Με μαέστρο τον Γκρίφιν!

ΚΟΛΟΣΣΟΣ και στη Νέα Σμύρνη! Η ΟΜΑΔΑΡΑ του Άρη Λυκογιάννη έκανε το 2 στα 2 και κερδίζοντας άνετα τον Πανιώνιο (90-70) απολαμβάνει την κορυφή της Basket League. Οι Ροδίτες ήταν εξαιρετικοί στο β’ ημίχρονο και με κορυφαίο τον απίστευτο Μάλκολμ Γκρίφιν που πέτυχε 30 πόντους σε 26 λεπτά (με 12/14) δίποντα, πήραν άνετα τη νίκη στο άδειο κλειστό γυμναστήριο της Νέας Σμύρνης. Ο έλεγχος στα ριμπάουντ (42 έναντι 29) αλλά και η διαφορά ποιότητας, οδήγησαν τους Ροδίτες στην άνετη νίκη με τον Γκρίφιν να έχει άξιο συμπαραστάτη τον πολύ καλό και πάλι Μάρβιν Τζόουνς, που αποδεικνύεται επίσης «λαβράκι».
Μετά το α’ δεκάλεπτο ανέβασε στροφές ο Κολοσσός στη Νέα Σμύρνη… Όταν οι «θαλασσί» βελτίωσαν την άμυνα τους, μετέτρεψαν σε τυπική διαδικασία το παιχνίδι απέναντι στον Πανιώνιο, που ήθελε αλλά δεν μπορούσε απέναντι σε μία καλύτερη ομάδα. Οι «κυανέρυθροι» ξεκίνησαν καλά και προηγήθηκαν 3-0 και 5-4 (3’), με το παιχνίδι να κυλάει πόντο-πόντο τουλάχιστον μέχρι τα μέσα του δεκαλέπτου (14-14 στο 5΄)… Με τρίποντο του Σχίζα και καλάθι του Τζόουνς, ο Κολοσσός ξέφυγε με 14-19 (7’) για να πλησιάσει σε 18-21 ο Πανιώνιος και την περίοδο να λήγει με 18-23. Στο διάστημα αυτό ο Κολοσσός βρήκε λύσεις με τον Γκρίφιν, που ήταν και πάλι πολύ καλός, ενώ έλεγξε απόλυτα το κομμάτι των ριμπάουντ χάρη κυρίως στους Τζόουνς και Σχίζα.
Σ’ ένα κομβικό σημείο της αναμέτρησης και συγκεκριμένα στο β’ δεκάλεπτο ο Κολοσσός έδειξε την απαραίτητη συγκέντρωση και σοβαρότητα, ενώ έκλεισε τους διαδρόμους προς την άμυνα, με αποτέλεσμα να ξεφύγει με διψήφιο αριθμό πόντων. Με τους Γκρίφιν και Τζόουνς να δίνουν λύσεις και με προσπάθεια του Πρόστραν, το σκορ έγινε 18-29 (12’), αναγκάζοντας τον Γιώργο Καλαφατάκη να πάρει αμέσως τάιμ-άουτ. Ο Κολοσσός ξεκίνησε στο β’ δεκάλεπτο με σερί 0-8 και έκανε το σκορ 18-31 και λίγο αργότερα με τον Ράιτ 20-33 (13’). Με βολές του Τσούπκοβιτς, οι Νεοσμυρνιώτες μείωσαν σε 25-35, αλλά μέσα στο παρκέ η διαφορά ποιότητας ήταν εμφανής. Με Γκρίφιν και Πρόστραν η μέγιστη τιμή του ημιχρόνου ήταν το +15 (27-42 στο 18’). Με καλάθια από τους Γούντσον και Σαρικόπουλου, ο Πανιώνιος απάντησε και μείωσε σε 32-42 (19’). Οι γηπεδούχοι τα καλύτερα τα φύλαγαν προς το τέλος του ημιχρόνου και με δύο «κολλητά» τρίποντα του Σακελλαρίου έκαναν σερί 10-0 (!) σε διάστημα τριών λεπτών και μετέτρεψαν ξανά το παιχνίδι σε ντέρμπι (38-42). Το +15 για τον Κολοσσό έγινε ξαφνικά… +4! Ο Γκρίφιν «έσπασε» αυτό το σερί (38-44) για να λήξει το ημίχρονο με 40-46 μετά από δύο βολές του Σακελλαρίου και δίποντο του Μπρέι σχεδόν στην εκπνοή. Οι Σακελλαρίου και Γκρίφιν (αμφότεροι από 14 πόντους), ήταν στο α’ ημίχρονο οι πρωταγωνιστές των δύο ομάδων, με το Κολοσσό να γκρεμίζει στο τέλος του ημιχρόνου τη διαφορά των 15 πόντων που είχε αποκτήσει λίγο νωρίτερα.
Στο β’ ημίχρονο η εικόνα του αγώνα ήταν εντελώς διαφορετική… Με «μαέστρο» τον ασταμάτητο Μάλκολμ Γκρίφιν, ο Κολοσσός επέβαλε πλήρως το ρυθμό του και έδειξε αποφασισμένος να διορθώσει το λάθος του στο τελευταίο τρίλεπτο του β’ δεκαλέπτου. Με τον Αμερικανό πόιντ-γκαρντ να σκοράρει όπως θέλει, ο Κολοσσός μετέτρεψε το 42-46 σε 42-53 (23’) και τα πράγματα πήραν το δρόμο τους. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη επέβαλε την κυριαρχία της, πότε παίζονται γρήγορα και πότε σε set game, με τη ψαλίδα γρήγορα να μεγαλώνει και πάλι στο +15 (47-62)… Ουσιαστικά στο σημείο αυτό κρίθηκε και η υπόθεση- νίκη για τους «θαλασσί», που έκαναν το 47-64 και έκλεισαν το γ’ δεκάλεπτο με 51-68.
Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, ο Γκρίφιν συνέχισε τα… δικά του και κάνοντας ότι θέλει την άμυνα του Πανιωνίου, το σκορ έγινε 51-72. Ο Πανιώνιος μείωσε σε 60-78, με τους δύο προπονητές να χρησιμοποιούν όλους τους παίκτες που είχαν στη διάθεσή τους. Η μεγαλύτερη τιμή ήταν το +24 (63-87) με τρίποντο του Τζόουνς στο 37’ για να φτάσουν άνετα οι «θαλασσί» στη νίκη επί του Πανιωνίου, που θέτει σοβαρή υποψηφιότητα για να επιστρέψει στην Α2. Από τον Κολοσσό ο Γκρίφιν ήταν απολαυστικός με 30 πόντους (12/14 δίποντα και 4 ασίστ), ενώ εξαιρετικός ήταν και πάλι ο Τζόουνς με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ. Οι «θαλασσί» πήραν 13 ριμπάουντ περισσότερα (42-29) από τον Πανιώνιο, ενώ έπαιξε ελάχιστα ο Δημήτρης Σταμάτης, που αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού. Ο Μπρέι αν και επηρεασμένος από τον τραυματισμό του, πέτυχε 8 πόντους, αλλά μοίρασε 5 ασίστ και πήρε 6 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους προσπάθησαν φιλότιμα οι Σακελλαρίου, Σαρικόπουλος και Γούντσον αλλά…
Τα δεκάλεπτα ήταν: 18-23, 40-46 (ημ.), 51-68, 70-90
Διαιτητές: Παναγιώτου- Μαλαμάς- Κάρδαρης
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Καλαφατάκης): Δημακόπουλος 3, Μίχαλος 2, Σακελλαρίου 20(5), Χολμς 2, Μολφέτας, Καμπερίδης, Χέντερσον, Τσούπκοβιτς 8, Γούντσον 13(1), Σαρικόπουλος 14, Στέιντλ 8(2), Γουντς.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 30(1), Χάρις 8, Τζόουνς 14, Σχίζας 5(1), Πρόστραν 7(1), Γεωργαλλής 3(1), Μπιλλής, Αγγελάκος, Σταμάτης, Μπρέι 8, Παπαδάκης 5, Ράιτ 10.
*Στα υπόλοιπα παιχνίδια: Προμηθέας Πάτρας- Γ.Σ.Λ./ Φάρος 91-80, Τρίκαλα- Γ.Σ. Λαυρίου 91-79 και Ρέθυμνο- Κόροιβος Αμαλιάδας 95-90.