Πρώτοι βαθμοί για Απόλλωνα

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας, πήρε χθες το μεσημέρι, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής, ο Απόλλωνας Απολλώνων, που επικράτησε στην έδρα του, της Α.Ε. Λέρου, με σκορ 4-1.
Το συγκρότημα του Σάσα Γιόνοβιτς μετά από τις δύο ήττες που είχε γνωρίσει στις πρώτες αγωνιστικές, μπήκε αποφασισμένο στον αγωνιστικό χώρο και δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους, με τους «κυανόλευκους» να παίρνουν τους πρώτους τους βαθμούς την φετινή σεζόν.
Οι γηπεδούχοι, μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στην πρώτη ουσιαστικά επίθεσή τους.
Ήταν το 3ο λεπτό, όταν ο Παλάζης έγινε αποδέκτης της πάσας του Λαθούρη και με πλασέ έκανε το 1-0.
Οι ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα, συνέχισαν την πίεση τους και κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 40ο λεπτό, όταν ο Λολάκης έκανε την σέντρα και ο Σαπαλίδης με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.
Το δεύτερο μέρος, ξεκίνησε με γκολ για τους γηπεδούχους, καθώς στο 51ο λεπτό ο Παλάζης εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας της Α.Ε. Λέρου και με πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.
Στο 78ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν το σκορ, όταν ο Πλόχωρος, πάσαρε στον Τσάρα και ο τελευταίος με δυνατό σουτ έκανε το 3-1.
Το τελικό 4-1, διαμορφώθηκε στο 88ο λεπτό, όταν συνεργάστηκαν οι Παλάζης, Λολάκης και Γιουτζεσόι, με τον τελευταίο να σουτάρει, στέλνοντας την μπάλα αρχικά στο κάθετο δοκάρι και στην συνέχεια στα δίχτυα.
Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Λευτέρης Χαρισμανίδης, με βοηθούς τους Καραγιάννη και Σπάρταλη.
Οι συνθέσεις:
Απόλλωνας Απολλώνων: Μακαρούνας Γ., Λαθούρης (14ο λ.τ. Πλάτσης), Χατζηκυριάκος, Μπαϊράμης Θ., Γεωργίου, Ισκάς, Λολάκης, Μακαρούνας Μ., Παλάζης, Γιαννακόπουλος, (38ο λ.τ. Γιουτζεσόι), Σαπαλίδης (56ο Ροδοσνιώτης).
Α.Ε. Λέρου: Ταχιράι, Ακογλάνης (75ο Ντεληγιώργης), Βασιλείου, Κοτσάνης, Μεραμπελιώτης (56ο Δράκος Μ.), Τσάτσος, Ηλίας, Τσάρας, Πλόχωρος, Γιαννουκάς, Καράγκιολης (65ο Δράκος Ν.)