Κρίμα, ρε Κολοσσέ…

Έκανε επική ανατροπή, ήταν έτοιμος να πανηγυρίσει αλλά δεν τα κατάφερε στην Πάτρα ο Κολοσσός, ο οποίος έπεσε “θύμα” της κακής διαιτησίας όταν η μπάλα “έκαιγε” Οι “θαλασσί” ηττήθηκαν στην παράταση με 84-79 (κ.α. 78-78) από τον Προμηθέα Πάτρας, χάνοντας το παιχνίδι μέσα από τα χέρια του, αλλά και λόγω των αποφάσεων του πρώτου διαιτητή Γιώργου Πουρσανίδη, ο οποίος μετά την περσινή του παρουσία στο παιχνίδι της Καλλιθέας με τον Π.Α.Ο.Κ., έκανε τους ανθρώπους του Κολοσσού να μην πιστεύουν σε αυτά που βλέπουν. Καταρχήν να αναφέρουμε ότι ο ελλιπέστατος Κολοσσός (δεν έπαιξαν οι Περάντες, Πόλεϊ και Πετρόπουλος), βρέθηκε να χάνει ακόμη και με διαφορά 20 πόντων (44-24), αλλά με άμυνα ζώνης και κορυφαίο τον Γκάουντλοκ γύρισε το παιχνίδι, προσπέρασε με 61-70 και 70-75 μόλις 46’’ πριν το τέλος. Ο Πουρσανίδης είδε ότι ο Γκάουντλοκ πάτησε γραμμή 16’’ πριν τη λήξη με το σκορ στο 73-75 και στην παράταση δεν έδωσε το ΚΑΘΑΡΟ ΑΝΤΙΑΘΛΗΤΙΚΟ ΦΑΟΥΛ του Κάουαν πάνω στον Μπραϊκοβιτς, κι αφού μάλιστα συμβουλεύτηκε και το instant replay.
Ο Κολοσσός δεν… εμφανίστηκε στο α’ δεκάλεπτο στο «Δ. Τόφαλος». Οι «θαλασσί» είχαν… αποκαρδιωτικά στατιστικά στο διάστημα και έχοντας μόλις 1/10 δίποντα και 0/7 δίποντα, πέτυχε με το ζόρι 4 πόντους. Οι Πατρινοί ξεκίνησαν δυναμικά και προηγήθηκαν 9-0 (5’), με τους «θαλασσί» να μην σκοράρουν ούτε με αίτηση. Το πρώτο καλάθι πέτυχε ο Σίτου (9-2 στο 6’), με τους γηπεδούχους να διατηρούν άνετα προβάδισμα και με τον Κάουαν κατάφερε να «χτίσει» διψήφια διαφορά (14-4 στο 10’). Στο β’ δεκάλεπτο ο Κολοσσός… αφυπνίστηκε απόλυτα και μάλιστα παίζοντας καλή άμυνα υποχρέωσε τον Προμηθέα να παραμείνει χωρίς πόντο για πέντε λεπτά. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Παπαδάκη, η ομάδα του Κούρο Σεγούρα μείωσε σε 14-10, ενώ το συνολικό σερί έφτασε το 0-10 και ο Σίτου ισοφάρισε για τους Ροδίτες σε 14-14.
Το γεγονός αυτό… ξύπνησε την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου και με τους Ρέινολντς και Χέιλ, ο Προμηθέας ξέφυγε 23-15 (17’), ενώ οι Αχαιοί επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους και ξέφυγαν με +11 (28-17), κλείνοντας το ημίχρονο με 33-23.
Στο γ’ δεκάλεπτο οι Πατρινοί μπήκαν αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» το παιχνίδι και ξέφυγαν στο σκορ με +15 (38-23), ενώ με συνολικό σερί 11-1, ο Προμηθέας ανέβασε τη διαφορά στο +20 (44-24). Η άμυνα ζώνης που εφάρμοσε ο Κολοσσός άλλαξε πλήρως τα δεδομένα… Με αρχηγό τον Γκάουντλοκ και τον Μπιλλή να δίνει πολλές λύσεις, οι «θαλασσί» άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά (46-35). Μετά το 51-39 (26’), οι Ροδίτες έλεγξαν απόλυτα το ρυθμό και μείωσαν σε 54-46 με τον Γκάουντλοκ, ενώ το γ’ δεκάλεπτο τελείωσε με 58-48.
Στην τελευταία περίοδο όλα έμοιαζαν ιδανικά για τον Κολοσσό… Η ομάδα του Κούρο Σεγούρα με την άμυνα ζώνης «έπνιξε» τον Προμηθέα Πάτρας και ξεκίνησε με σερί 1-14! Με τρίποντο του Καμαριανού, οι Ροδίτες προσπέρασαν με 59-60 (33’) και με καλάθι του Μπραϊκοβιτς έκαναν το 59-62, την ίδια ώρα που οι γηπεδούχοι έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο. Οι «θαλασσί» ξέφυγαν ακόμη και με +9 (61-70), με τον Προμηθέα όμως να μην τα παρατάει και να μειώνει σε 67-71 με τον Κάουαν. Στα 55’ ο Ρέινολντς με τρίποντο μείωσε σε 70-73, για να κάνει με 2/2 βολές ο Παπαδάκης το 70-75 (στα 46’’). Ο Ρέινολντς με νέο τρίποντο μείωσε σε 73-75 (στα 34’’), ενώ στα 16’’ ο διαιτητής Γιώργος Πουρσανίδης είδε (μόνο αυτός), ότι ο Γκάουντλοκ πατούσε γραμμή και έδωσε τη μπάλα στον Προμηθέα. Μόλις 2.2’’ πριν το τέλος, ο Κόνιαρης κέρδισε φάουλ στο τρίποντο από τον Κολοβέρο. Αστόχησε στην πρώτη βολή, ευστόχησε στις άλλες δύο, έκανε το 75-75 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, αφού η προσπάθεια του Γκάουντλοκ στο τέλος ήταν άστοχη.
Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Ουτόμι έκανε το 75-78, αλλά ο Προμηθέας Πάτρας απάντησε και προσπέρασε με 79-78. Στην πιο κρίσιμη φάση του αγώνα οι διαιτητές και συγκεκριμένα ο Γιώργος Πουρσανίδης έκλεισε τα μάτια στο καθαρό και βίαιο αντιαθλητικό φάουλ του Κάουαν πάνω στον… Μπραϊκοβιτς (2.39’ πριν το τέλος, τον χτύπησε στα πλευρά). Το χειρότερο απ’ όλα είναι ότι οι διαιτητές είδαν και το instant replay και δεν έδωσαν ΤΤΙΠΟΤΑ! Αμέσως μετά ο Ρέινολντς με νέο τρίποντο έκανε το 82-78 (2.17’) και κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος με νικητή τον Προμηθέα Πάτρας. Από τους νικητές ο Ρέινολντς ήταν μακράν ο κορυφαίος, ενώ από τον Κολοσσό ο Γκάουντλοκ. Κέρδος για τους «θαλασσί» η πρώτη καλή εμφάνιση του Κώστα Παπαδάκη, που βοήθησε σημαντικά.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 14-4, 33-23(ημ.), 58-48, 75-75(κ.α.), 84-79
Διαιτητές: Πουρσανίδης- Ζακεστίδης- Σπυρόπουλος
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 22(4), Κάουαν 11(2), Κόνιαρης 11(3), Μπαζίνας, Πάπας 7(1), Χρυσικόπουλος 4, Κόφεϊ 2, Στίβενς 2, Ετσενίκε 10, Χέιλ 15(2).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Σεγούρα): Γκάουντλοκ 27(4), Ουτόμι 9(3), Κολοβέρος 3, Μπραϊκοβιτς 4, Μπιλλής 8(2), Καμαριανός 7(1), Σίτου 10, Παπαδάκης 11(3).