Είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό…

Οι «θρύλοι» του πάθους έχουν χρώμα… «θαλασσί»! Αυτός είναι ο ΔΙΚΟΣ μας ΚΟΛΟΣΣΟΣ, η ομάδα που φέτος δεν καταλαβαίνει τίποτα. Τα παλικάρια του Άρη Λυκογιάννη κατάφεραν κόντρα σε μία εχθρική διαιτησία (ο Παναθηναϊκός εκτέλεσε 20 βολές περισσότερες κυρίως λόγω Διαμαντή και Ξενικάκη) να «ρίξουν στο καναβάτσο» τον Παναθηναϊκό, τον οποίο κέρδισαν με 75-73 και ισοφάρισαν σε 1-1 τις νίκες, στην α’ φάση των πλέι-οφ. Αυτό σημαίνει ότι ο Κολοσσός θα ταξιδέψει ξανά την Τρίτη στην Αθήνα για να παίξει με τον Παναθηναϊκό στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι της σειράς. Ο Παναθηναϊκός ήταν αποκαρδιωτικός στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και έχασε μεγάλο μέρος της δύναμης του, παίζοντας χωρίς τους Διαμαντίδη, Φώτση και Γιάνκοβιτς, ενώ δεν αγωνίστηκε και ο νεαρός Χαραλαμπόπουλος. Αντίθετα το ντεμπούτο τους έκαναν με την «πράσινη» φανέλα οι Κούπερ και Μόργκαν. Οι Ροδίτες ήταν πραγματική ΟΜΑΔΑ και έχοντας πολυφωνία στο σκοράρισμα πήραν την πολύτιμη νίκη, αφού η προσπάθεια του Μαυροκεφαλίδη στην εκπνοή ήταν άστοχη. Και όλα αυτά ενώ για οκτώ λεπτά ο Κολοσσός έπαιζε χωρίς σέντερ, αφού αποβλήθηκε με πέντε φάουλ οι Σμιθ και Χάγκινς.
Απόλυτος κυρίαρχος στο α’ ημίχρονο ήταν ο Κολοσσός κόντρα στον Παναθηναϊκό… Οι «θαλασσί» παρά το γεγονός ότι συνάντησαν εχθρική διαιτησία (ειδικά ο Διαμαντής τα έβλεπε όλα «πράσινα»), κατάφεραν να προηγηθούν ακόμη και με +15 (29-14), παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ. Ο Παναθηναϊκός, αν και εκτέλεσε 23 βολές στο α’ ημίχρονο (πέτυχε 15 από τους 36 πόντους τους από τη γραμμή της προσωπικής), ήταν σε κακή μέρα και δεν μπόρεσε να βρει το ρυθμό που ήθελε, αφού οι απουσίες των Διαμαντίδη, Φώτση και Γιάνκοβιτς μάλλον τον αποσυντόνισαν, ενώ ο Μαυροκεφαλίδης έχασε πολλά εύκολα καλάθια.
Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη μετά το κακό ξεκίνημα (3-8 στο 3’), ήταν πάρα πολύ καλή σε άμυνα και επίθεση. Είναι χαρακτηριστικό ότι… «έτρεξε» σερί 18-2 (!), μετατρέποντας για επτά λεπτά τον Παναθηναϊκό σε κομπάρσο. Ο Σμιθ ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος μέσα στη ρακέτα, ο Μανωλόπουλος πυροβολούσε έξω από τα 6.75 και γενικότερα οι «θαλασσί» είχαν πλουραλισμό στην επίθεση. Έτσι με τρίποντο του Ρόμπινσον στην εκπνοή του δεκαλέπτου, το σκορ έγινε 21-10, με τον Παναθηναϊκό να πετυχαίνει δύο πόντους σε διάστημα… 7 λεπτών! Στο β’ δεκάλεπτο θα περίμενε κανείς την αντίδραση των «πρασίνων», οι οποίοι όμως έμοιαζαν υπνωτισμένοι και έτσι ο Κολοσσός με τρίποντο του Ρόμπινσον πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά του στο παιχνίδι, αφού προηγήθηκε με 29-14 (13’)… Από κει και πέρα και με όπλο τις… βολές, ο Παναθηναϊκός άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά. Έτσι το «τριφύλλι» έκανε σερί 0-10 και μείωσε σε 31-27, για να απαντήσει με τρίποντο ο Μανωλόπουλος (34-27). Ο Παναθηναϊκός πλησίασε ακόμη και στον πόντο (37-36 στο 18’), αλλά οι «θαλασσί» βρήκαν τον τρόπο να ξεφύγουν με 43-36, με τον Χάγκινς να πετυχαίνει το πρώτο του τρίποντο. Άξιο αναφοράς της κακής διαιτησίας εις βάρος του Κολοσσού, τα καθαρά βήματα που έκανε ο Μπατίστα, με τον Διαμαντή όμως να χρεώνει με τεχνική ποινή γιατί έκανε το λάθος να διαμαρτυρηθεί γι’ αυτό που είδε όλος ο κόσμος. Στο α’ ημίχρονο ο Παναθηναϊκός εκτέλεσε 10 βολές περισσότερες (23-13) από τον Κολοσσό, με τους «θαλασσί» όμως να αντιπαραθέτουν την αγωνιστικότητας και το πάθος τους.
Στο γ’ δεκάλεπτο ο Χάγκινς μπήκε ορεξάτος και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έκανε το 47-36 (21’), αλλά ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις με τους Παππά και Μαυροκεφαλίδη και μείωσε σε 47-41 (23’)… Οι «θαλασσί» φορτώθηκαν με φάουλ (από 3 είχαν οι Χάγκινς, Σκοτ, Ουότερς και Ρόμπινσον), αλλά παρόλα αυτά ο Κολοσσός κρατούσε σταθερά το προβάδισμα (53-45 και 55-47)… Στο 3.32’ πριν το τέλος της περιόδου το «Βενετόκλειο» πάγωσε με τον Νίκο Παππά, ο οποίος τραυματίστηκε και αποχώρησε υποβασταζόμενος από το παρκέ. Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τους «πράσινους» να δείχνουν ένα καλύτερο πρόσωπο και να μειώνουν σε 55-52 (27’), ενώ με προσπάθεια του Νέλσον ο Παναθηναϊκός μείωσε στην ελάχιστη διαφορά (55-54 στο 27’) και προσπέρασε για πρώτη φορά μετά το ξεκίνημα με τον Σλότερ (55-56), αλλά και πάλι οι Ροδίτες έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ροδίτες ξεκίνησαν δυνατά και με σερί 6-0 ξέφυγαν με +8 (67-59 στο 32’), αλλά με τη βοήθεια της διαιτησίας ο Παναθηναϊκός ροκάνισε τη διαφορά και μείωσε σε 68-65. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο διάστημα αυτό ο Κολοσσός έμεινε χωρίς σέντερ, αφού οι διαιτητές «ανακάλυψαν» πέμπτο φάουλ σε Σμιθ και Χάγκινς. Ο Σλότερ ισοφάρισε σε 68-68, όμως με γκολ-φάουλ ο Λαρεντζάκης και με τρίποντο ο Τσάμης έκαναν το 74-70. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 74-73 και ο Λαρεντζάκης με μία βολή έκανε το 75-73. Μόλις 27’’ πριν το τέλος, ο Τσάμης αστόχησε σε τρίποντο, ενώ στην τελευταία επίθεση οι παίκτες του Κολοσσού έπαιξαν καλή άμυνα και η προσπάθεια του Μαυροκεφαλίδη ήταν άστοχη, με τους Ροδίτες να παίρνουν την απίστευτη νίκη και να ισοφαρίζουν τη σειρά των αγώνων.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 21-10, 43-36(ημ.), 61-59, 75-73
Διαιτητές: Μπήτης- Διαμαντής- Ξενικάκης
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος 2, Λαρεντζάκης 13(1), Ουότερς 6, Μανωλόπουλος 12(3), Σμιθ 9, Στεφανίδης, Λίντεν 5(1), Σκοτ 4, Τσάμης 6(1), Χάγκινς 9(1), Ρόμπινσον 9(2).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μανωλόπουλος): Σλότερ 8(1), Μποχωρίδης 2, Νέλσον 8, Παππάς 16(1), Μαυροκεφαλίδης 23(1), Μπατίστα 5, Μπλουμς 2, Λούντζης, Κούπερ, Μόργκαν 9.