Ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος κατέκτησε το κύπελλο Δωδεκανήσου!

Ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος είναι ο νέος κυπελλούχος Δωδεκανήσου, «λυγίζοντας» στη διαδικασία των πέναλτι με 4-3 (κ.α. 2-2) την Α.Ε.Ρ.Α. Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που «έσπασε καρδιές», οι «ερυθροκίτρινοι» ήταν πιο ψύχραιμοι στη… ρώσικη ρουλέτα και πανηγύρισαν το τρόπαιο στο δημοτικό στάδιο.
Στο α’ ημίχρονο ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος ήταν αυτός που ξεκίνησε πιο δραστήρια και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, χάρη κυρίως στις εμπνεύσεις του Δελαπόρτα. Η Α.Ε.Ρ.Α. όμως ήταν αυτή που έχασε τις καλύτερες ευκαιρίες και μάλιστα σε τριπλή φάση στο 29ο λεπτό, κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Τάσο Κιοσέογλου. Οι «ερυθροκίτρινοι» στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου έχασαν μεγάλη ευκαιρία και έτσι παρέμεινε το 0-1. Στο β’ ημίχρονο «έσπασαν καρδιές», με τον Ιάλυσο να κυριαρχεί πλήρως στον αγωνιστικό χώρο. Η ομάδα του Παναγιώτη Σπάρταλη κατάφερε να γυρίσει το ματς με δύο γκολ του Κονέ, ενώ η Α.Ε.Ρ.Α. έμεινε με 10 παίκτες. Παρά το γεγονός αυτό, οι Αφαντενοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν και το ματς πήγε στην παράταση.
Στο έξτρα ημίωρο, η Α.Ε.Ρ.Α. αμύνθηκε και έκλεισε καλά τους διαδρόμους προς την εστία, προκειμένου να… στείλει το παιχνίδι στη διαδικασία των πέναλτι. Ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος δεν εκμεταλλεύθηκε την αριθμητική του υπεροχή και είναι χαρακτηριστικό ότι οι δύο μοναδικές φάσεις έγιναν στο φινάλε της παράτασης.
ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΚΟΛ
5o: Πρώτη φάση στο παιχνίδι… Εξαιρετική πάσα του Δελαπόρτα στον Κονέ, σουτ του τελευταίου από τα πλάγια απομάκρυνε σε κόρνερ ο Τσαβαρής
8ο: Και πάλι από τον Δελαπόρτα ξεκίνησε η φάση, ο οποίος έδωσε εξαιρετικά πάσα και στη συνέχεια άφησε τη μπάλα κάτω από τα πόδια του, αλλά το σουτ του Γεωργιάδη, έξω από την περιοχή κατέληξε ψηλά άουτ
9ο: Μεγάλη ευκαιρία για την Α.Ε.Ρ.Α. Σε θέση τετ α τετ ο Χατζησάββας έκανε αδύναμο πλασέ, με τη μπάλα να καταλήγει πάνω στον Τσιγάρο
10ο: Νέα απίθανη πάσα του Δελαπόρτα στον Πατσίλη, ο οποίος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, αλλά πρόλαβαν και απομάκρυνε σε κόρνερ ο Κόρλος
18ο: Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους Αφαντενούς… Ο Λυκοπάντης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, αλλά καθυστέρησε και με τάκλιν ο Καρπαθάκης, έσωσε τον Γ.Α.Σ. Ιάλυσος.
22ο: Φοβερή εκτέλεση φάουλ του Δελαπόρτα, κεφαλιά του Κονέ η μπάλα μόλις άουτ, ωστόσο ο παίκτης του Γ.Α.Σ. Ιάλυσος ήταν εκτεθειμένος.
29ο: Εκπληκτική ενέργεια του Χατζησάββα και συρτό σουτ, απέκρουσε με τα πόδια ο Τσαβαρής. Ο Κιοσέογλου πήρε το «ριμπάουντ» και έκανε το πλασέ, με τον Τσαβαρή να αποκρούει ξανά με τα πόδια. Η μπάλα έφτασε ξανά στον Κιοσέογλου, ο οποίος αυτή τη φορά την έστειλε στα δίχτυα για να κάνει το 0-1.
32ο: Σουτ του Κονέ, η μπάλα πέρασε άουτ
38ο: Ο Κονέ έστρωσε στον Καραγεώργη, ο οποίος από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τσαβαρή
45ο: Τεράστια ευκαιρία για τον Γ.Α.Σ. Ιάλυσος… Ο Δελαπόρτας έβγαλε σε θέση τετ τον Πατσίλη, ο οποίος νικήθηκε από τον Τσαβαρή
50’:Καλή εκτέλεση κόρνερ του Δελαπόρτα, δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά όπως θα ήθελε ο Μαχαιράς
60: Κάθετη πάσα του Δελαπόρτα στον Κονέ και αυτός με ωραίο πλασέ ισοφάρισε για τον Γ.Α.Σ. Ιάλυσος σε 1-1
65’: Με 10 παίκτες συνεχίζει η Α.Ε.Ρ.Α… Δεύτερη κίτρινη και αποβολή στον Σταματούλα.
78: Τραγικό λάθος του τερματοφύλακα της Α.Ε.Ρ.Α. Τσαβαρή, η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του και σε κενό τέρμα ο Κονέ έκανε την… ανατροπή και το 1-2!
83’: Σέντρα του Κιοσέογλου, κοντινή προβολή του Σπαχίου και… 2-2 για την Α.Ε.Ρ.Α.! Ισοφάριση με 10 παίκτες για τους Αφαντενούς…
89: Εκτέλεση κόρνερ του Δελαπόρτα, η μπάλα έφτασε στον Γεωργίου, που έκανε το πλασέ με τον Τσαβαρή να κάνει μεγάλη απόκρουση και να διώχνει σε κόρνερ
119: Τεράστια ευκαιρία για τον Γ.Α.Σ. Ιάλυσος με τον Κονέ (μετά από εξαιρετική σέντρα του Μαχαιρά), ο οποίος βρέθηκε μέσα στη μικρή περιοχή, γύρισε το σώμα του, αλλά ο Αθανασίου έκανε σωτήρια το τάκλιν και η μπάλα κατέληξε κόρνερ.
120’: Ο Καρπαθάκης έκανε το συρτό σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Τσαβαρή.
Καρπαθάκης (Γ.Α.Σ. Ιάλυσος) 4-3
*Στο ημίχρονο του αγώνα η Ε.Π.Σ.Δ. με τον πρόεδρο της Παναγιώτη Διακοφώτη τίμησε τη μνήμη του Δημήτρη Τσοπανάκη και του Τσαμπίκου Νικολή, παραδίδοντας αναμνηστικές πλακέτες στις οικογένειες τους.
Γ.Α.Σ. ΙΑΛΥΣΟΣ (Παναγιώτης Σπάρταλης): Τσιγάρος, Γιώργου (30’ λ.τ. Μαχαιράς), Ιντρίζι, Καρπαθάκης, Τερζίου, Καραγεώργης, Γεωργιάδης, Χατζηνικόλας (91’ Σάββας), Δελαπόρτας, Κονέ, Πατσίλης (71’ Γεωργίου).
Α.Ε.Ρ.Α. (Παναγιώτης Μπεκιάρης): Τσαβαρής, Κόρλος, Φερεντίνος, Αρφαράς (57’ Νικήτας), Αθανασίου, Σταματούλας, Ρούσσος, Χατζησάββας (66’ Τομόρι), Λυκοπάντης (78’ Σπαχίου), Μακρυδημήτρης, Κιοσέογλου (99’ Σαββούλης).