Football League: Ηττήθηκαν Α.Σ. Ρόδος και ΓΑΣ Ιάλυσος

Με εντός έδρας ήττες συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα της Football League οι ομάδες του νησιού μας.
Ο Α.Σ. Ρόδος ηττήθηκε με σκορ 3-1 από την Σαντορίνη στο δημοτικό στάδιο της πόλης μας, ενώ ο ΓΑΣ Ιάλυσος ηττήθηκε από τον Αστέρα Βλαχιώτη με σκορ 2-1 στο «Οικονομίδειο», στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του Νοτίου ομίλου.
Α.Σ. Ρόδος- Σαντορίνη: 1-3
5ο λεπτό. Με κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι ο Περογαμβράκης κερδίζει τον Πίτκα και κάνει το 1-0 για την Σαντορίνη στην πρώτη φάση του αγώνα.
8ο λεπτό. Μεγάλη ευκαιρία για τη Ρόδο. Ο Τσίπρας έδωσε στον Αρναρέλλη, ο οποίος από πλεονεκτική θέση αστόχησε.
10ο λεπτό. Φάουλ του Δελαπόρτα, ο Καψάλης έκανε το γύρισμα, αλλά δεν βρήκε κανείς τη μπάλα.
18ο λεπτό. Μεγάλη ευκαιρία για τη Ρόδο. Ο Μπαξεβάνος γύρισε στον Δελαπόρτα, αλλά ο Ντούνης είπε «όχι» στο πλασέ του.
21ο λεπτό. Καλό σουτ του Ντινιωτάκη, μπλόκαρε άνετα ο Πίτκας.
26ο λεπτό. Ο Ντινιωτάκης βρέθηκε απέναντι από τον Πίτκα και έκανε το 2-0 για την Σαντορίνη.
40ο λεπτό. Σουτ του Τσίπρα, η μπάλα μόλις άουτ από το αριστερό δοκάρι του Ντούνη.
43ο λεπτό. Ο Σερέντιουκ έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Παπαζαχαρία, πήρε ύψος και βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά ο Αρναρέλλης χωρίς δυσκολία μείωσε σε 2-1.
44ο λεπτό. Ο Τσίπρας έκανε τη σέντρα, όμως το γυριστό πλασέ του Αρναρέλλη έφυγε άουτ.
55ο λεπτό. Στην αντεπίθεση της Σαντορίνη, ο Ντουνιαδάκης έδωσε στον Μηνά και ο τελευταίος από κοντά έκανε το 3-1.
62ο λεπτό. Διαγώνιο σουτ του Μηνά μέσα από την περιοχή, η μπάλα μόλις άουτ.
73ο λεπτό. Σουτ του Τσίπρα, η μπάλα άουτ.
80ο λεπτό. Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Δελαπόρτα, η μπάλα λίγο άουτ από το οριζόντιο δοκάρι.
84ο λεπτό. Επικίνδυνο σουτ του Κανούλα, άουτ η μπάλα.
93ο λεπτό. Σουτ του Νικολόπουλου, απέκρουσε ο Ντούνης, ενώ στην επαναφορά αστόχησε ο Αρναρέλλης
Να σημειώσουμε ότι ο προπονητής της Σαντορίνης Νίκος Παντέλης παρακολούθησε το ματς από την εξέδρα λόγω τιμωρίας.
Α.Σ. Ρόδος (Κώστας Βελιτζέλος): Πίτκας, Καψάλης (65ο Μακρυδημήτρης), Πεχλιβανόπουλος (65ο Νικολόπουλος), Χύσι, Μπαξεβάνος, Δελαπόρτας, Ρεβυθόπουλος (60ο Μαρτσάκης), Καραγεώργης (30ο Ριτάκο), Τσίπρας, Αρναρέλλης, Σερέντιουκ (46ο Λίχτι).
Σαντορίνη (Νίκος Παντέλης): Ντούνης, Παπαζαχαρίας, Ερρίκος, Σιμιτσής (46ο Μαλάι), Ντινιωτάκης (92ο Καράμπελας), Περογαμβράκης (46ο Μηνάς), Πολύζος, Κανούλας, Μπιρμπίλι (20ο λ.τ. Παπατζίκος), Ιβανίδης, Κουρέλλας.
ΓΑΣ Ιάλυσος- Αστέρας Βλαχιώτη: 1-2
7ο λεπτό. Σε φάση διαρκείας στην εστία του Αστέρα Βλαχιώτη, ο Καρπαθάκης σούταρε στην αγκαλιά του γκολκίπερ των φιλοξενούμενων.
15ο λεπτό. Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα Βλαχιώτη. Κόρνερ του Καρβούνη, ο Βερνάρδος έκανε την προβολή με τον Ανδρούτσο να απομακρύνει εντυπωσιακά, ενώ ο Νικολάου πήρε το «ριμπάουντ» έκανε το πλασέ και έσωσε ο Καρπαθάκης.
44ο λεπτό. Ο Βερνάρδος απέφυγε τον Ανδρούτσο και σε κενή εστία έκανε το 1-0 για τον Αστέρα Βλαχιώτη.
45ο λεπτό. Πλασέ του Παπουτσογιαννόπουλου από τα όρια της περιοχής, ο Ευαγγελιδάκης απομάκρυνε πάνω στη γραμμή.
48ο λεπτό. Ο Παπαδόπουλος βρέθηκε σε καλή θέση, αλλά μπλόκαρε ο Παϊτέρης.
50ο λεπτό. Τραγικό λάθος των αμυντικών του ΓΑΣ Ιάλυσος, ο Βερνάρδος βγήκε τα τετ α τε με τον Ανδρούτσο, ο οποίος αρχικά απέκρουσε το πλασέ, αλλά ο ίδιος πήρε τη μπάλα ξανά και έκανε το 2-0 για τον Αστέρα Βλαχιώτη.
56ο λεπτό. Σουτ του Μάρτσεβ, στην αγκαλιά του Ανδρούτσου.
69ο λεπτό. Μεγάλη ευκαιρία για τον ΓΑΣ Ιάλυσος. Φάουλ του Παπουτσογιαννόπουλου, κεφαλιά του Τερζίου η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
64ο λεπτό. Ο ΓΑΣ Ιάλυσος κέρδισε πέναλτι. Σέντρα του Παπαδόπουλου, κεφαλιά του Χατζησάββα και η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ζαΐμι. Ο Χατζησάββας ήταν εύστοχος και οι «ερυθροκίτρινοι» μειώνουν σε 2-1.
82ο λεπτό. Σουτ του Σκεντεράι, στην αγκαλιά του Παϊτέρη.
84ο λεπτό. Κόρνερ του Χριστόπουλου, η μπάλα στρώθηκε στον Παπουτσογιαννόπουλο, ο οποίος σούταρε ψηλά άουτ.
90ο λεπτό. Μεγάλη ευκαιρία για τον ΓΑΣ Ιάλυσος. Ο Γκέζο έκανε το γέμισμα, ο Παϊτέρης έχασε τη μπάλα, αλλά ο ίδιος διόρθωσε το λάθος του αποκρούοντας την κεφαλιά του Καντούτση.
ΓΑΣ Ιάλυσος (Βαγγέλης Χαντές): Ανδρούτσος, Γκέζος, Σκεντεράι, Καρπαθάκης, Τερζίου, Μανιώτης (55ο Σταθόπουλος), Γιώργου, Μαστραντωνάκης (82ο Χριστόπουλος), Παπαδόπουλος, Παπουτσογιαννόπουλος (88ο Καντούτσης), Χατζησάββας.
Αστέρας Βλαχιώτη (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Παϊτέρης, Ευαγγελιδάκης, Κορνέζος, Καρβουνης, Ζαΐμι (67ο Πρίκας), Νικολάου, Σκεντεράι Λ., Παππουλής, Μπρακαμόντε (94ο Παπουτσίδης), Μάρτσεβ, Βερνάρδος (85ο Πατσαρούχας)
Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής
Καλλιθέα- Νίκη Βόλου: 0-0
Αιγάλεω- Καλαμάτα: 2-0 (39ο , 85ο Μπαρμπαρούσης)
Ένωση Ασπροπύργου- Επισκοπή: 1-2 (22ο Λάμπογλου – 13ο Γεωργούσης, 36ο Τσιριγώτης)