
10.Παναγιώτης Λύτρας (ΓΣ Πανιώνιος) 58.60 – 16 Μαΐου Διασυλλογικοί Ελληνικό

2.000μ. στιπλ
1. Γιώργος Μούκας (ΓΑΣ Χολαργού) 6:13.12 – 20 Ιουνίου, Πανελλήνιο
2. Γιώργος Σταμούλης (ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας) 6:13.49 – 20 Ιουνίου, Πανελλήνιο
3. Νικόλαος Σάκης (ΑΕΚ) 6:17.19 – 20 Ιουνίου, Πανελλήνιο
4. Γιώργος Μανουσάκης (ΓΣ Χαλανδρίου) 6:20.70 – 20 Ιουνίου, Πανελλήνιο
5. Νικήτας Γιαννούκας (ΑΣ Καζώνης Καλύμνου) 6:23.49 – 6 Μαΐου, Πανελλήνιο σχολικό
6. Χρήστος Στεφανιώτης (ΓΣ Πίνδαρος Θηβών) 6:27.85 – 20 Ιουνίου, Πανελλήνιο
7. Γκαμπριέλ Πίσσας (ΓΕ Αγρινίου) 6:31.12 – 20 Ιουνίου, Πανελλήνιο
8. Κωνσταντίνος Σαλέμης (ΑΟ Πέλωψ Πατρών) 6:38.23 – 20 Ιουνίου, Πανελλήνιο
9. Ιωάννης Δημακουλέας (ΑΣΕ Δούκα) 6:42.77 – 17 Μαΐου, Διασυλλογικοί Ελληνικό
10.Εμμανουήλ Πουρίκας (ΓΣ Νίκη Βύρωνα) 6:43.19 – 20 Ιουνίου, Πανελλήνιο

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ

200μ.
1. Μάριαμ Τζογάνη (ΓΕ Αγρινίου) 25.23 (-0.40) – 28 Ιουνίου, Πανελλήνιο
2. Κατερίνα Λαφτσή (ΟΚΑ Φίλιππος Καβάλας) 25.0 (0.00) – 9 Μαΐου, Διασυλλογικοί Δράμα
3. Αλεξία Πολυκράτη (ΑΣ Σχολής Μωραΐτη) 25.26 (+1.20) – 28 Ιουνίου, Πανελλήνιο
4. Μαρία Τζαμούση (ΓΕ Ηρακλείου) 25.31 (+0.80) – 6 Μαΐου, Πανελλήνιο σχολικό
5. Άννα Κιάφα (ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης) 25.33 (+0.60) – 9 Μαΐου, Διασυλλογικοί Κατερίνη
6. Άρτεμις-Μελίνα Αναστασίου, (ΑΣ Σχολής Μωραΐτη) 25.51 (-1.40) – 17 Μαΐου, Διασυλλογικοί Ελληνικό
7. Νίκη Ξυδώνα (ΑΓΕ Βοιωτίας) 25.61 (-1.20) – 17 Ιουλίου, Παγκόσμιο Κολομβία
8. Ελένη Αμανατίδου (ΜΕΑΣ Τρίτων Θεσσαλονίκης) 25.63 (0.00) – 26 Ιουλίου, Πανελλήνιο
9. Καλλιόπη Κούλλια (ΓΣ Εύδαμος) 25.64 (+0.30) – 28 Ιουνίου, Πανελλήνιο
10.Κωνσταντίνα Πιπερίδου (ΓΣ Ηλιούπολης)25.67 (-0.60) – 21 Ιουνίου, Πανελλήνιο

400μ.
1. Αλεξία Πολυκράτη (ΑΣ Σχολής Μωραΐτη) 55.38 – 15 Ιουλίου, Παγκόσμιο Κολομβίας
2. Μαρία Αργυρού (ΑΣ Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) 57.39 – 27 Ιουνίου, Πανελλήνιο
3. Δήμητρα Τσιώπου (ΓΣ Πανιώνιος) 57.48 – 27 Ιουνίου, Πανελλήνιο
4. Ελένη Μιχίδη (ΓΣ Δεσκάτης) 58.19 – 27 Ιουνίου, Πανελλήνιο
5. Φωτεινή Σωτηρίου (ΓΣ Πρωτέας Ηγουμενίτσας) 58.64 – 31 Μαΐου, Γιτάνεια
6. Μύρινα-Βασιλική Μυλωνά (ΕΚΑ Δωδώνη Ιωαννίων) 58.70 – 27 Ιουνίου, Πανελλήνιο
7. Διονυσία Λάμπρου (ΓΣ Κηφισιάς) 58.90 – 7 Ιουνίου, Παπαναστάσεια
8. Άρτεμης Καραδήμα (Βεργίνα) 59.08 – 20 Ιουνίου, Πανελλήνιο
9. Ευφροσύνη Μπουρονίκου (ΑΣ Πύρρος Δήμας) 59.25 – 20 Ιουνίου, Πανελλήνιο
10.Καλλιόπη Κούλια (ΓΣ Εύδαμος) 59.64 – 9 Μαΐου, Διασυλλογικοί Ρόδος

1.500μ.
1. Ιωάννα-Φωτεινη Τριαντάφυλλη (ΣΑ Κολεγίου Αθηνών) 4:47.94 – 20 Ιουνίου, Πανελλήνιο
2. Νεφέλη Κακούρη (ΓΣ Χαλανδρίου) 4:48.66 – 27 Ιουνίου, Πανελλήνιο
3. Βασιλική Κυδωνιάτη (ΑΟ Πέλωψ Πατρών) 4:52.29 – 6 Μαΐου, Πανελλήνιο σχολικό
4. Ευγενία Σαμαρά (ΓΑΣ Ο Ενιπεύς Λιτοχώρου) 4:52.98 – 20 Ιουνίου, Πανελλήνιο
5. Αναστασία Μάκκου (ΓΣ Χαλανδρίου) 4:53.48 – 27 Ιουνίου, Πανελλήνιο
6. Ευαγγελία Τζοβάρα (ΓΣ Πρωτέας Ηγουμενίτσας) 4:54.69 – 25 Ιουλίου, Πανελλήνιο
7. Ειρήνη-Άννα Λαγωνίκα (ΓΣ Βέλος Π.Φαλήρου) 4:54.90 – 6 Μαΐου, Πανελλήνιο σχολικό
8. Ευαγγελία Παπαγιαννοπούλου (ΓΣ Πανελλήνιος) 4:55.19 – 25 Ιουλίου, Πανελλήνιο
9. Βασιλεία Γουνάκη (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) 4:58.41 – 25 Ιουλίου, Πανελλήνιο
10.Καλλιόπη Σκαρπέτη (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 4:58.49 – 20 Ιουνίου, Πανελλήνιο

100μ. εμπόδια
1. Ζαφείρα Συνολάκη (ΟΚΑ Αρκάδι) 14.03 (+0.20) – 5 Αυγούστου, Ελλάδα-Κύπρος
2. Λιάνα Παπαδοπούλου (ΓΣ Λαγκαδά) 14.15 (+1.50) – 20 Ιουνίου, Πανελλήνιο
3. Νεφέλη Ράμμου (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 14.15 (+1.50) – 20 Ιουνίου, Πανελλήνιο
4. Κλειώ Σάντα (ΓΣ Αστέρας’90 Αιγάλεω) 14.20 (+1.50) – 20 Ιουνίου, Πανελλήνιο
5. Αμαλία Σγουμποπούλου (ΣΑ Κολεγίου Αθηνών) 14.64 (+1.50) – 23 Μαΐου, Αμεινίας ο Παλληνεύς
6. Μελίνα-Γιασμίν Οντουτόλα (ΣΚΑ Δράμας) 14.68 (+1.60) – 20 Ιουνίου, Πανελλήνιο
7. Νίκη Ξυδώνα (ΑΓΕ Βοιωτίας) 14.76 (-0.80) – 14 Ιουνίου, Ευάγγελος Δεπάστας
8. Ευθυμία-Κωνσταντίνα Μπαϊράμη (Παναξιακός ΑΟ) 14.76 (+1.50) – 20 Ιουνίου, Πανελλήνιο
9. Μελίνα Καστρινού (ΟΦΗ) 14.77 (+0.10) – 4 Απριλίου, Διασυλλογικοί Ηράκλειο
10.Άννα Κατσαρώνα (ΑΠΣ Πυγμή Ευόσμου) 15.01 (+0.20) – 20 Ιουνίου, Πανελλήνιο

Σχολιασμός άρθρου

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ