Πιτσιρικάδες για φίλημα, νέα νίκη ο Απόλλωνας

Σε διαδικασία αναθεώρησης έβαλε σήμερα ο Απόλλωνας Καλυθιών όσους απέδωσαν τη νίκη του επί της ΑΕΡΑ, στο παιχνίδι της πρεμιέρας του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας Blue Star Ferries, στη συγκυρία και στην τύχη.
Οι ποδοσφαιριστές του νεανικού συνόλου του Παναγιώτη Ζούνη όχι μόνο δεν έμειναν στην επιτυχία της προηγούμενης Κυριακής, αλλά τη μετέτρεψαν σε φρέσκο «καύσιμο» για την αυτοπεποίθησή του, μπήκαν με ενθουσιασμό στο γήπεδο των Πηγαδίων Καρπάθου και το τέλος του ματς της 2ης αγωνιστικής, τους βρήκε να πανηγυρίζουν μία δεύτερη νίκη με 1-0!
Το «τρίποντο» ήρθε χάρη στο τέρμα που πέτυχε στο 87’ ο νεαρός Ντάνιελ Σπαχίου, με ωραίο πλασέ από πλάγια θέση, έπειτα από μπαλιά που δέχθηκε στην πλάτη της άμυνας από τον Σαββούλη, γράφοντας τον, ουσιαστικά επίλογο, ενός μοιρασμένου και δυναμικού παιχνιδιού.
Οι δύο ομάδες κατέβαλαν την προσπάθειά τους υπό αντίξοες συνθήκες, καθώς ο δυνατός άνεμος δεν τους επέτρεψε να παίξουν στρωτό ποδόσφαιρο και τις υποχρέωσε να αναζητήσουν το πάνω χέρι μέσα από τις πολλές προσωπικές μονομαχίες.
Κατά παράδοξο τρόπο, ο Απόλλωνας και ο Ποσειδώνας ήταν καλύτεροι και πιο απειλητικοί, έχοντας τον αέρα κατά πρόσωπο.
Οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο και οι γηπεδούχοι στο δεύτερο, με τις πραγματικά καλές φάσεις να είναι λιγοστές και τη λεπτομέρεια να κάνει την τελική διαφορά.
Στο 70’, ο Καουκάκης «σημάδεψε», με σουτ από πλάγια θέση μέσα στη μεγάλη περιοχή, το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Τσιγάρου, προς το τέλος ο Σπαχίου αποδείχθηκε πιο αποτελεσματικός και κάπως έτσι, ο Απόλλωνας πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα και ο Ποσειδώνας έμεινε με την πίκρα ενός αποτελέσματος, που βάσει της συνολικής εικόνας του αγώνα η ισοπαλία θα τον περιέγραφε καλύτερα.
Σημειώνεται, πως πριν από την πρώτη σέντρα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη της μητέρας του προπονητή του Ποσειδώνα Γιάννη Καραμηνά, η οποία «έφυγε» πριν από λίγες μέρες από τη ζωή, με τον τεχνικό των Καρπάθιων να εκφράζει, συγκινημένος, τις ευχαριστίες του σε όλους.
Άψογη ήταν η διαιτησία των Τάσου Γιαννουκά, Γιάννη Κοκμοτού και Γιώργου Σαρρή.