«Με προβλημάτισαν δύο πράγματα»

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη της, στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας, πέτυχε την Παρασκευή η Ρόδος.
Τα «ελάφια» του Σάββα Ορφανίδη, επικράτησαν μέσα στο Παραδείσι, του τοπικού Κλεάνθη, με σκορ 4-1, αποτέλεσμα που τους διατήρησε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της μεγάλης κατηγορίας.
Η «δσπορ» επικοινώνησε με τον έμπειρο τεχνικό της Ρόδου, που στις ακόλουθες δηλώσεις που παραχώρησε με αφορμή το νικηφόρο αποτέλεσμα, αποκάλυψε δύο πράγματα που τον προβλημάτισαν στην ομάδα του:
« Το παιχνίδι για εμάς θεωρώ ότι θα έπρεπε να το έχουμε τελειώσει από το πρώτο ημίχρονο.
Εκτός από τα δύο γκολ που πετύχαμε, είχαμε δύο, τρεις κλασικότατες ευκαιρίες να σκοράρουμε, ενώ πετύχαμε και ένα τέρμα που κακώς δεν μέτρησε.
Στο δεύτερο ημίχρονο δεν μπήκαμε καλά στα πρώτα 15 λεπτά και δώσαμε το δικαίωμα στον Κλεάνθη να μειώσει το σκορ και να πιστέψει ότι μπορούσε να πάρει κάτι καλύτερο από την αναμέτηση.
Μετά από το τρίτο τέρμα που πετύχαμε , πιστεύω ότι η νίκη είχε εξασφαλιστεί και είχαμε ευκαιρίες να πετύχουμε πολλά περισσότερα γκολ.
Πάντως, παρά τη νίκη, με προβλημάτισαν δύο πράγματα. Η αστοχία μας στο να τελειώσουμε τις κλασικές ευκαιρίες που δημιουργήσαμε και το ¨μπλάκ άουτ¨ στα πρώτα 15 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.
Σε αυτά πρέπει να δουλέψουμε, προκειμένου να τα διορθώσουμε, έτσι ώστε να μην επαναληφθούν στην συνέχεια του πρωταθλήματος, αρχής γενομένης από το προσεχές παιχνίδι με την ΑΕΡΑ» .
Από εκεί και πέρα, χθες οι ποδοσφαιριστές της Ρόδου, προπονήθηκαν σε χαλαρούς ρυθμούς, στο βοηθητικό του Δημοτικού Σταδίου, σήμερα θα έχουν ρεπό και την Δευτέρα θα ξεκινήσουν την προετοιμασία τους για το εντός έδρας παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής με την ΑΕΡΑ.
«Τελειώνει» του Μπιγκό
Από εκεί και πέρα, στην τελική ευθεία βρίσκεται για την Ρόδο, η απόκτηση του Εμίλ Μπιγκό, με τον ποδοσφαιριστή να παρακολουθεί τις προπονήσεις του συλλόγου, τις τελευταίες ημέρες.
Οι δύο πλευρές έχουν συμφωνήσει προφορικά στους όρους της συνεργασίας τους και το μόνο που έχει απομείνει είναι να διευθετηθούν οι τελευταίες λεπτομέρειες που έχουν απομείνει, προκειμένου να ανακοινωθεί και επίσημα η μετεγγραφή.
Σύμφωνα με τις πληροφορίες της «δσπορ», οι λεπτομέρειες αναμένεται να τακτοποιηθούν, μέσα στην εβδομάδα.