Α’ Κατηγορία: Νίκη παραμονής για τον Ποσειδώνα

Σπουδαία βαθμολογικής σημασία νίκη με σκορ 2-1, που τον φέρνει αγκαλιά με την εξασφάλιση της παραμονής του στο πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας, σημείωσε ο Ποσειδώνας Καρπάθου σε βάρος του Ηρακλή Λάρδου στο εξ αναβολής παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής.
Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης από τα πρώτα λεπτά και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με δράστη τον Νίκο Τσιαβέλη. Οι Λαρδιακοί ισοφάρισαν σε 1-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπάμπη Ταγκάεφ στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, με τους Καρπάθιους να μένουν με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Φώτης Κούτολος.
Παρά το αριθμητικό μειονέκτημά τους οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο δεύτερο ημίχρονο, σημειώνοντας δεύτερο τέρμα με τον Χάρη Καουκάκη έπειτα από κάθετη πάσα του Παύλου Τσιμπιζίδη, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 2-1 που έδωσε το πολύ σημαντικό «τρίποντο» στην ομάδα του Ποσειδώνα Καρπάθου.